ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

Günbatımı Foto. Larında Bozulma ?

D50 ile çektiğim bazı fotoğraflarda bu bozulmayla karşılaştım
perde hızı : 1/4000
diyafram : f 5,6
sebebini bilen varmı acaba

Tarih: 1 Mart 2006, 20:50 - İp: yok
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

walla 15 yıldır fotograf ile ugraşıyorum ortası yanık negatif görmedim hele sn 1000 de birinde yakacak lens ilk defa duyuyorum bunu test edin öle yazın isterseniz ögle güneşinde obj söküp bir kagıt üzeine tutun degil 1/1000 10 sn belki yakarsınız o da belki !! ortası delik negatif çok güldüm walla çekenin gözünü merak ediyorumm güneş tutulmalarını çekiyoruz arkadaşlar bırakın böle kulaktan duyma efsaneleri teknik konuşun )

Tarih: 3 Mart 2006, 14:40 - İp: 85.***.**6.235
excel
excel (üye)
İstanbul / Amatör

Hah..bak Ray Fraser kardeşim delmiş sensörü,şimdi çektiği fotolarda delik görünüyo..şaka bi tarafa bazı sensörler güneşi siyah nokta gibi çekiyor nedense..bizdeki inca makinalar da öyleymiş..bakınız foto: http://img326.imageshack.us/img326/3854/nv201463wd.jpg

Tarih: 3 Mart 2006, 15:09 - İp: 88.***.**9.131
excel
excel (üye)
İstanbul / Amatör

JC uknz , jan 19, 2006; 01:39 a.m.
We all love to record the sun in our photographs and in the early days of Electronic News Gathering several cameramen had ancious moments as they got rid of images of the sun burnt into their sensors. But with current sensors it doesn't seem to be a problem if you use an exposure appropriate for a proper recording if the picture......Demekki neymiş..ilk zamanlarda birçok haber fotoğrafçısı,görüntülerini sensördeki güneş yanıklarından korumak için sıkıntılı anlar geçirirlermiş..fakat yeni sensörlerde uygun pozlanırsa bir problem olmayacak gibi görünüyormuş.....Bilimsel olmama lafı da sizin yazdıklarınıza daha çok uyuyor...zannederim 15 seneyi boşa harcamışsınız...

Tarih: 3 Mart 2006, 15:41 - İp: 88.***.**9.131
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Orada bahsedilen şey fotograf makinası değil, film kamerası,
eski digital kameralarda olan "ışık akması" ndan söz ediliyor.
Dikkatiniz biraz zayıf, akşamüstü bulutlu havada çekilen fotografa kızgın güneş dediniz

Ben size 2. resim(1/500 le çekilen) 1.den (1/4000) daha fazla ışık almış diyorum, verdiğiniz cevaba bakın.

"Enstantane olayına gelince,1/4000 enstantaneden 1/500 e düşünce eğer diyaframı da ona göre kısarsanız,hiçbişey olmaz"

Bana fizik derside verdiniz... sağolun

Belki aklınıza gelen ilk şeyleri yazmak iyi fikir değildir.

Siz birşeyler daha yazın, son söz sizin olsun, ben size herhangi bir cevap vermeyeceğim.

Bu arada İlinsor, 1/500 ve altı hızlarda çekerseniz bir sorun olmayacak gibi. Mekanik perde 1/500 den hzlı çalışmıyormuş d50 ve d70 te, daha yüksek hızlar için perde 1/500 açık kalırken ccd ye kısa süreli akım verilerek (1/4000 sn süreyle) yüksek hız elde edliliyormuş. ancak perde hala açık olduğu için gelmeye devam eden ışık ccd ye hala foton yolladığı için, ccd de akım kesilsede hala tepkime oluşuyormuş. Çeşitli açıklamalar yapılmış, ama en mantıklı görüneni bu bence.
Aynı mantıkla shutter sistemi olan 1D de bu sorunun olduğundan söz eden bir yazı okuduysamda örneğini görmedim.
Sevgiler

Tarih: 3 Mart 2006, 17:12 - İp: 85.***.**0.195
excel
excel (üye)
İstanbul / Amatör

Her neyse,ben ışık akması kelimesini göremedim amma...olabilir belki dikkatim dağılmıştır..zaten karşılıklı oturup birebir fikir alışverişi yapmadan,böyle internet üzerinde biraz zor tabii..yanlış anlamalar falan,iş uzuyor...iyi çalışmalar dilerim.

Tarih: 3 Mart 2006, 17:53 - İp: 88.***.**9.131
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Yani sonuş olarak hatalı bi şekilde güneşi çekersek gözümüze ve makinaya ciddi zararlar vermemiz mümkünmü?

Tarih: 4 Mart 2006, 08:13 - İp: 88.***.**9.182
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

İlginize çok teşekkür ederim gerçekten son açıklama akla oldukca yatkın... malesef forumlarda insanlar sıkca birbirlerini yanlış anlayabiliyor, tatlıya bağlandığına sevindim..
Makinamdakinin bana özel bi arıza olmadığına sevindim ama hoş da değil... gerçi aynı etkiyi diyaframı yükseltip perde hızını düşürerekde yakalamak mümkün olabilir sanırım... yine de nikondan bunu beklemezdim...
Selamlar

Tarih: 4 Mart 2006, 18:53 - İp: 85.***.**2.55
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

sevgili excel arkadaşım

(.Bilimsel olmama lafı da sizin yazdıklarınıza daha çok uyuyor...zannederim 15 seneyi boşa harcamışsınız...)

böle bir yazı yazarak nereye varmaya çalıştıgınızı anlayabilmek mümkün degil bilgisizliginizi başkalarına saldırarak örtbas edemezsiniz evet bilimsel konuşun dedim bilimsel demek çeşitli deney ve testlerden geçirilip dogrulugu kanıtlanmış demektir. obj söküp tuttunuzmu güneşe ? altına kegıt koydunuzmu ?? kagıdı yada negatifi deldimi ?? başka forumlardan başkalırının fikirlerini gelip burda yazıyosunuz. kendi bilginizi fikrinizi yazın varsaa !! hem ortası delik negatif diyorsunuz sonra sensör bozuluyo diyip lafı kıvırıyosunuz kelime oyunları bunlar ve cok basit tavırlar. bu seviyede bir yazı yazmak istemezdim ama emege verilen saygısızlıgı kabul edemezdim. forumdaki diğer arkadaşlardan özür diler bol fotograflı günler dilerim..

not : bu arada yanlış bilgilendirme olmasın direk güneş ışıgı göze , sensöre , filme zararlıdır.. ama gerekli teknik bilgi ile günün her saati güneş fotografı çekilir. ne gözünüz yanar ne film ne sensor saygılarımla ..

Tarih: 5 Mart 2006, 01:50 - İp: 85.***.**2.1