ardinyo
ardinyo (üye)
Almanya / Amatör

Gölge Olayi

öncelile herkese selamlar abiler benim bir sorunum var bende nikon d100 var ev icinde cektigin tüm fotograflara gölge atiyor flasi cikardim olmadi manuel yaptim olmadim yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkürler

#ardinyo' tarafından 15.01.2009 18:41:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2009, 02:49 - İp: 79.***.**7.5
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sigara paketinin gölgesi.

#ocaklilar' tarafından 15.01.2009 21:49:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2009, 08:53 - İp: 88.***.**3.75
gardenxxx
gardenxxx (üye)
Edirne / Haber Fotoğrafçısı

teknik bir sorun değil ışıkla ilgili bir olay ışığı arkana almaman lazım...

#gardenxxx' tarafından 16.01.2009 01:16:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ocak 2009, 01:15 - İp: 88.***.**4.197
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

bu flaşlı bir çekim sanırım.. flaşlı çekimlerde çektiğimiz objenin arkasında bir gölge oluşabilir.

yada flaşsız diyelim, farketmez. fizik, kimya kuralları gereği (her neyse) makinenin konuya baktığı nokta farklı bir yerde, arkadan gelen ışık ise farklı bir yerde..

yani makinenin objektifi A noktasından bakıyor sigara paketine..
ışık ise daha soldan bakmış. bu durumda ışığın geldiği yer farklı ve gölgeyi pozlamak ta normaldir

yani bu şekilde çekerken arkada gölge oluşumu kaçınılmaz

makinede sorun yok, güle güle kullan

Tarih: 16 Ocak 2009, 03:07 - İp: 88.***.**0.75
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Makina gayet güzel çekmiş sorun yok gibi. (sol yandaki sensör tozu değildir inşallah )

Flaş ve objektif çektiğiniz nesneyi aynı açıdan görmezler, çünkü aralarında sabit bir mesafe vardır.

Resmini çektiğiniz cisimlere yaklaştıkça sözkonusu flaş-objektif mesafesi aynı kalacağı için açı daha da fazla artacak ve gölgeler daha çok gözükecektir, biraz daha yaklaşırsanız cisme objektifin gölgesi düşecektir zaten.

Aslını ararsanız bu gölge resme 3. boyutunu kazandırıyor, daha iyi oluyor.

Eğer yakın çekim yada makro çekim sizin esas ilgi alanınızsa veya gölgeye daha fazla hakim olmak istiyorsanız elinizde birkaç seçenek var:

1. Macro Flaş alırsınız, halka veya daire. Bunlar macro çekimlerde işe yaramakla beraber hala gölgeye tam anlamıyla haim değilsinizdir. Gerçi gölge oluşmadan cisimlere istediğiniz kadar yaklaşırsınız ama neticede makneye monte olduğundan hep aynı açıdan gelen ışık ve aynı açıda oluşan gölge sorunu devam edecektir.

2. Stüdyo flaşları veya aydınlatması kullanmak. Bu da sizi stüdyoya sınırlayacaktır.

3. Wireless Flaş. Nikon'un D50, D40, D40x, D60 gibi en ucuz modelleri ve D2x, D3, D3x gibi flaşsız modelleri dışında bütün modelleri wireless flaşı kendiliğinden destekliyor diye biliyorum. Kendi makinanız için bir arştırın, desteklemiyorsa Nikon SU-800 kontrol ünitesi gerekecek. Bence en az bir adet wireless flaş edinin, hatta 2 tanesi daha da iyi olur. ( Nikon'un bildiğim wireless flaş çeşitleri SB-600 , SB-800 , SB-900 )
http://www.kenrockwell.com/nikon/ittlslave.htm

Tarih: 16 Ocak 2009, 03:59 - İp: 85.***.**7.48
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Bence arkadaş flaştan ziyade sigara paketinin solundaki noktasal koyuluktan bahsediyor. Çünkü flaşı kullanmadığında da olmadığını yazmış
Sensörün üzerine büyük bir toz girmiş. Nasıl temizlemen gerektiği konusunda youtube'da çeşitli videolar var. Çok ciddi bir sorun değil (sakın sert bir cisimle almaya kalkışma)

Tarih: 17 Ocak 2009, 20:26 - İp: 88.***.**6.234
axoy
axoy (üye)
Samsun / Amatör

Antika söylediklerine katılıyorum ama;
dediğin gibi olsaydı paketin iki tarafında da simetrik gölgeler görünmez miydi? sonuçta aynı yatay eksende olmasalarda(objektifle flaş) simetri eksenleri aynı doğru üzerinde değil mi? yani body objektif ve flaş aynı hizada değil mi dikey olarak?
Ha flaş yan tarftaysa o ayrı tabii..

Soruda da gariplik var. Flaşsız da denedim olmadı diyor bu soldaki sensör tozundan bahsediyor demektir.
Ama evde çektiğim bütün fotolarda oluyor diyor sensör tozu dışarıda da görünecektir buna da bir anlam veremedim.

Tarih: 18 Ocak 2009, 01:57 - İp: 88.***.**4.46
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Resim dikey, makina grip yukarida olacak şekilde dik tutulmuş ( ben de öyle yaparım, solak olduğumdan mıdır nedir bilmem ), dolayısı ile flaş sol tarafta kalmış, sağ tarafa gölge düşmüş.

Soldaki o lekeye ben de dikkat etmiştim, ama sensör tozu olsaydı herhalde bilirdi diye birşey demedim. Sensör tozu diafram kısıldıkça beliginlesir, dolayısıyla ışığın yoğun olduğu açık havada daha da belirginleşir.

Tarih: 18 Ocak 2009, 15:53 - İp: 85.***.**7.48
burakby
burakby (üye)
İzmir / Amatör

flaş ışığını yukarıdan vermeyi dusunun =) gölge boyuda kısalacaktır.

Tarih: 21 Ocak 2009, 16:18 - İp: 78.***.**4.8
ardinyo
ardinyo (üye)
Almanya / Amatör

abi ben olayi cözdüm gömmeli flasin kafasini yukari kaldiriyorum ve önünede o beyaz parca var onu takiyorum softbox almancasi yani anlasilan sap diye bosyere flasi insanlarin yüzüne patlatmak gerekmiyormus

Tarih: 25 Ocak 2009, 21:56 - İp: 79.***.**0.98
ardinyo
ardinyo (üye)
Almanya / Amatör

valla antika arkadas ben sol kapatamiyorum ya ikisi birden yada sagi yanliz kapatabiliyorum ama allah´tan sol göz konrolüm altinda

Tarih: 25 Ocak 2009, 21:59 - İp: 79.***.**0.98
  • 1