ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

Günbatımı Foto. Larında Bozulma ?

D50 ile çektiğim bazı fotoğraflarda bu bozulmayla karşılaştım
perde hızı : 1/4000
diyafram : f 5,6
sebebini bilen varmı acaba

Tarih: 1 Mart 2006, 20:50 - İp: yok
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

diğer fotolara baktığımda 1/500 ile çektiğim fotoğraflarda bu bozulma yok perde hızı ile ilgili olabilirmi ???

Tarih: 1 Mart 2006, 20:55 - İp: 85.***.**6.1
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

IŞIĞIN MAKİNEYE DİREKT GELDİĞİ YERLERDE İKİ DİGİT KISILDIĞINI BİLİYORUM. gÜN BATIMI DENİZDE YAKAMOZLA BERABERSE SANIRIM ÜÇ DİĞİT. (SLR LERDE ÇIT ÇIT DERLERMİŞ)

Tarih: 1 Mart 2006, 22:06 - İp: 85.***.**8.191
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
2 digit kısılma ne demek ? hiç duymadım çıt çıtıda duymadım.
Açıklar, veya bir link verebilirmisiniz ?

Bu arada fotgraftaki bozulma çok ilginç, perde hızıyla nasıl alakalı olabilir? hiç bir fikir yürütemitorum.
Başka fotograflarınızdada varmı ?
yolladığınız %100 crop mu ? Raw mı çekiyorsunuz jpeg mi ?
raw resimlerinizde varsa belki işlemciyle alakalıdır.
Bu fotografları Nikon'a yollayın derim.
Bence yazılım kaynaklı birşey (kamerada veya bilgisayarda işleyen programda olabilir).
Ben ilk defa böyle birşey görüyorum
Lütfen sonuç alana kadar bizi bilgilendirin.
Başka örnekleriniz varsa çektiğiniz haliyle iletirmisiniz.

Tarih: 1 Mart 2006, 23:38 - İp: 85.***.**3.46
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

bu bozulma raw da da jpeg de de var bazı karelerde, evet %100 crop, aslında bir kare galeride portfolyomdan bakabilirsiniz
sanırım bahsedilen pozametredeki stop olayı
1/4000 de çekilmişti gönderdiğim
bu da 1/500 bunda bozulma yok ???;

nikona mail gönderdim sonucu bildiricem question ref. no:060302-000004

#ilinsor' tarafyndan 02.03.2006 00:56:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2006, 00:08 - İp: 85.***.**6.1
excel
excel (üye)
İstanbul / Amatör

gördüğüm kadarıyla güneş oldukça yukarda ve kızgın,ışık ayarı da bu kızgın güneşe çok fazla gelmiş...plastik bir merceği bir kağıda odaklasan yakarsın...kaliteli bir lensi sensöre odaklayınca,yanmaktan son anda kurtulmuş...yeteri kadar zaman bulamamış..ancak meydana gelen yüksek hararet ışık görmeyen pikselleri de etkilemiş zannediyorum..umarım optik vizörden bakmamışsındır..göz bebeğini biranda yakarsın...lütfen dikkat..

Tarih: 2 Mart 2006, 09:28 - İp: 85.***.**8.52
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

peki beyaz ayarı bu derece önemlimi günbatımı fotoğraflarında?
yani bu bozulmanın önüne geçebilirmiydi beyaz ayarı ?

#ilinsor' tarafyndan 02.06.2006 07:47:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2006, 22:00 - İp: 85.***.**0.120
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

bu yoruma katılmak mümkün değil.
Bir ampule bile tutsanız makinanızı, bunda daha fazla overexpose edebilirdiniz. ışık o kadar güçlü gelseydi tüm kare bembeyaz olurdu. Ayrıca bozulma hemen parlak kısmın kenarında, ışık görmeyen yerlerle ilgili olsaydı daha karanlık olan yerlerde daha fazla bozulma olması gerekirdi.

1/4000 ile çekilen fotograf, 1/500 ile çekilenden en az 1 poz daha az ışık almış. 1/4000 ile çekilen yansaydı, 1/500 ile çekilen kavrulurdu.

Bu arada makinenin çıplak güneşe çevrilmemesi uyarısı çok yerinde, sensöre zarar verebilmenin ötesinde, gözünüze çok ciddi zarar verebilir.

Tarih: 2 Mart 2006, 22:39 - İp: 85.***.**4.2
excel
excel (üye)
İstanbul / Amatör

Zannederim mffoto kardeşim analog makinalarda ortası güneş ışığı tarafından delinmiş negatiflere hiç rastlamamış.Güneşi lambayla mukayese edemezsiniz,belki görünüş olarak aynı over exposure etkisini yaratabilirsiniz ama güneşin verdiği hasarı veremezsiniz..en azından sensörde aynı ısıyı güneşten başka bir kaynakla yaratamazsınız...ben size manzaradan fazla ışık geldiğinden bahsetmiyorum,muazzam bir ışık ve ısı kaynağının tek bir noktaya odaklanmasından bahsediyorum..bu durumda meydana gelen bozulma sensörde güneşin odaklandığı topluiğneden daha ufak bir noktadan başlar ve etrafa doğru azalarak yayılır..bütün resim beyazlanmaz..yani olayın kökeninde sensörlerin ısıya karşı hassas olmaları var,ufak bir ısı değişikliğinden renk sapmaları yapabilirler...Söylediğiniz doğrudur,objektif yeteri kadar açık kalsaydı bir noktadan yayılan ısı sensörün diğer ucundaki hücreleri de etkileyebilirdi,ama herhalde o zaman sensör de kullanılmaz hale gelirdi...10 metre uzaktaki bir cismi çekerken objektife giren güneş ışığı buyuk bir ihtimalle fptoğrafınızı bozacak ama makinanıza zarar vermeyecektir,çünkü objektıf 10 metreye ayarlıdır..Ancak manzara çekmek amacıyla sonsuza ayarlı bir objektiften kuvvetli olduğu bir saatte güneş girer ve yeteri kadar zaman bulursa,sadece yakmakla kalmaz deler ve öbür taraftan çıkar...zaman bulamazsa en azından sensörde kalıcı veya geçici hasarlar oluşturur..bu fizik kuralıdır ve değişmesi mümkün değildir...Enstantane olayına gelince,1/4000 enstantaneden 1/500 e düşünce eğer diyaframı da ona göre kısarsanız,hiçbişey olmaz..bunu soruyu soran arkadaş daha iyi cevaplayacaktır...Bu arada başka bir sitede aynı durumla karşılaşan bir arkadaşım,bu bozukluğun kaplamasız ve kalitesiz objektiflerde meydana geldiğini iddia etmiş ve bir foto. yüklemiş..netice olarak ilinsor kardeşim, bu olay makinanızın bozukluğundan kaynaklanmıyor...içiniz rahat etsin...linkteki foto. d70 ile çekilmiş, 22 diyafram ve 1/8000 enstantane diye yazıyor...iyi çalışmalar diliyorum. http://img336.imageshack.us/img336/9021/sunerrror6jg.jpg

#EXCEL' tarafından 03.03.2006 04:14:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mart 2006, 04:12 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=00EupM&tag=

Tartışmaya Bir göz atın, sayfanın sonunda Ray Fraser 2 resim eklemiş, ilk ikisi ilginç, tıklayın.
Bu konu çok ilgimi çekti, sn excel başka örnek gördünüzmü ? Lens açıklamasıda bence tatmin edici değil. hiçbir lensin görüntünün bir kısmını mor içizgili beyaz kareye dönüştrebileceğini sanmıyorum.

Tarih: 3 Mart 2006, 13:29 - İp: 85.***.**4.2
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Biraz araştırmayla buldum.
Sorununuzun adı blooming. Nikon d50/d70 forumunda sıkça sözü ediliyor.
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1034&message=17306604
Birçok örneği var, bu modellerde görülen bir problem, daha yavaş hızlarda görülmüyor, elimine etmek için yapabileceğiniz şeyler çeşitli forumlarda anlatılmış.
Nikon daha sonraki modellerinde bu problemi düzeltmiş diye anladım.
çok acıklı bir sorun değil, ND filre kullanarak, ve daha yavaş çekerek sorunu giderebiliyorsunuz.
Lensle veya güneşin ısısıyla ilgili değil, çok özel şeyler yapmazsanız ccd yi yakamazsınız. Nikon bu soruya resmi cevap vermiş, kimileri tatmin olmuş, kimileri olmamış.

Tarih: 3 Mart 2006, 14:01 - İp: 85.***.**4.2