filinta
filinta (üye)
İzmir / Amatör

İtiraf (d90 Dan Cacık Olmaz)

D90 makinem var. alalı 2 ay kadar oluyor. arkadaşımda da canon 600d var.

Oncelıkle makıneyı elınıze aldıgınızda verdiği his gerçekten değişilmez. 600d ye falan bin basar.

Nitekim arkadaşın canon 600d ile okadar basit ayar yapıp okadar güzel fotoğraflar çıkartabiliyorum ki kendim de inanamıyorum.

Gel gelelim d90 da aynı ayarları yaparak verim alamıyorum. Aynı enstantene/diyafram/iso ile canondaki gibi iyi sonuç alamıyorum.

Aldığıma çok pişmanım malesef. İlk başta herşey cok guzeldi ama arkadaşın canonu kullanınca anladım ki bizim d90 harbiden miladını doldurmuş. Cacık olmaz olan bızım 2000 küsur liraya oldu.

Tarih: 5 Ocak 2013, 22:22 - İp: 78.***.**2.143
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Sayın hangman;
makineler seviyelerine göre iyi yada kötü foto çekmezler bahsettiğin 600D veya 550D giriş seviyesi bile değildir temel kullanıcı seviyesidir ki bu sebebten dolayı ayarlarla ilgili olarak kullanıcı hatalarını absorbe eden bi yapıları vardır bu makinelerle hemen hemen her halukarda net foto çekilebilir. Başlığı açan arkadaş D90'ın hata affetmez yapısına tanık olunca 600D ile kıyaslayıp alette kusur aramaya başlamış sizde aynı hataya düşüyorsunuz D90 Prof giriş seviyesi bi makinedir ayarları temrin etmek için en uygun makinelerdendir 600D,550D yada nikonun 5binli 3binli serileriyle kıyaslanmaz, bunlarla çektiğin netlikteki fotoğrafları kullanmayı biliyorsan D90la da çekebilirsin bu sitede örneği çok lakin 600Dye göre biraz zahmet etmen gerekiyor.

#tasviran' tarafından 19.03.2013 18:26:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mart 2013, 13:14 - İp: 85.***.**0.64
sahin260
sahin260 (üye)
Çanakkale / Amatör

zamanın da 60d kullandım.öncellikle çektiğin fotoğrafları canonda ekrandan bakarsan şaheser gibi görünür.ancak pc attığında hiçte öyle olmadığını görürsün (kendi tecrübem) şuan d7000 kullanıyorum ve öncellikle kullanıcıyı çok daha özgür bıraktığını söyleyebilirim ayrıca ton olarak da çok daha iyi sonuçlar alıyorum.özelliklede Ten rengi.iso konusunda biraz kararsız(bazen çok az noise üretirken bazen epey bi noise oluyor.) noisu denoise ile çok kolay bir şekilde giderilebildiğim için dert edilecek bir şey değil benim için. önemli olan renk tonlarının zenginliği.ayrıca iso 100 de çektiğim fotoğraflardaki keskinlik ise gerçekten çok iyi.(zoom yaptığımda iki cisim arasındaki renklerin birbirine karışma miktarı canonda daha çoktu)

Tarih: 24 Mart 2013, 19:13 - İp: 88.***.**7.93