elifetiket
elifetiket (üye)
İstanbul / Amatör

Kafam Karışık

merhabalar... amatör bir fotoğraf meraklısıyım...
Benim Mesleğim Reklam işleri Katalog Broşür v.b İşler..
İç Mekan Dış Mekan Resimleri Çekmemiz gerekiyor...çok ufak bir parçayı.da çekmemiz gerekiyor. Bir Binayıda
bazan vitrin bazan da masadaki oturan insanları ve kapalı salon toplantılarını da çekiyoruz.
velhasılı kelam her tür kalem var...sony R1 mi D80mi
veya D200 mü karasız kaldım... önerilerinizi bekliyorum. tşk.ederim.

Tarih: 20 Şubat 2007, 01:43 - İp: 212.***.**5.8
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba modeller biraz alakasız r1 demissin yanına d200 gelmiş ayrıca bunun yanına bide geniş açı ve makro objektif alman gerekiyor maliyet baya yükseliyor eğer bu işe yeni başlıyorsan R1 olabilir eğer bütçede sorun yoksa yanına objektifde alabilirim diyorsan d80 yada canon 30d de olabilir.

Tarih: 20 Şubat 2007, 02:14 - İp: 88.***.**2.132
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

DSLRi DSLR yapan temel ozellik hizidir. Ama anladigim kadariyla siz hareketli objelerin fotograflarini cekmeyeceksiniz (spor, kuslar, vs.) . En azindan bu acidan DSLRa ihtiyaciniz yok.

Buyuk sensorleri sebebiyle DSLR ile gurultusuz temiz goruntu elde etmek mumkundur. Fakat Sony R1'in de buyuk sensoru bu sorunu asmis zaten, dolayisi ile bu acidan da DSLR'a ihtiyaciniz yok.

24-120 mm araliginda kalacaksaniz, ki tarif ettiginiz isten anladigim kadariyla teleobjektife ihtiyaciniz olmayacak, Sony R1'dekinden daha iyi bir objektif edinmeniniz, size R1 fiyatinin 2 katina malolabilir.

Geriye bir tek sorun kaliyor: Sony R1 macro cekim yapamaz, yani cisimleri cok yakindan cekemez. minimum fokus mesafesi yetersiz kalir, yani bir cismi R1'in objektifine cok yaklastirirsaniz, fokuslayamaz. Cok ufaz parcalari yeterince yaklasip goruntuleyemezsiniz. Iste burada zurnanin cirt dedigi noktaya gelmis oluyoruz. Ya pahali 100mm objektifi olan DSLR alacaksiniz veya piyasada bolca bulunan macro ozellikli DSLR-like bir makina edinip isinizi goreceksiniz.

Sonucta oneriler:

1. Sony R1 + Macrolu DSLR-like + orta karar tripod (makineler hafif) + isik

2. DSLR + 10-20 genis aci zoom (ucuz degil) + 17-85 orta acili zoom (iyisi ucuz degil) + 100mm Macro (pahali) + pahali bir tripod (kolayca devrilip agir ve pahali ekipmaninizi moloza cevirmeyen cinsten ) + isik

Tarih: 20 Şubat 2007, 12:02 - İp: 88.***.**9.186
elifetiket
elifetiket (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim...

Tarih: 21 Şubat 2007, 00:15 - İp: 212.***.**5.2
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

ne karar verdiniz şimdi?

Tarih: 21 Şubat 2007, 21:55 - İp: 88.***.**6.143
elifetiket
elifetiket (üye)
İstanbul / Amatör

Kararımı daha veremedim... Sonyr R1 Mantıklı gibi geldi... Birde Sony Alfa 100 var. bunun sensörü CCD. kit.i değişken
mercek aynı lakin alfa biraz hafif geldi... yan sanayi gibi
üretimi de Malezya... Malezya.ya lafım yok... Bazı parçaları Çin. Alfa 100.ün görüntüsü iyi fakat bana hafif geldi... Acaba sonuçları nasıl... Fiyat olarak.da Sony R1, alfa 100 arası fazla fiyat farkı yoktur...
Ne yapayım!!!??? Bilgilerinize İhtiyacım var...
Verdiğiniz cevaplara Teşekkür ederim...

Tarih: 21 Şubat 2007, 23:47 - İp: 212.***.**5.9
huseyın
huseyın (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

ARKADAŞIM BENCE D 200 DIYORUM KULLANDIM COK KALITELI MAKINE ONCEDEN D 100 KULLANIYORDUM BU CIKINCA HEMEN ALDIM TAVSIYE EDRIM

Tarih: 22 Şubat 2007, 01:36 - İp: 88.***.**8.248
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

elifetiket, Antika gayet güzel açıklamış, onun yorumunu dikkate almakta fayda var.

Tarih: 22 Şubat 2007, 08:21 - İp: 85.***.**1.9
cartal
cartal (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba Elifetiket

Bu arada ben de Koyulhisar'liyim. Hemşeriymişiz.

Ben fotoğraf çekmeye zenitle başladım. Sonrasında digital HP, Panasonic FZ20 ve sonunda Canon 30D

Eğer ki fotoğrafa gönül verip işi abartacaksan hayatinin bir parçası yapacaksan bu iş için önemli bir bütçe ayırman gerekecek ve zaman seni bir DSLR sahibi yapacak.

Ancak yok ben o kadar abartmayacağım birkaç fotoğraf çekecegim hepsi bu diyorsan DSLR almana gerek yok bence.

DSLR kullanmak hele de yeni başlayan birisi için çok kolay değil. Tabiki öğrenmek de zor değil ancak zaman ve sabır isteyen bir durum.

Bahsettiğin R1 gayet güzel bir makina ancak objektif sınırlaması var. Üzerindeki objektif çok kaliteli olmasına karşın onun ötesine geçemiyorsun R1 aldığında objektif değiştirme şansın yok. DSLRde ise objektif konusunda sinirsiz sayılırsın istediğin aralıkta, kalitede objektifler edinebilirsin. Ama burada da sorun bütçe oluyor. Çünkü yeri gelecek bir objektife bir makina parası ödemen gerekecek. Eğer ki bütcen elveriyor ise DSLR ile bu işe girişmeni tavsiye ederim.

Sonuçda bütçe kısıtlı ise R1 bütcemde sorun yok dersen alfa100-400D, D80, D30, D200 sıralamasında bir seçim yapabilirsin.

Şimdiden hayırlı olsun.

Bu arada Koyulhisara gidersen yaylaların o güzel fotograflarını buraya eklemeyi unutma.

selamlar.

Tarih: 22 Şubat 2007, 10:30 - İp: 67.***.**0.243
kaplan0734
kaplan0734 (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

eger amatörseniz makine seçiminde canon veya nikondan şaşmayın ve üst düzey bir makine almak istiyosnız d200 veya d80 18-135 ve sb80 flaş tartışamsız en iyi makinelerdir
fzla para vermedende d400 canon ile bu işleri gayet iyi yapabilirsiniz isterseniz alım konusunda sizi yönlendirebilirim iyi günler

Tarih: 4 Mart 2007, 12:44 - İp: 81.***.**5.16
  • 1