ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ful Fram Makine

Arkadaşlar "ful fram" makine sözünü hep duyup okuyorum.
Ful fram ne emek? Merak ediyorum.
Hangi makinalar bu sınıfa giriyor?
Şimdi benim Canon 350 d makinem ful fram mı oluyor.?

Tarih: 13 Şubat 2009, 00:07 - İp: 92.***.**8.113
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ful fram makina teknolojinin nostaljik davranarak kendini gelistirmek yerine eski ilkel gunlerine donme cabasidir. Gelecegi yoktur, bos istir karin doyurmaz, sadece kandirir. Kanmak icinde uysal koyun olmak gerekir.

neden boyle dusundugunuzu merak ettim dogrusu?

Tarih: 7 Mart 2009, 23:03 - İp: 78.***.**7.42
bigh
bigh (üye)
Yurtdışı / Amatör

onun tam yazilisi full frame,turkceyi bictigimiz gibi simdide ingilizceyi biciyoruz,daha neler cikacak Allah bilir
saygilar

Tarih: 8 Mart 2009, 17:54 - İp: 86.***.**8.255
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

teknoloji hammaliyeyi barindirmaz, onun icin gelecegi yoktur. boyut, buyukluk teknolojiye ters kavramlardir. ful fram algaclar cok yakinda tarih olacak diye dusunuyorum.

Tarih: 9 Mart 2009, 21:33 - İp: 89.***.**3.180
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Her nedense 110 ebat cikinca 135 film yok olmamis ama

Tarih: 10 Mart 2009, 00:36 - İp: 96.***.**9.175
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Full frame makineler, büyük ebattaki sensörleri nedeniyle daha iyi fotograf kalitesi verirler, bunu bilmeyen kaldı mı hala ?
Küçük bir alana 10 milyon algaç koyduğunuz veya iki katı bir alana 10 milyon algaç koyduğunuz zaman, algaçlar daha küçük/büyük olacaktır. Bu her bir algacın toplayacağı ışık (foton) miktarını, ve toplam sensör hassasiyetini (özellikle dynamic range ve sinyal/gürültü oranını) direk olarak etkiler. Ayrıca küçük sensör alanı , 1 stop derinlik farkı yaratır.
Full frame kullanan bütün profesyonellere "uysal koyun" demek biraz haddini aşmak olmuyormu ?

Tarih: 10 Mart 2009, 01:04 - İp: 85.***.**8.131
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

O anlamda ifade etmek istememistim, düzelttim. Bahsettiğiniz sensör teknolojisinin çok yakında kaybolacagını görmek zor değil. Taş devrinden çıkıncaya kadar bir çok kisi kendisini 35mm sensore zorunlu hissedecek.

Tarih: 10 Mart 2009, 06:31 - İp: 78.***.**6.186
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

katılmıyorum cok yanlıs bir gorus.
teknolojinin giderek ufalnasmından hareketle konusmussunuz ancak ne otomobillerin gitgide ufaldıgını nede cep telefonlarının ufaldıgını ne bilgisayarların ufaldıgını ne uzay mekiklerinin ufaldıgını vs vs atrık orneklerı cogaltın siz goremiyoruz.

OPTİMUM ÖLÇÜ denen birsey var.

Tarih: 12 Mart 2009, 19:48 - İp: 85.***.**1.198
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Optimum olcu 35mm film olcusumu, 35mm filmlere gore uretilmis lensleri digital ortamda kullanabilme mantigiyla uretilmis sensor, teknoloji urunumu..digital mi. 200 mp lik 1000 mp lik her yonuyle ustun mikro algaclar uretildiginde ayni lensler, ayni boyutlarmi kullanilacak, o zaman 35 mm film standardi ne anlama gelecek. 35mm filme gore tam cerceve digital teknoloji ne kadar celiskili bir kavram.

Tarih: 12 Mart 2009, 22:05 - İp: 89.***.**3.180