mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

F. 8 Üstü Af Yapabilen Dslr

Merhaba f.8 den daha kısık diyaframlarda Af yapabilen makine var mı?

Tarih: 23 Ekim 2012, 21:58 - İp: 94.***.**9.174
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Tüm AF makinalar yapar.

#evrendemir' tarafından 24.10.2012 02:52:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2012, 02:50 - İp: 78.***.**9.63
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

DSLRlarda kullanılan Phase-shift AF sistemi bir nevi telemetredir : Merceğin en sağı ile en solundan veya merceğin en altı ile en üstünden gelen ışınların üstüste çakıştığı yere bakarak fokus mesafesini hesaplar.

Telemetrede iki ışın arasındaki mesafe ne kadar büyükse ölçüm o kadar hassas ve kolaydır. Aynı şekilde DSLRlarda merceğin iki kenarı arasındaki mesafe ne kadar fazlaysa AF o kadar iyi olur.

Meceğin 2 kenarı arasındaki mesafe nasıl hesaplanır :
Merceğin fokal uzunluğu diafram geğerine bölünür.

Örnek : 50mm / F1.7 = 30mm

200mm ve daha uzun lenslerde sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Tarih: 24 Ekim 2012, 07:50 - İp: 88.***.**9.26
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

@antika çok teşekkür ederim , yazdıklarınızı bilmiyordum benim için değerli bilgiler oldu.
f5.6 lensime 2xteleconverter bağladığımda çok güneşli değilse Af sapıtıyor (diyaframı f.11 görüyor) ben bu şartlarda Af yapabilen bir makine araştırıyorum Canonun 1d serisinde bu mümkünmüş ama bu bodyler de çok pahalı ,daha ekonomik ama kısık diyafram Af araştırmam , selam ve saygılarla iyi bayramlar dilerim.

Tarih: 24 Ekim 2012, 19:25 - İp: 94.***.**2.249
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

DSLR govdeler en acik diyaframda odak yapip cekim yaparken diyaframi kapatirlar. DSLRlarin %99'u en acik diyaframi ff.6'nin uzerinde olan objektiflerle oday yapamaz (ornegin f5.6 objektife 2x telecevirici takarsan). 1D serisi ve Nikon D800/D4 en genis diyaframi f8 olan objektiflerle de odak yapabilir (5DMarkIII'e de bu ozellik gelecek).
Eger makinen canli onizlemede odak yapabiliyorsa bu sorunu asabilirsin. Eger ortam cok karanlik degilse makine canli onizleme sirasinda her diyafram degerinde otomatik odak yapabilir.
Objektifin arkasindaki baglantilardan diyafram degerini ileten noktayi bantlayip makineyi kandiranlar da var. Bu sayede makine diyaframi f5.6 ya da altinda kabul edip odak yapmaya calisiyor, yalniz bu durumda duzgun odak her zaman mumkun olmuyor (f5.6 ile sinirli olmasinin bir sebebi var )

Tarih: 25 Ekim 2012, 10:39 - İp: 95.***.**6.64
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

2x telecon. kullanıyorsan f/8den aşağı af yapamazsın.. çarpan büyüdükçe ışığını 1 durak kaybedersin. bu durumda düşük ışık koşullarında 1.4x çarpan kullanmak daha iyidir. örn 2.8 lik bir lens takıyorsan bu direk f/4 olur buda daha fazla ışığa ihtiyacın olduğu anlamına gelir. 1.4x te fotoğrafların daha net çıkacaktır.

Tarih: 25 Ekim 2012, 12:45 - İp: 78.***.**1.250
  • 1