ssbke
ssbke (üye)
İstanbul / Amatör

Fuji S1500 Lens

Fotograf makineme bir konvertör lens almak istedim bunun için önce Raynox dcm-250 ile ilgilendim fakat forumları okuyunca vazgeçtim tavsiye edebileceğiniz bir lens var mı. Teşekkür ederim

Tarih: 10 Kasım 2010, 19:02 - İp: 88.***.**7.162
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"Less is More"

veya

"Daha Az, daha Çoktur"

HiFiciler bu kuralı çok iyi bilirler, optikle uğraşanlar da bilir.

Bir HiFi sistemde sese giden yol ne kadar kısaysa, arada ne kadar az transistör, kapasitör, direnç, trafo vs. varsa, sonuç o kadar temiz olur. Elektronik tasarımcılar bu yolu kısaltmak için bileşenlerin sayısını mümkün olduğunca azaltırlar, fakat kalan bileşenleri en kalitelisinden seçerler, bileşenlerin birbiriyle olan ilişkisini en optimum şekilde hesap ederler.

Işığın makinanın içine süzülüp sensöre/filme ulaşana kadar katetdiği yol ne kadar kısaysa o kadar temiz görüntü elde edilir. Arada fazladan ne kadar iç bükey dış bükey cam, cilalı cilasız yüzey varsa, görüntü o kadar kirlenir. Bunu bilen optik tasarımcılar minimum sayıda kaliteli cam malzeme kullanırlar. Camın yüzeylerini mümkün olan en düzgün şekilde törpüleyip en ince cilayı çekerler. Bu yaparken de mercek yüzeylerinin bombesini her milimetresi için hesap ederler.

Bu bilgiler ışığında siz söyleyin, ne önerelim ?

Tarih: 10 Kasım 2010, 21:03 - İp: 78.***.**8.254
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Antika , dediklerine katılmakla beraber ...

Nikon 70-200mm f2.8 - TIKLAYIN

En iyi pro lenslerden - 16 grupta 21 ELEMENT !! Ne diyorsun bu işe , ışık nasıl geçiyor bu meretten ?

#paperman' tarafından 10.11.2010 21:34:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2010, 21:34 - İp: 96.***.**4.180
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Paperman,

"Mümkün olan en az, minimum" dedim, "hiç" demedim. Pinhole falan önermedim yani.

Aynı lensi 21 değilde 3 mercekle yapmak mümkün olsaydı, çok daha süper olurdu ve o üç tanecik merceğin fiyatı bunun 10 katı falan olurdu herhalde. Adamlar 21 tane mercek kullanmışlar ama bunun acaipde bir bedeli olmuş, alet 1.5 kg.

Aslında bunun teoriden öte pratik bir örneği var:

Prime lensler, zoom lenslerden daima daha iyi sonuç verirler, ( aynı kalitede malzeme kullanılmak kaydıyla, yoksa 50 senelik bir prime lensin camı cilası bugünkülerin gerisinde kalacağı su götürmez. Gerçi sözkonusu 50mm olunca, 100 senelik Zeiss lensler bile bugünün değme zoomu ile yarışır)

Beri taraftan arkadaşın esas sorusuna dönersek :

"Zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür"

Şimdi sen 21 mercekli heyhulanın ucuna 22. mercek niyetine bir Raynox konuşlandırmayı önerir misin?

#antika' tarafından 10.11.2010 23:41:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2010, 23:33 - İp: 88.***.**7.1
  • 1