dincert
dincert (üye)
İstanbul / Amatör

Kodak Z 7590 Manuel Ayarları

herkese merhaba. kodak z 7590 nı alalı yeni oldu ancak yarı pro olan bu makinenin manuel ayarlarında diyafram, iso ve enstantene ayarları nasıl yapılıyor bilmiyorum. bu makneden yada yakın özellikte makinelerden kullanan arkadaşlarım yardım ederse çok memnun olurm.şimdiden çok teşekkürler. saygılarımla..

Tarih: 7 Ekim 2006, 14:53 - İp: 81.***.**7.239
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Öncelikle makinanız hayırlı olsun. Bende bir kaza neticesine kadar sürekli Kodak Makina kullandım. Soğuk renklerde oldukça başarılı bir Marka.

Bende Z740 var. Manuel kullanımı oldukça kolay.ama menü sistemi Z7590 ile aynı mı bilmiyorum.

Z 740ta manuel çekim için çekim modunu PSAM seçeneğine getirip ortadaki joystick ile ekrandaki p, A, S, M modlarından birini seçmemiz gerekiyor. p,A,S modlarında sadece perde hızını, diyafram değerini yada pozlamadan sadece birini seçebiliriz. Diğerlerini makina kendisi belirliyor.M modu ise F değerinin, pozlama süresinin ve enstantene hızının seçilebildiği, aynı zamanda iso değerinin de secilebildiği tam manuel mod.M modunda oiyaram, yada f değeri çekim için uygun değilse -genellikle -2, +2 arasındaki pozlama değerleri normal sayılabiliyor- pozlama değeri kırmızı olarak görünür. Gri yada beyaz olarak göründüğü durumlarda çekim mümkün oluyor.F değeri manuel modda 2.8 ile 8 arasında -tele yada geniş açıya göre farklılık gösterir- ayarlanabiliyor.

Çok ışıklı ortamlarda, derinlik gerektiren fotoğraflarda, yada uzun pozlama gerektiren durumlarda F değeri -Z740 için söylüyorum-5.6dan daha küçük olmamalıdır.

Makro çekimlerde yada arka kısmın flu olması gereken durumlarda f değeri mümkün olan en küçük değere düşürülmelidir.

Bol bol deneme çekimi yaparak öğrenmek en kolayı. Kolay gelsin dileklerimle..

Tarih: 7 Ekim 2006, 19:11 - İp: 85.***.**8.106
dincert
dincert (üye)
İstanbul / Amatör

aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler. iyi çalışmalar dilerim.

Tarih: 8 Ekim 2006, 10:43 - İp: 85.***.**9.25
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=12915
adresindeki forumda faydali bilgiler olabilir...

Tarih: 8 Ekim 2006, 12:07 - İp: 85.***.**4.136
  • 1