kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

Lens Değiştirmek

bir sorum olucak lens değiştiriken hani toz partikulleri makinaya kacıyorya ki buda goruntu kirliliğine yol acıyor bunu engellemek için ne yapabiliriz ve buna cozum hangi dslr makinalar var olympus dısında.

Tarih: 5 Aralık 2006, 11:23 - İp: 88.***.**0.22
kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

demek ki bunu yanıtlayabilecek kimse yok yada ben sacma bir soru sordum.

Tarih: 7 Aralık 2006, 14:26 - İp: 88.***.**9.50
ruhiodev
ruhiodev (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili kokay,
* sık lens değiştirmeyeceksin
* Tozsuz ortamları tercih edeceksin
* Mümkün olduğunca kısa zamanda değiştireceksin.
* Çok tozlanırsa servisine temizleteceksinç
* Minolta 5D, 7D ve sony a100 de toz temizleme düğmesi var.
* Diğer makinalarda varmıdır tam bilemiyorum.
* Olimpus da toz önleme olduğunu biliyorum.
Esen kal.......

Tarih: 7 Aralık 2006, 16:44 - İp: 81.***.**4.140
kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

yanıtladğınız için teşekkür ederim ama servise gitmeden de temizlemenin bir yolu olsaydı daha güzel olacaktı yin teşekkür ederim.

Tarih: 7 Aralık 2006, 20:01 - İp: 88.***.**5.201
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba kakoy, eruhi'ye şunu da eklemek istiyorum; (şimdi kaynağını hatırlayamadığım bir yerde okuduğum kadarıyla) DSLR kullanan bir atkadaşın önerisi lensin, makinanın lens yuvasının aşağı bakacak şekilde çevrilerek değiştirilmesi ve bu işlemin mümkünse bir çantanın içinde yapılması. Tabii bunun için evde epey bir temrin yapılması lazım. Hani bir anlamda, lensini "gözü kapalı " değiştirebiliyor olmak lazım. Fakat kısa bir çalışmayla bunun bir süre sonra refleks halini alacağını düşünüyorum.
Bunun yanısıra, eğer biraz el maharetin ve biraz da cesaretin varsa, ccd ve ayna temizliğini, piyasada bu iş için özel üretilmiş çok da pahalı olmayan ekipmanlarla, kendinin de yapabileceğini düşünüyorum. BURADA
temizlikle ilgili ingilizce bir kaynak var, istersen bakabilirsin...

Tarih: 8 Aralık 2006, 12:29 - İp: 195.***.**1.31
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Eruhi,

Sanirim karistirdin, cunku benim KMinolta 5D'de yok oyle bir toz temizleme tusu maalesef, gonul isterdiki olsun

Neredeyse butun markalarin yeni modellerinde yavas yavas toza karsi koruma yerini aliyor.

Sony A100'de var. Canon 400D'de var. Olympuslarda vardi zaten. Sigma'nin DSLRlarinda da var. Sanirim Pentax K10D'de de olacak. Artik Nikon da basina saksi dustugu birgun yeni modellerini toza karsi korumali cikarir diye dusunuyorum.

Tarih: 8 Aralık 2006, 14:02 - İp: 85.***.**4.15
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Neden çekemez insanlar başarıyı anlamıyorum...

Tarih: 23 Aralık 2006, 19:53 - İp: 81.***.**5.167
kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

nasıl yani

Tarih: 23 Aralık 2006, 20:18 - İp: 85.***.**6.144
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Olympus, Sigma, Sony, Pentax, Canon. Bunlarin hepsi yeni modellerinde toza karsi bir dizi onlem aldilar, titresimli, sesli temizleme sistemleri, anti-statik sensor kaplamalari falan kullandilar.

Niye cunku toz denen mendebur yaratik bu makinalarin icine girip sagi solu kirletmekte beis gormuyor, ne de olsa siradan makinalar, cekinecek hicbirsey yok.

Ama Nikon oyle mi ?

O'nun o asaletinden, O'nun o azametinden etkilenip oyle bir tirtir titriyorlarki zavalli toz tanecikleri, cekinip Nikon'un o soylu sensorune konacak cureti bir turlu gosteremiyorlar.

Bundan dolayidir ki hasmetli Nikon icin toz taneciklerini zerrece korkulacak birsey degildir, nasil olsa O gecerken, toz tanecikleri O'nun o kutsal yoluna cikmamak icin kacisacaklardir.

Iste bunlari soyleyince Nikon'un basarisini cekememis oluyoruz. Sanki yukarida ismini saydigim firmalar babamin oglu.

Tarih: 25 Aralık 2006, 23:07 - İp: 85.***.**2.41
kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon'da böyle bir özellik olduğunu olduğunu bilmiyordum teşekkürler antika. Marka fanatizmine iyi bir yaklaşım oldu.

Tarih: 26 Aralık 2006, 13:32 - İp: 85.***.**9.189
fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

canon eos 400 d de böyle bir özelik var sensor perdesinin önünde bir toz temizleme düzeneği var ben kendim görmedim ama bunla ilgili bir tanıtım filimlerini izledim

Tarih: 26 Aralık 2006, 14:27 - İp: 88.***.**8.182