huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

Lens Değerleri

arkadaşlar lens değerleri hakkında bilgi almak istiyorum.
ilk rakam yada ıkıncı rakam neyi ifade ederler tam olarak. makro ve tele lensler hangi özelliklere sahip olmalıdır

Not:Ya bişe bildiğimi zannederdim ama bilmediğimi farzederek baştan ve temelden danışmak istiyorum

Tarih: 9 Ekim 2005, 13:48 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

dadanagast cevapalrın için teşekkürler aydınlatıcı oldu.
valla bu 18-200 lens cidden çok kullnışlı gorunuyor. birde mesajlarınabakarmısın

Tarih: 11 Ekim 2005, 22:21 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

simdi bakiyorum huzunseli..

Tarih: 11 Ekim 2005, 23:37 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Verdiğin bilgiler için teşekkürler dadanagast, bildiğin gibi makinam henüz çok yeni ve objektifler konusunda yeterli bilgim ve deneyimim yok. Bu konuda sizlerden öğreneceğim daha çok şey var.. Ancak daha uzunca bir süre yeni bir lens almayı düşünmüyor olmama rağmen şimdiden çok ciddi bir ilgim ve merakım söz konusu. Önce makinayı bir güzel çözmem gerektiğini ve üzerindeki lensin bana yetmediğini hissedeceğim zamanlar geldiğinde yeni bir lens arayışına girmem gerektiğini düşünüyorum. Tabi biraz da cüzdanım kabardığında ;-) Ama şimdiden de birşeyler öğrenmek, vakti geldiğinde az-çok birşeyler bilmek, seçimimi ona göre yapmak istiyorum.

Peki Sigma'nın 18-200mm lensinin güzelliği nerden kaynaklanıyor? 18mm'den 200mm'ye kadar olan her açıyı kapsamasından mı yoksa bu lensle çekilen fotoğraflarda iyi sonuçlar vermesinden mi? İlk olarak genel kullanım için bir lens belirlemek istiyorum kendime. Bu anlamda Sigma'nın 18-200mm'sini mi tavsiye edersin yoksa Canon'un 17-85'ini mi? Her iki lens için de güzel sözler duydum sizlerden..

Tarih: 12 Ekim 2005, 00:51 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hem cok guzel bir araligi kapsamasi hem de sonuclarinin fena olmamasi yuzunden sigma 18-200 ozgur..
ama canon'un 17-85'i cok daha kaliteli ozgur.. benim de almayi dusundugum bir lensti.. deneme cekimleri yapmistim; harika sonuclari.. ama canon'un birkac seneye kadar full frame (yani 1x croplu sensor) makineleri cok daha ucuzlara satabilecek olmasindan dolayi almayacagim..(aslinda su anda fazla param da yok; hicbir lens falan alamam.. neyse..)
...
cok kaliteli sonuclar almak icin L serisi lensler sart ozgur.. tamamen farkli bir dunya L lensleri..
ama bu demek degildir ki sigma 18-200'u almaya hic gerek yok.. cunku 18-200 gibi bir tek lensle, tatillerde mesela acayip rahat edersin.. yaninda iki-uc lens tasimana gerek kalmaz.. ayrica gunluk kullanimda zirt pirt lens degistirmeden cekim yapabilirsin..
su anda bende 18-55 ile 70-200 var.. ikisini de yanima almasam olmuyor; cunku, yeri geliyor 18-55 kisa kaliyor yeri geliyor 70-200 fazla kaciyor.. ama 18-200 olsaydi, hicbir seyi dusunmeyecektim..
kaldi ki bizim gibi amatorler icin o kadar da onemli degil lensin cok kaliteli olup olmamasi.. cunku, butun lenslerle yine harika sonuclar alabiliyorsun.. belki cok buyuk olcekte print aldiginda ciddi bir kalite kaybi yasanir kalitesiz lenslerle, ama A3 ve fazlasi icin gecerli bir buyukluk bu.. yani bizleri o kadar da sarsmaz..
sonuc olarak 18-200 harika bir lens.. tamron veya sigma..
..ben niye almadim peki?.. cunku ben biraz daha mukemmelliyetciyim.. ilk once 70-200 L aldim.. insallah param olunca da 24-105 L alacagim..
cok mu gerekli bana? kesinlikle hayir..

#dadanagast' tarafyndan 12.10.2005 15:14:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2005, 15:10 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

kesinlikle tavsiye edebilecegim, 24-70L ve 28-70L ile kiran kirana karsilasitirilan (ref: depreview, photography review, pbase, popphoto vs... bende oldugu icin soylemiyorum ), ancak dijitalede genis aci ozelligini (18-55'in 18-28 arasi f:8'de isimi goruyor) kaybeden muhtesem bir lens :
Tamron SP AF 28-75mm f:2,8 DI!!
fiyati 300-350 euro civarinda

Tarih: 12 Ekim 2005, 16:31 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

adosero sende 24-70L mi var?

Tarih: 12 Ekim 2005, 17:06 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

Belki bir gun..
bende tamron 28-75 var.. o acidan..

Tarih: 12 Ekim 2005, 17:11 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bir gun.. valla hic de gerek yok, elindeki tamron canavar zaten.. ahhh ah.. insallah bir gun ben de sendeki lensden alacagim bir tane..

Tarih: 12 Ekim 2005, 17:37 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

insallah..
350d ile uyumsuzlugundan bahsetmislerdi bir aralar errror99 veriyo falan diye.. 350d'yi alinca ilk yaptigim kutusunu acip tamronu denemek oldu ama kagitlari falan bi kenara attim telasla.. sonra derin bir oh cektim.. neyseki errror falan vermedi...
hakikaten canavar! masallah diyeyim...

Tarih: 12 Ekim 2005, 17:56 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yok vermez o adosero.. errror da neymis..
..saka bir yana benim de en cok istedigim lens tamron 28-75.. insallah param olunca alacagim..(doktor olunca falan..)

Tarih: 12 Ekim 2005, 20:33 - İp: yok