nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

F Sayısı

Merhabalar,

Benim anlayamadığım bir nokta var, muhtemelen eksik bilgiden dolayı. Zoom lenslerde, lenslerin üzerinde şöyle bir ifade oluyor; mesela 18 - 50 mm f/2.8 - 4.5... ben bu ifadeyi şöyle algılıyorum. BU lens ile 18 mm odak uzaklığında f2.8, 50 mm odak uzaklığında ise f4.5 ile çekim yapılır. Yani diyafram açıklığı f2.8 ve f4.5 arasında değişir diye algılıyorum. Ancak bu lensi kullanarak çekim yaptığımda mesela S modunda çekim yaptığımda fotoğrafın bilgilerinde f22, f11 gibi diyafram açıklıkları görünüyor. Eksik bildiğim şey nedir? Lensin üzerinde belirtilen f açıklık aralığı ile fotoğrafın exif bilgilerinde görünen diyafram açıklığı ayrı şeyler midir?

Tarih: 15 Mart 2010, 21:32 - İp: 94.***.**5.67
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Prensipte doğru. Sadece eksik bilgi şu; o değerler bahsi geçen odak uzaklığında olabilecek maksimum diyafram açıklığını gösterir. Yani 18mm'de iken diyafram en fazla 2.8 açılır demek. Ama bu 22'ye kadar (belki daha bile fazla) kısamazsınız anlamına gelmez. Aynı şekilde 50 mm'de ise diyafram en çok 4.5 açılabilir, ama nereye kadar kısacağınız size kalmıştır.

Tarih: 15 Mart 2010, 21:53 - İp: 217.***.**1.65
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

eger perde öncelikli çekimlerde düşükse lens kendi diyafram degeri verir yani kısar bıçaklarını eksik bilginiz yok bilginiz dogru ama a modunda çekim yaparsanız elinizle f degeri verirsiniz manueldede verirsiniz bu iki mod dışında makine kendi deger verir

Tarih: 15 Mart 2010, 21:56 - İp: 81.***.**3.213
nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler, yani lensin üzerindeki f değerleri maks açıklığı veriyor, şimdi anlaşıldı. Teşekkür ederim.

Tarih: 15 Mart 2010, 22:00 - İp: 94.***.**5.67
  • 1