mdeniz91
mdeniz91 (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Fotoğraflarda Gün Işığı Patlaması...

Çektiğim resimlerde çoğu zaman gökyüzü patlıyor sanki bembeyaz bir fon yada mavi bir fon gibi yer alıyor konuların üzeriinde...Duvara bile yansıyan günışığı hemen dağılıyor resmin iiçinde..Pozlamayıda koyulaştırdım diyaframıda kıstım banamısın demedi vee polarize filtre kullandım gene olmadı varmı bu işin sırrını bilen..ama af noktalarını gökyüzünde seçtiğim zaman bu seferde harika çıkıyor yanlız bu seferde asıl konu (mesela ev araba ağaç) karanlık oluyor:S konuya ilgi gösterenlere şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 5 Temmuz 2010, 11:59 - İp: 78.***.**5.247
beyzade_34
beyzade_34 (üye)
Diyarbakır / Amatör

makina ne model çok ucuz ve sıradan makina ise okadar olur.aldınmı kaliteli alıcaksın.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 12:08 - İp: 85.***.**7.225
mdeniz91
mdeniz91 (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

canon 550d+kitlens

Tarih: 5 Temmuz 2010, 12:18 - İp: 78.***.**5.247
sdemir03
sdemir03 (üye)
İzmir / Amatör

#sdemir03' tarafından 09.01.2011 01:32:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 13:05 - İp: 78.***.**0.184
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili hocam bu bir sorun ama aslında değil..Yani hangi makine ile çekerseniz çekiniz buna benzer fotoğraflar çekersiniz.

Bu özellikle ters ışık çekimlerinde oluşan bir durumdur.Makine -ölçüm sistemi ne bilmiyorum ama - gördüğü kadrajdaki ışık miktarını ölçer ve ortalamasını alır.Sonra da buna göre pozlaa yapar.

Atıyorum ters ışık çekimi yapıyorsunuz ve kadrajınızın 1/3 ü ışığın olduğu gökyüzü geris kalan ise yer.Makinenin ölçümüne göre yerin kapladığı alan daha fazla oluduğu için ve yerdeki ışık da a olduğu içi ortalama düşük ışık diye çıkacak ve makine de haliyle ya diyaframı açarak fazla pozlayacak yada entstandane süresini uzatrark yine fazla pozlayacak.Tabi o zaman ne olacak yerdeki konular net görünecek ancak ışık zaten fazla olan gökyüzü faazla pozlamadan dolayı patlayacak.

Bu senaryonun 1/3 yer olduğunda da tam tersi bir durum olur.Ha çözüm ne.

1-Çözüm ters ışık çekimi yapmayacaksın
2-POzlama yeri olaark gökyüz ile yerin birleştiği kısmı alın
3-HDR yapın
4-Makineniz dinamik range ayarları ile oynayın.
5-Makinenizin gölgelikleri yok eden -ismi aklıma bir türlü gelmedi- ayarını kuvvwetliye getirin

Tarih: 5 Temmuz 2010, 13:29 - İp: 212.***.**2.137
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Lazut arkadas cok guzel acklamis nedenlerini ve neler yapilmasini.
Hadi seninki bir nevi problem ama compact makina alipda kucucuk sensorler ile is cikartmaya calisan arkadaslarinki tam bir felaket.Ben burada iste bu yuzden aylarca buyuk sensorlu makinalar alin,paranizi carcur etmeyin compactlara diye ugrasip duruyorum.Olay dinamik alan.Sensor buyuklugu arttikca ve islemci kalitesinede bagli olarak dinamik alan,yani koyu alanlar ile aydinlik alanlarin daha iyi kontrol edilmesi hali ile daha iyi olacakdir.Mesela bir medium format makina alin,mamiya olsun,hasselblad falan olsun(10000-30000 dolarlardan bahsediyoruz)aradaki farki cok iyi gorebilirsiniz.
Ancak DX format DSLR larda da bu tarz problemlerde herzaman bir cozum mevcut.Olay Flash kullanmakda veya RAW cekimler yaparak karanlik alanlarin fill light denilen teknik ile doldurulmasi aslinda.Tabi baska baska makinalar yada programlarda bunun adi degisir.Nikonda D-Lightning diye gecen bir teknik var mesela/Sigma X3-fill light kullanir falan filan.Sizin yapmaniz gereken parlak olan alanlari en aza dusureceginiz pozlamayi bulmaniz,bunuda exposure u dusurerek cekim acisini degistirmeden gerceklestirmek mumkun.Eger beyaz bir gokyuzu cekti iseniz duzeltmesi zordur ama gokyuzu normal tonunda,yeryuzu karanlik cikti ise bu teknik ile yeryuzunu kazanmak mumkundur.Daha cok teknik var dedigim gibi baska turlu resimleri kurtarmada ama siz oncelikle bu gibi durumlarda dengeli cekim yapmayi tecrube edip,bunu cekimlerinizde uygulamalisiniz.Zamanla resimlerinizin iyiye gideceginden suphem yok.

Tarih: 6 Temmuz 2010, 11:37 - İp: 221.***.**6.23
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Tripot kullanıyorsan farklı pozlama değerleri ile çek -1, 0, +1 gibi . Yada tek foto olarak raw çek pcde farklı pozlama değerlerinde kaydet.Photomix yada photoshop ile HDR tekniğini uygula.Hem gök yüzü istediğin gibi olur hemde ana konun.

Tarih: 6 Temmuz 2010, 13:56 - İp: 88.***.**5.99
  • 1