mert1996
mert1996 (üye)
İzmir / Amatör

Focus Stacking Hakkında Bir Sorum Var

Öncelikle focus stacking hakkında biraz bilgi vereyim sonra sorumu soracağım.

şimdi bu yöntem makro fotoğraflarda her alanın net çıkması için yapılan bir şey. Önce böceğin gözüne sonra töylerine sonra bacaklarına odaklanıp birçok fotoğraf çekip bunların birleştirilmesiyle oluşuyor.

Bu video ne demek istediğimi tam olarak anlatıyor. http://www.youtube.com/watch?v=fJiEw4VCcYU

size sorun şu; neden bu kadar uğraşıyorlar en açık diyafram değeriyle çekiyorlar onun yarine diyaframı biraz daha kıssalar ve enstantaneyi yükseltseler aynı fotoğrafı elde edemezler mi hem de uğraşmadan?

Tarih: 6 Eylül 2012, 18:14 - İp: 176.***.**9.130
erkinn
erkinn (üye)
Eskişehir / Amatör

arka plan temiz çıkmaz + çok daha fazla ışıklandırma gerekir.

Tarih: 6 Eylül 2012, 20:24 - İp: 78.***.**9.107
mert1996
mert1996 (üye)
İzmir / Amatör

Daha fazla ışık yerine daha yavaş enstantane kullanılsa aynı sonucu elde edemez miyiz? ve mesela videodaki örneğe bakıldığında saatin arkası zaten kırmızı fon, arkaplan o kadar etki yapmıyor?

Tarih: 7 Eylül 2012, 04:38 - İp: 92.***.**5.103
mertyilmaz92
mertyilmaz92 (üye)
İzmir / Amatör

daha yavaş enstantane kullanılırsa da çekiceğiniz şey titreyebilir veya hareket edebilir ve fotoğraf net cıkmaz

Tarih: 7 Eylül 2012, 22:04 - İp: 78.***.**4.154
mert1996
mert1996 (üye)
İzmir / Amatör

zaten focus stacking yapmak için tripod kullanmak zorundasınız birçok fotoğraf çekip daha sonra birleştiriyorsunuz. Ben videodaki örneğe göre konuşuyorum cisim hareket etmiyor ve tripodda çekilmiş. Yani her ikisi de sabit olduğundan titreşim zaten oluşmaz?

Tarih: 8 Eylül 2012, 17:00 - İp: 176.***.**7.27
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Makro cekmeyen insanin, makronun fokus zorluklarini anlamasi zor.

Ozetle, bahsettiginiz 20-30cm mesafeden yakin cekimde, istenen 4-5 cm alan derinligini verecek bir diyafram yok. 1-1.5 cm'den fazla derinlikte net alani diyaframi kisarak elde edemezsiniz. ( Bunun tablolari var - internette "DOF calculator" aratin )

Kaldi ki obje disindaki alanlarin netlik disi olmasi lazim - makronun kurali diyelim , goz almamasi icin ...

Boyle durumlarda, objenin tamaminin net olmasinin istendigi durumlarda kullaniliyor focus stacking - her durumda degil .

#paperman' tarafından 08.09.2012 18:31:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2012, 18:25 - İp: 96.***.**5.17
mert1996
mert1996 (üye)
İzmir / Amatör

Paperman cevabınız için çok teşekkür ederim, ama biraz amatör olduğum için cevabınızı tam olarak anlayamadım.20-30 cmden daha yakından netleme yapmak istediğimizde diyaframı ne kadar kısarsak kısalım 4-5 cm alan derinliği elde edemiyor muyuz? ( verdiğiniz DOF calculator'u araştırdım yalnız pek bir şey anladığım söylenemez.) 20-30 cmden daha çok yaklaştığımızda 1-1.5 cmden daha fazla alan derinliği elde edemiyoruz diyaframı ne kadar kısarsak kısalım daha fazlasını bize veremiyor. Doğru mu anlamışım? cevabınız ve ilginiz için gerçekten çok teşekkür ederim

Tarih: 8 Eylül 2012, 19:08 - İp: 176.***.**7.27
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Alan derinligi kurallari, fotografciligin temel bilgilerinden. Maalesef ezberle olacak bir sey degil - mantigini anlamaniz lazim . Zamanla, cektikce dogru tahminleri/secimlari yapacaksiniz. Forumda bolca topik bulabilirsiniz bu konuda.

Alttaki alan derinligi hesaplayicisi . Lensimizi tipik bir makro lensi olarak 85 mm, mesafeyi tahminen 30 cm , diyaframi da f16 sectiginizde , size obgenin NET algilanacagi mesafe araligini veriyor .

Gordugunuz gibi 0.54 cm ( 5.4 mm ) gibi bir net alan cikiyor . Obje ( saat ) 4-5 cm olduguna gore , tamamini net goruntulemek alan derinligi kurallarina gore imkansiz.

Degisik mm'leri, degisik diyafram degerlerini ve degisik mesafeleri girerek neler oldugunu gorebilirsiniz.

Tarih: 8 Eylül 2012, 19:30 - İp: 96.***.**5.17
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

birşeyler yazayım ben de.
focus stacking yapılan fotograflarda bırakın 1- 1.5 santimetreyi 2-3 milimetre bile alan derinligi saglayamazsınız..
bunun nedeni sadece makro lens deil tüp yardımıyla ekstra bir yakınlasma saglanmasıdır.
zaten bu teknik genelde super macro denilen 1:1 makrodan daha fazla yakınlasma ile cekilen fotograflarda kullanılıyor.

kendim cektigim makrolarda, f:8 diyaframda bile sinegin ya da arının gozunun (2-3mm arasında degişiyor buyuklukleri normal olarak) tamamını net alamıyorum. kaldı ki butun sinegi net alabileyim.

bu cok cok cok kısıtlı alan derinligi ve papermanın bahsettigi arka planın olaya dahil olmama geregi nedenleriyle bu tarz tekniklere basvuruluyor.

makroda diyafram, normal fotografta oldugu kadar etki edemiyor fotografa, farklı mercek dizilimleri, konuya yakın olma gibi nedenlerle.

Tarih: 9 Eylül 2012, 11:43 - İp: 78.***.**9.162
mert1996
mert1996 (üye)
İzmir / Amatör

Paperman ve gaijin açıklayıcı cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Konuyu tam anlamıyla kavradım

Tarih: 9 Eylül 2012, 18:01 - İp: 176.***.**7.27
  • 1