steve92
steve92 (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Farkı Daha İyi Anlamak Lazım... ?

başlığa anca sığdırdı mama şunu rica ediyorum sizden.

Daha yeni makine alacaklara çok iyi yardımcı olabilmesi için elinizde bulunan ve kendi makinanız ile çekilen değerli olmayan bi manzara fotosu upload etmenizi istiyorum.
Ama kesinlikle photoshop görmiyecek ne ışık ayarı nede boyut ayarı. 3500 pixel ise aynen öle upload etmeniz.
çünkü bazı canon ve nikon modellerinde kimisinin odak uzaklıgı çarpanı 1,5 kimi 1,6.

kimisinin sensör boyutu 23x19 falan. ve kimisininkide 4000x... pixel çekiyo.

her modelin ! (markanın demiyorum) bu 3 , 4 ana özelliği birbiriyle çok farklı yani "a" ürününde sensör boyutu 23mm olup 4000 pixel görüntü veriyo. bi bakıyosun "b" cihazında 24mm olup 3800 pixel görüntü veriyo. biraz kafa karıstırıcı ikiside çok temel önemli şeyler. kaldıki bide canon ların örnek veriyorum 400D modelinde odak uzaklık çarpanı 1.6 fakat nikonların d80 ninde 1.5 fakat nikonların genelde sensör boyutu biraz daha büyük oluyo 1 mm de olsa farkı oluyo.

bu özellikleri göz onune alırsak hangisi ağır basmalı çeşitli ağızlardan bi yorum alsak aydınlatıcı bir konu olur aslında.

Tabi en önemliside bu farkı canlı görebilmek için benzer makinelerden orjinal !! hiç ellenmeden fotolar görmemiz lazım.

Googledan arayıp bakın demeyin herkes bi photosopdan geçirmiş kimisi rengi kimisi netliğiyle oynamış falan oluyor.

İlgilenen olursa sağolsun.

Tarih: 6 Ekim 2009, 01:23 - İp: 88.***.**9.181