ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

Geniş Açı

benim şöyle bir sorunum var.makinam z740 38 mm ve dar bazı yerler için dar çekiyor. en azından 35 mm kadar geniş çekmesini istiyorum. bunun için bir objektif almam gerekiyor ama objektifler el ayak yakıyor. -3 gözlük camı bize bu konuda yardımcı olabilir mi? deneyenler varmı? teşekkürler

#ahmetdemir' tarafından 06.09.2005 22:39:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Eylül 2005, 23:10 - İp: yok
profesor
profesor (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Herhalde bahsettiğiniz makine kodak z740. Öncelikle +3 meseslesini benmi yanlış anladım yoksa siz başka bişeymi kasdettiniz. +3 derken gözlük camını geniş açı konvertörü oloarakmı kullanacaksınız. Eğer öyle bir düşünceniz varsa vazgeçip aklınızdan çıkartabilirsiniz. Çünkü benim kanımca kesinlikle bir gözlük camı objektiflerin lens kalitesine ulaşamaz. Bunun için SCHNEIDER-KREUZNACH XENAR 0.7X Wide-Angle Lens adıyla satılan geniş açı konvertörü var. Tr'de varmı bilmiyorum ama amerika fiyatı ~150$ . Bu lens ile 38mm X 0,7 = 26,6 mm oluyor. Buradan inceleyebilirsiniz.

#profesor' tarafyndan 04.09.2005 23:45:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Eylül 2005, 23:41 - İp: yok
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

evet gözlük camından bahasettim. ben o kadar geniş açıdan bahsetmiyorum.zaten 150 dolarda bir objektife verilmez yada ben veremem.benimkisi sadece ucuz çözümler üretmeye çalışmak.daha tam kapsamlı denemedim ama +3,5 camı objetif önüne tuttuğumda baya bir açıyı genişletiyor fakat sonuçları bilgisayardan izyemedim. en kısa zamanda deneyeceğm.

Tarih: 5 Eylül 2005, 00:14 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

150 dolar veremiyorsan bence o açıyı hiç çekme daha iyi.

Tarih: 6 Eylül 2005, 18:35 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Tarih: 6 Eylül 2005, 18:48 - İp: yok
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bu soruyu yazmadan evvel elbetteki dediğim şeyi denedim. -3,5 normal gözlük camı kullanarak mkinanın normal çekim açısından daha geniş açılı resimler çektim ve kalite olarak normalinden pekte fark etmedi. şunu öğrendim ayrıca: foto makinası lenslerine yakın kalitede antirefle gözlük camları var. geri yansıması olmayan ve de ışık geçirgenliği yüksek olan. o camların işime daha çok yarayacağını düşünüyorum.fiatı 25 ytl.
ceko'yada bir sözüm olacak. 150 dolar (ki bu amerika fiyatı) bir objektife para verip almak için ya iyi gelirli olmak yada bu bu işten para kazanıyor olmak lazım diyorum,

Tarih: 6 Eylül 2005, 19:34 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam ahmetdemir..
tabii ki amerika fiyati 150 dolar olan bir converter hic de az para degil..
eger ki gozluk cami ile kabul edebilecegin bir kaliteye kavusabiliyorsan, cok daha ucuza oldugu icin bu yontemi secmen cok mantikli..
fakat benim anlayamadigim bir nokta vardi; makinen zaten 38mm'den basliyor ve sen 35mm yapmak istiyorsun.. birkac adim geride durarak cekim yapmana musait mi degil cekim yaptigin yerler? genis aci converter'ina bence hic ihtiyacin yok.. birak 25 ytl de cebinde kalsin..

Tarih: 7 Eylül 2005, 13:04 - İp: yok
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bazı yerlerde hakikaten makina dar kalıyor. arkadaşımın canon a510u var mesela. beraber fotograf çekmeye gidiyoruz.bazı dar alanlarda ounu çektiği genişlikte benimki çekemiyor.tabi bir kaç adım geriyede gidemiyorsun. kısa mesafede dediğiniz gibi bir kaç adım belki 5-6 altı adım geri yeterli olabiliyor ama iş manzara çekimine gelince bir kaç adımla kurtarılmıyor. mail adresinizi verirseniz size bir örnek göndermek istiyorum. saygılar

Tarih: 7 Eylül 2005, 13:56 - İp: yok
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

örnekler için tıklayınız
yada şu adresi kopyala yapıştır yapınız:
http://www28.brinkster.com/kimyacilar/ornek.rar

örnekteki resimlerin biri normal objektifle çekilmiş resi diğeride -3,5 standar gözlük camı ile çekilmiş resim.

#ahmetdemir' tarafyndan 07.09.2005 14:06:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2005, 14:04 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar ahmetdemir..
fotograflar arasinda cok ama cok bir farklilik var.. tabii ne kadar o araliga ihtiyacin oldugunu bilemiyorum..
iki fotograf arasinda; bariz bir sekilde keskinlik ve kontrast farki var.. ayrica 2 megapixellik fotograflar.. yani makinenle 5 megapixelde cektiklerinde cok daha bariz ortaya cikiyordur farklilik..
tabii senin acindan bir sorun yoksa benim icin de sorun yok..
..neyse saka bir yana, ille de genis acili bir lense ihtiyacin yok.. birkac fotograf cekerek, photoshop veya benzeri bir programla fotograflari birlestirebilirsin de.. ustelik o, kontrast ve keskinlik de kaybolmaz.. hic denedin mi?

Tarih: 7 Eylül 2005, 18:05 - İp: yok
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

resmi çeken lensinm standart cam olduğunu, ışığı iyi yansıtmadığını ışıkta parladığını felan da hesaba katarsak bu iş olacak gibi diyebilirmiyiz?

Tarih: 7 Eylül 2005, 19:48 - İp: yok