mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Havanın Rengi D80

arkadaslar bu bulutların rengi neden cok mavi...

Tarih: 5 Şubat 2007, 23:30 - İp: 85.***.**6.138
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Fikrimce:Şehirlerdeki ışık yoğunluğu ve kirlenmesi nedeniyle bu ortamlarda yapılan gece çekimlerde gökyüzü genellikle doğal renginden uzak çıkıyor.D80 kullanıcısı olarak renk sapmasını yeni yağmış karlı ortam dışında -bu da benim hatamdan kaynaklandı sanıyorum- hiçbir çekimde görmedim. Sorunun iso, uzun pozlama ve ışık kirlenmesinin birleşmesinden kaynaklandığını sanıyorum.

Fotoğraflarda gereğinden fazla pozlama var sanıyorum.Birde kontrast ne der bilmiyorum ama Ben genellikle 0 pozlama telafi değeri olarak -0.3 kullanıyorum. D80 diğerlerine göre biraz daha fazla pozlama yapıyor gibi görünüyor.D50 ile farkı buradan kaynaklanıyor olabilir.

Tarih: 6 Şubat 2007, 16:33 - İp: 88.***.**6.102
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

akdenizli slm ama d50 nınkıde aynı degerde bas sayfada ıncelersen eger sanırım baktın yazı az pozlayınca konu aydınlanmıyor ama muratsen cozdu gıbı sanırım dolunay dır...

baska sebep yok cunku...

ya sımdı bazı arkadaslar boyle konusuyorda hakkaten guluyorum r1 filan diye... ilk zamanlar bnm yaptıgım gıbı tabıkı ıyı makıne ama bır yere kadar d80 cok kral makıne bence sen ne derdin akdenizli

Tarih: 6 Şubat 2007, 16:57 - İp: 85.***.**4.161