ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Gerçek Piksel Düzeyleri

Bir göz atın isterseniz şuraya: -------->

Tarih: 7 Ocak 2006, 15:30 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

burada daha turkçesi var

Tarih: 8 Ocak 2006, 00:48 - İp: 85.***.**1.241
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Sagol juggler

Tarih: 8 Ocak 2006, 13:52 - İp: 82.***.**4.114
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Çok teşekkür ederim, ozzyalp...
Linkini verdiğin sitede canon objektifleriyle ilgili çok iyi testler ve örnekler buldum... Sende Sağol juggler...

#mete007' tarafyndan 08.01.2006 17:30:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2006, 17:30 - İp: 81.***.**2.217
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Faydam dokunduysa sevindim. Rica ederim.

Tarih: 8 Ocak 2006, 18:41 - İp: 82.***.**4.70
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Makinelerin gerçek piksel düzeylerini iki arkadaşımızda çok iyi işaret etmişler..... Ben, önceki satırlarımdaki; aynı sitede çok iyi objektif testleri bulduğum ifadesinden vazgeçecem... Çünkü 15mm EF fish eye lens'i 350d ye takarak vs.... ilginç gaflara imza atılmış... Okadar imkan iyi kullanılamamış.... yanıltıcı olabilir, ama birçok arkadaşımız bunu değerlendirecek durumda.. Tekrar sağol Oğuzalp, Melih... Yaklaşan kurban bayramınızı kutlarım...

Tarih: 9 Ocak 2006, 09:51 - İp: 85.***.**9.188
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Genel olarak site değerlendirme açısından pek donanımlı değil, haklısın. Objektif değerlendirmelerine sen dikkat çektikten sonra baktım. Aslında ben sadece yüksek mp makinelere çok fazla tamah edilmesinden, daha doğrusu juggler'ın gönderdiği linkte Melih Özbek'in de söylediği gibi yüksek mp'in makine alımında birincil kriter haline gelmesinden dolayı biraz insanların ilgisini çekmeye çalışmıştım. Söylediğin iyi oldu.

Tarih: 9 Ocak 2006, 12:20 - İp: 82.***.**4.116
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın ozzyalp bey

Aynı şeyleri bende başka forumlarda anlatmaya çalışıyorum. Bir çok insan almışken 8 mp olsun modası çabuk geçmesin gibi bir yanlışa düşüyor. Bilgisayar alırken de aynı hata yapılıyor. Olmuşken P4 olsun en hızlı işlemci olsun. bunu bilen bilgisayar firmaları da en hızlı işlemciyi koyup diğer parçalardan kırpıyorlar. İnsanlara ucuza hızlı biklgisayar satıyoruz diyorlar.
DFM lerde de aynı şey geçerli. Yoksa cebinde taşıdığın bir makinede 8 mp e ne kadara ihtiyaç vardırki. Normal eş dost fotoğrafları çekmek için sadeece 3 mp yeterlidir. Ufak makinelere çok mp konulması ihtiyaçtan değil sadece pazarlama taktiğindendir. Zaten çoğu kompakt makinelerde üzerlerinde yazan gerçek mp i oluşturamaz.
Bizim iş yerinde özel çekimler için kullandığımız Canon 1ds üzerinde yazan megapixseli verebilmektedir. Çünkü büyük bir sensöre sahip.

Tarih: 9 Ocak 2006, 15:23 - İp: 212.***.**0.50
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Haklısınız. Fotoğrafa meraklı ama bilgisi eksik yahut eş-dost-düğün-dernek fotoğrafları için makineye ihtiyaç duyan hemen hemen tüm insanlar mp olayını çok ciddiye alıyorlar. Ve yine dediğiniz gibi üretici firmalar özellikle compact sınıflarda bu bilinçsiz ciddiyeti kullanıyorlar. Ürünün herhangi bir özelliğinin spot tanıtımlarla vurgulanması genel pazarlama stratejilerinden biridir. Ben sizin de üzerinde durduğunuz gibi sadece makine almak isteyenlerin seçim yaparken daha bilinçli olabilmeleri adına bu linkki vermiştim. İyi bayramlar.

Tarih: 9 Ocak 2006, 15:37 - İp: 82.***.**4.37
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

arkadaşlar genel olarak bütün söledikleriniz dogru ben sadece küçük bi ayrıntıya deginmek istiyorum. mp olayı baskıda zorluyor insanları 6 8 gibi mp makinalarla fazla büyük ve kaliteli çıktı alınamıyo malesef. intpl ile bi noktaya kadar itiliyor. işte o zaman yüksek mp olayı işin içine giriyor. bunu bilen hasselblad 22 mp ve 36x49mm ccd ebadı ile piyasayı sarsmaya hazırlanıyo. mamiya da zd si ile geri kalmıyo tabi

Tarih: 5 Mart 2006, 02:20 - İp: 85.***.**2.1
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Hasselblad 39mp lik H2D yi piyasaya sürdü

Tarih: 5 Mart 2006, 04:23 - İp: 85.***.**2.253