filinta
filinta (üye)
İzmir / Amatör

İtiraf (d90 Dan Cacık Olmaz)

D90 makinem var. alalı 2 ay kadar oluyor. arkadaşımda da canon 600d var.

Oncelıkle makıneyı elınıze aldıgınızda verdiği his gerçekten değişilmez. 600d ye falan bin basar.

Nitekim arkadaşın canon 600d ile okadar basit ayar yapıp okadar güzel fotoğraflar çıkartabiliyorum ki kendim de inanamıyorum.

Gel gelelim d90 da aynı ayarları yaparak verim alamıyorum. Aynı enstantene/diyafram/iso ile canondaki gibi iyi sonuç alamıyorum.

Aldığıma çok pişmanım malesef. İlk başta herşey cok guzeldi ama arkadaşın canonu kullanınca anladım ki bizim d90 harbiden miladını doldurmuş. Cacık olmaz olan bızım 2000 küsur liraya oldu.

Tarih: 5 Ocak 2013, 22:22 - İp: 78.***.**2.143
lanista
lanista (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 600d ile d90 foto yönünden karşılaştırırsak d90 daha iyi sonuç verir büyük ihtimalle lakin video da birebir test ettiğim içim söylüyorum arada dağlar var . Arkadaşın bazı sözlerine de katılıyorum d90 eskidi açık ve net bir şey onun yerine nikon ile başlamak istiyen biri d7000 tercih etmeli benim fikrim bu ve d90 nı satıp otomatik ayarlarda mükemmel sonuçlar için sony a77 öneririm bu seviye makinalar içerisinde bariz en iyilerindendir.

Tarih: 1 Şubat 2013, 03:07 - İp: 85.***.**0.80
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

D90 orta seviyede bir makinadır. Menüsü karışıktır. Siz keşke giriş seviyesi D5100 ile başlasaydınız. Onda ayarlara kolay ulaşım menüsü (i) butonu var. Hem çok öğretici, hem de çekimde ihtiyacınız olan bütün ayarları o butonda toplamış. Makinaya hiç yabancılık çekmezdiniz.

Tarih: 2 Şubat 2013, 13:48 - İp: 92.***.**1.8
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Ercan ağabeyime katılıyorum. Madem nikon konusunda karar verdiniz, keşke 3000 yada 5000 serisi birşeyler alsaydınız.
Sizin 600D de çok daha kolay ayar yapabiliyor olmanız gayet normal. Çünkü 600D giriş seviyesi makinesi. Mesela 60D yada 7D de durum o kadar basit olmayabilir sizin için. D90 ise bir üst segmentte yer aldığı için daha profesyonel kullanım gerektiriyor.
Aslında suç sizde değil. Maalesef gerek satış temsilcileri gerek forumdaki bazı fanatikler öyle tavsiyelerde bulunuyorlar ki, insanlar mesela D800 alıp en iyi fotoğrafları kendilerinin çekeceklerini zannediyorlar. Oysa ki durum hiç de öyle değil. Ben satış işi ile de uğraşmaktayım. Fotoğrafın F inden haberi olmayan kişiler profesyonel makine talep eder oldular. Hele birde kocaman lensleri makineye takınca makine en iyi fotoğraf makinesi oluyor kullanıcıların gözünde.

Ben D90 ve ekipmanına sizden çok daha fazla yatırım yapmama rağmen şu an D90 genelde evde yatıyor. Ben ise çantamda M4/3 bir sistem taşıyorum daha kompakt olduğu için. Tabiki DSLR ın yeri başka. Ancak kullanıcılara tavsiyem ney kullanacaklarsa onu alsınlar. Giriş seviyesindekilere benim tavsiyem M4/3 sistemler. Tabi bende olduğu gibi deklanşöre basmak hastalık haline gelirse zamanla, o zaman DSLR kaçınımaz. O zaman artık 550D mi alırsınız yoksa D800 e mi tercih elbette kullanıcının bütçesine kalmış.

Son olarak şunu söyleyeyim. 1 kilo süt için eve inek alınmaz. Ne kadar kullanılacaksa o kadar para yatırılmalı.

Tarih: 5 Şubat 2013, 00:44 - İp: 88.***.**1.63
emre0808
emre0808 (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

siz arkadaşınızın makinesini kıskanımıssınız bayagi benimki niye öyle özeliklerde degil diye

Tarih: 23 Şubat 2013, 19:46 - İp: 78.***.**6.23
ademyalcin01
ademyalcin01 (üye)
Adana / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bende D90 kullanıcısıyım 2 senedir. Güzel Fotoğraflar yakalıyorum. Lakin bizim patronun Canon 5D Mark II + 24-70 mm lens ile çektiği fotoğraflara aşığım... Sonrasında bende canon ile fotoğraf çekmeye başladım. Bir tercih yap deseler. Canon'u seçerdim Az biraz isodan,diafram,enstantene vesare fotoğrafçılık bilgilerini biliyorlarsanız canondaki hızlı ayar sistemiyle harika fotoğraflar çıkarıyorsunuz. Nikonu iyi tanıyorum. Firmware güncelllemesi yok.Peki canon evet. Kullandığım fotoğraf makineleri :

Nikon D70>Nikon D80>N D90> Canon 5D mark II ve arkadaşımda da canon 600 D var. 600Di de 60D geçer...

Tarih: 24 Şubat 2013, 14:34 - İp: 78.***.**8.164
emre0808
emre0808 (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

d90 la marc 2 yeni makine ayrica 24 70 tak gez lenslerin en iyisi 2milyardan fazla fiyatı yandi d90 cok eski makine

Tarih: 1 Mart 2013, 17:48 - İp: 78.***.**1.54
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Nikon D90 efsane sayılabilecek bir makinedir.Orta seviye kullanıcıların kullanması gereken nadir makinelerden biridir.Fotoğrafçılıkta ilerlemek istiyorum diyorsanız alınabilecek ve çekiminden keyiflerden uçabilecek kadar seviyededir.Fotoğrafçılık konusunda belki yeni olabilirim fakat D90 ile sayısız çekim yapma fırsatım oldu TEGV'deyken , Canon 600D ise giriş seviyesi bir makinedir.

Makineninizi bol bol kurcalayın mümkünse , eminim D90'dan verim alacaksınız selamlarımla

Tarih: 4 Mart 2013, 10:19 - İp: 37.***.**9.160
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

genellikle fotoğrafçılara heveslenip DSLR alıp fotoğrafçılığa özenen milletimizin ortak düşünceleri sizinki gibidir. herkesin unuttuğu şeylerin başında fotoğrafı makinenin değil şahsın kendisinin çektiğidir. fotoğraf makinenizi değil kafanızı değiştirmeniz gerekiyor. bunun için de eğitim şart. fotoğrafçılık ile ilgili bol bol doküman okumalısınız. imkanınız varsa fotoğrafçılık kursuna gitmelisiniz. eğitiminizi tamamladığınızda çektiğiniz fotoğraflarla arkadaşınız sizin makinanıza özenmeye başlayacaktır. siz de ona benim bu dediklerimi diyeceksiniz. unutmayın "fotoğraf makinesi sadece bir araçtır"

Tarih: 5 Mart 2013, 10:43 - İp: 95.***.**2.52
teo53
teo53 (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar herkese merhabalar konuyu açan arkadaşımıza cok fazla yuklenmek ıstemıyorum herkes birden kullandığı markayı savunmaya başlamış fakat 600D nin üzerinde hangı lens takılı olduğunu kim biliyor burada ? belki L serisi bir lens mevcut ki "Canonun L serisi lenslerinide hiç birşeye değişmem kişisel bir tercih tabiki bu " belkide f2.8 f1.8 değerinde bir lense sahip ve çektiği fotoğrafta arka planı tamamen öldürdü buda çekimi yapan arkadaşımızın hosuna gitmiş bir tarz olabilir. Nikonu tamamen kötülemesini bende açıkcası doğru bulmuyorum D90 iyi bir makinadır stüdyo çekimkerinde kullanma fırsatım oldu. 600D içinde d90 la kıyaslama yapılıyor fakat şunu söylemeliyim ki segment olarak D90 çok üst bir makına fakat Canon 7D 60D 550D 600D aynı sensörü kullanmakta hiçbir fark yok 7D deki sensör neyse 600D' deki sensör yapısıda aynıdır. Unutmamalıyız ki fotograf makınasını fotograf makınası kılan şey Lenstir. Canonun 6mp lik makınalarıyla L serisi lenslerle cok iyi şeyler çıkmaktadır. Elinizdeki makınalarımızın tam randımanlı kullanmayı bılmelıyız emin olun canonla yapabıldıgınız herşeyi nikon pentax hatta samsung la bile yapabılırsınız. Işığınızın bol olması dileğiyle hatamız olduysa affola

Saygılarımla
Orçun YURTSEVEN

Tarih: 11 Mart 2013, 00:34 - İp: 78.***.**1.55
hangman
hangman (üye)
Bursa / Amatör

Ustadlar kimse D90'ı kötülediğimi düşünmesin ama elbette ki D90 efsane denilebilecek kadar iyi bir makinedir ama 600D veya 550D giriş seviyesi diyen arkadaşlara seslenmek istiyorum bu makinalar D90'dan teknoloji olarak çok çok yukarılarda olan makinalar, ve elbette D90'dan daha iyi ve daha kaliteli fotoğraflar alırsın.

550D ile çekilen fotoğrafları buradan görebilirsiniz.

Tarih: 19 Mart 2013, 10:39 - İp: 78.***.**1.14