volkang
volkang (üye)
Antalya / Amatör

F Durağı

Herkeze merhaba,aranıza yeni katıldım amatör olarak fotoğraf çekiyorum.Yeni bir makina alıp üst sınıfa terfi etmek istiyorum.DSLR Nikon d90 ya da 300s almayı düşünüyorum.d90'ı 18-105mm vr objektif ile,300s'i body olarak almayı planlıyorum,300S'i alırsam ona da 18-105mm vr objektif almayı istiyorum.Bütün bunlara ek olarak yeterli param olduğunda yurtdışından Tele zum objektif de almak istiyorum.Forum da yorum yapan arkadaşlardan anladığım kadarıyla 18-105mm vr objektif başlangıç için işimi fazlasıyla görecektir.Aklıma takılan bir çok konu var aslında, nerden başlasam bilmiyorum.Toparlamak gerekirse...

1-IS imaj sabitleme tam olarak nedir?
2-VR objektif ile VR olmayan objektif arasındaki fark nedir?
3-Fiyat olarak Sigma ve Tomron 70-200mm F2 8'lerin yaklaşık olarak Canon ve Nikon 70-200mm F4 lere denkmiş.Peki bu f durağı tam olarak nedir ne işe yarar önemlimidir...?
4-Alan derinliği ön izleme ne işe yarar?

İyi forumlar.

Tarih: 13 Mart 2010, 14:42 - İp: 212.***.**3.156
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

1.ci sorun canonda geçen bi tabir nikonda vr diyo geçiyor
2.cisi iç mekanda yada gece çekim yapıyosunuz flaşsız çekiceksiziniz ve zoom yaptınız lensiniz vr sa net resim çekmesine olanak saglar ama vr degilse net resim çekmez
3.cüsü f in anlamı lens in içinde bıçaklar var çevresinde iç katmanda bu bıçaklar ışıgı sensöre az yada çok gitmesini az saglar f degeri düşükse bu alan derinligini ortaya çıkarır yani öndeki obje net arkadaki flu lens alıcaksanız orjinalini alın
4.cüsü alan derinligi dedigim gibi düşük olan her zaman için gözümüze en yakın olanıdır
lens öneriside şu AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II alın derim yeni çıkan ve szin cihaza olur diye tahmin ediyorum eger cihazı 18 ine kadar getirtirseniz antalyada nikonun karfo karacasulunun titanic otelde semineri var eger o tarihe kadar cihazım gelir diyosanız seminere kayıt olun

Tarih: 13 Mart 2010, 15:18 - İp: 81.***.**1.118
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

cihaz olarakda d300s alın derim

Tarih: 13 Mart 2010, 15:19 - İp: 81.***.**1.118
volkang
volkang (üye)
Antalya / Amatör

Çok teşekkürler bilgiler için...bugün nikon'un sitesinden seminere kayıt oldum.vakit yaratabilirsem gidicem.Bu arada makinayı karfo garantili almıcam.Arkadaş bir yer tavsiye etti d90 ı 2 yıl mağaza garantisiyle almayı düşünüyorum 2.200 tl.Karfo ve benzeri yerlerde pahalı açıkçası.Bi sorun yaşarmıyım zisce? 70-200 mm lensi sonra almayı düşünüyorum tavsiye için teşekkürler.

Tarih: 13 Mart 2010, 15:31 - İp: 212.***.**3.156
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Şimdi size markalar ve modeller arasındaki görüntü kalitesini açıklıyarum :

Nikon D3000, Nikon D5000, Nikon D200, Nikon D300, Nikon D90, Nikon D300S :
Fark YOK......

Şimdi size Canon, Nikon, Pentax, Sony markaların aynı zamanlarda piyasaya sürülmüş, aynı segmentteki modelleri arasındaki arasındaki farkı açıklıyorum :
fark YOK.... fark yok işte.

Daha F-stopun ne olduğunu bilmezken D300S'e eşşek yükü para vermeyi düşünüyorsunuz. Bunu size söylüyorum çünkü yarın öbürgün bir başkasının kıytırık Nikon D40'ının sizinkinden çok daha güzel çektiğini görünce başınızdan aşağı kaynar sular dökülebilir, çünkü o makinanın sahibi sizin gibi parasını gövdeye değil, uzun süre değerini koruyan lense yatırmıştır.

Bahsini ettiğiniz lens Nikon'un en sefil lenslerinden biridir, Nikon çok daha iyi lensleri var. Ucuz gövde alın, üstüne iyi lens alın.

Sorduğunuzu duyar gibiyim, hemen cevap vereyim: Bir markanın aynı dönemde çıkmış ucuz ve pahalı makinaları arasındaki fark görüntü kalitesi değildir, fark ergonomiden, serilikten, dayanıklılıktan ve simdilik sizin ne olduğunu bile bilmediğiniz, uzun süresonra öğrenseniz bile nadiren ihtiyacınız olacak birkaç özelliktir.

#antika' tarafından 13.03.2010 15:56:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2010, 15:55 - İp: 78.***.**7.44
volkang
volkang (üye)
Antalya / Amatör

Açıklayıcı oldu,.. yani 18-105mm lens almamalıyım.Forumada çok yeniyim,18-105mm lens hakkında okuduklarım güzel şeylerdi ama yanlış anlamadıysam siz bu lens için iyi değil diyorsunuz doğru mu anladım? Fiyat için de yorum yaparsanız sevinirim.d90 18-105mm 2.2..tl...

Tarih: 13 Mart 2010, 16:10 - İp: 212.***.**3.156
volkang
volkang (üye)
Antalya / Amatör

Siz fark yok diyorsunuz ama...Yanlış anlamayın size cevam mer için değil,ama fark var gibi görünüyor.Eski makinemi yenilemem gerekiyordu. Önce Nikon D300 almaya karar verdim ancak arkadaşımın satın aldığı Nikon D300 ü inceledikten sonra Nikon D90ın reklâmlarını ve piyasaya sürüleceği tarih afişlerini gördüm. Yeni modelin özelliklerini tam olarak anlayabilinmek için biraz daha beklemeye karar verdim. Beni Nikon D300 den vazgeçiren etkenlerden en önemlilerinden biri pilinin diğer modeller gibi değil hemen bitiyor olması oldu. Bu sorun yeni flash güncellemesi ile gideriliyor. Nikon D300 bölümünde ayrıntıları ile nasıl yapıldığını anlatacağım. İkinci etken ise uzaktan kumanda için kamerada kızıl ötesi alıcının bulunmaması. Nikon D70s i cep telefonu ile kontrol etme konforunu çok çok daha pahalı Nikon D300 de yaşayamamak bana pek hoş görünmüyordu. Tabi sizin uzaktan kumandayla işiniz olmuyorsa bu kısmı hiç dikkate almayın.

Nikon Nikon D90 modeli Nikon un en yeni ve en iyi DX makinesi. Artık eskisi gibi istediğimiz kalitede filmi takıp istediğimiz sonucu alamıyoruz. Dijital devri film yerine sensoru getirdi. Ne kadar yeni sensor o kadar kaliteli fotoğraf kuralı geçerli artık. Tabiî ki sadece sensor değil birçok etkende resim kalitesi etkiliyor ama bu yeni eskiyi geçer kuralını değiştirmiyor. Bu nedenle Nikon D90 resim kalitesi Nikon D300 e göre daha iyi. Ayrıca fiyatı da nerdeyse 3te biri. Nikon D300 den daha ergonomik daha hızlı ve kolay kullanıma sahip.

Eğer Nikon D300 almayı düşünüyorsanız benim tavsiyem unutun ve Nikon D90 alın. Bir dijital makinenin kullanım ömrü en fazla 5 yıldır. 5 yıl içinde 5 yeni model çıkar siz istemeseniz de yenisini almak zorunda kalırsınız. Ben eski Zenit makinemi hala kullanabiliyorum ama Nikon D70s ten sonra o kadar çok yenilik geldi ki artık kullanmanın bir anlamı kalmadı. O kadar parayı pahalı makineye verip birkaç yıl sonra yarı fiyata satıldığını görmek hiç hoşuma gitmiyor. O nedenle hep orta seviye dijital makineleri tercih ediyorum.

Nikon D90 Nikon un en akıllı ürünü Nikon D300 ile aynı ya da daha kaliteli teknik resim kalitesi var. Daha ucuz ve üretildiği tarihe göre dünyanın bu kalitede film çeken ilk DSLR makinesi. Tabi bütün bunlar Nikon D90 ın plastik gövdesi sizin için sorun olmayacaksa geçerli. Eğer her gün spor ya da basın fotoğrafları çekiyorsanız Nikon D300 ün metal gövdesi ve hızı işinize daha çok yarayacaktır. Ayrıca ne kadar ağırlık taşımak istediğinizde burada etkendir. Nikon D90, D300 ve D3 ten daha ergonomik ve kullanımı daha kolay olduğu için her yerde yanınızda bulundurabileceğiniz bir model.

Tarih: 13 Mart 2010, 16:21 - İp: 212.***.**3.156
volkang
volkang (üye)
Antalya / Amatör

http://www.thesebil.com/thesebil/fotograf/kamera/nikon/d90_inceleme.php

Vizör: Pentaprizma %96 kapsama oranı.
AF: 11 Fokus alanı. Multi-CAM 1000 AF modülü.
Pozlama Ölçüm Sistemi:
1 ) 3D-Renk Matriks Ölçümü II (G ve D tipi lensler); Renk Matriks Ölçümü II (diğer CPU ölçümü) 420-segment RGB sensorda gerçekleşir,
2) Merkez ağırlıklı: Ağırlığın 75% 'i çerçevenin merkezinde 6, 8 veya 10mm lik dairelere verilir,
3) Nokta: Ölçümler aktif Fokus alanında 3.5mm daire (çerçeveden yaklaşık 2%) merkezindedir
Alan derinliği ön izleme düğmesi: Var.
Perde Hızı: 1/4,000 ~ 30 saniye ve B. Eğer uzaktan kumanda kullanırsanız B fonksiyonu çok kullanışlı bir hale geliyor. Kumandaya bir kere bastığınızda perde açılır bir daha bastığınızda kapanır. B modunda perde açıklık süresi maksimum 30 dakikadır.
Perde Ömrü: Dizayn sırasında 100.000 kullanıma kadar Nikon tarafından test edilmiştir. Nikon bu testte kaç tanesinin testi geçtiğini ve kaç tanesinin geçemediğinin bilgilerini dağıtmadığı için bu bilgi kesin bir ölçüm anlamına gelmiyor.
Flaş senkronizasyonu: 1/200.
Sensor: 12,3 MP CMOS DX (15,8 x 23,6 mm). Sensor temizleme.
ISO: 100 – 6,400. ISO 200 ~ 3,200 eski şekilde okunuyor. ISO 100 Lo1 ve 6400 Hi 1 olarak ayarlanıyor.
Görüntü Boyutu: 4,288 x 2,848 (L), 3,216 x 2,136 (M) ve 2,144 x 1,424 (S).
Görüntü Formatları: JPG, NEF, her ikisi aynı anda seçilebilir.
Video Formatı: 1,280x720p/24fps, .AVI. 640x424 ve 320 x 216 pixels.
Video çekme boyutu: En fazla 2gb 20 dakika dosya büyüklüğü. Bu büyüklük sınırı bazen daha erken kesintilere neden olabilir. SD kart hızı ve boyutu buradaki oranlara büyük rol oynuyor.
Kesintisiz en uzun video süresi: Bir saat Nikon D90 aşırı ısınınca otomatik 30 saniye geri sayıp kapanıyor.
Kart türü: SD ve SDHC kart.
Video çıkışı: HDMI ve composite analog (NTSC ya da PAL).
LCD: 3," 640 x 480. BM–10 kapak.
Pil: EN-EL3e lityum pil (Nikon D80, D200, D300, D700 ve benzeri makinelerle aynı.).
Boyut: 132 x 103 x 77 mm.
Ağırlık: 620 gr bütün parçalar ayrılmış şekilde. Pil, kemer, LCD kapağı vb. dâhil değil.

PerformansLens Uyumu :

Nikon D90 Bütün eski Nikon AF, AF-I, AF-D ve AF-S lenslerle uyumlu çalışıyor. Manüel lenslerde EXIF bilgisi görünmüyor. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız size Nikon D300 gerekecektir. Nikon D90 ın lens uyumluğu Nikon D80, D70, D100 ve D50 ile aynı, D40/D60 ten daha iyi ve Nikon D300 den daha kötü.

Pozlama ve ölçüm :

Pozlama ölçüm sistemi Nikon D3 ve D300 e benzer bir şekilde çalışıyor. Daha önceki Nikon D80 ve D40 ta bulunan Pozlama hataları giderilmiş.
Ben devamlı görüntüye bakıp Pozlama dengelemesi kullanıyorum. Genelde -0,3 ve ya -0,7. Her zaman çektiğiniz resme ve bulunduğunuz ortama göre makinenizi ayarlamanız gerekiyor. Hiçbir zaman hiçbir makinenin kendi ölçümüne güvenmeyin.

Teknik Piksel Kalitesi

Teknik anlamda kalite olarak eski ve pahalı modellere göre daha iyi.

Canlı Görüntü (Live View)

Nikon un Türkçe kullanma kılavuzunu görmediğim için buna Türkçe ne diyor bilmiyorum. O nedenle birebir çevirdim. Live View aynayı kaldırıp perdeyi açıp size sensorun aldığı görüntüyü ekrandan bire bir izleme olanağı verir. Benim tavsiyem bu olayı gerekmiyorsa fazla kullanmamanız. Sensor açık kaldıkça makinenin ve kendisinin ısınmasına neden oluyor. Buda Nikon D90 ınızın ömrünün kısalması anlamına geliyor.

Hız

Nikon D90 normal bir kullanıcı için yeterince hızlı ama Nikon D300, D700 ve D3 kadar hızlı değil. Nikon D90 saniyede 4,5 fotoğraf çekiyor. Eğer Fenerbahçe Galatasaray maçını çekmeyi planlamıyorsanız bu hız bile sizin ihtiyacınızdan daha fazla. Tabi burada unutmamanız gereken bir nokta Nikon D90 ın 24fps HD video çekebiliyor olması. 1,280x720 boyutlarında bir fotoğraf işinizi görüyorsa yukarıdaki maçı video olarak çekin sonra içinden beğendiğiniz kareyi uygun bir program yardımı ile çekip çıkarın. Bu şekilde Nikon D90 saniyede 24 kare çekim hızıyla erişilmez bir hıza sahip.

Veri Transferi

Nikon D90 ı önceki makineler gibi bilgisayara bağladığınızda bilgisayar Nikon D90ı kart okuyucu olarak görmüyor. Bunun anlamı bilgisayarınıza bağladığınız zaman sürücüye ihtiyacınız olacağı. İyi haber XP otomatik tanıyor. Vistada denemedim ama XP görüyorsa büyük ihtimalle Vista da sorunsuz tanıyacaktır. Mac ve Linux kullanıcıları için bir sorun var mı bilmiyorum. Ben her zaman kartı makineden çıkarıp kart okuyucuya takıp kullanıyorum. Bu şekilde daha hızlı aktarım yapabiliyorum.

Video

Video çekimini başlatmak için Lv düğmesine bastıktan sonra Ok düğmesine basmanız yeterli. Burada eksik olan şey otomatik netlik işlemi video modunda çalışmıyor olması. Hareket eden bir obje kareniz içindeyse ve birde ileri geri gidip geliyorsa videosunu çekmeniz nerdeyse imkânsız. Bunun için video modunda VR lens kullanıyorsanız bile tripod kullanmanızı tavsiye ederim. Yoksa bir elle Nikon D90ı tutup diğeri ile netlik yapmak çok zor ya da bu işi vizörden bakmadan yapmaya ben alışamadım. Unutmamanız gereken bir konu bütün dijital makinelerde LCD’lerin yaklaşık bir saniye gecikme ile görüntüyü veriyor olması. Eğer bir şey hareket ediyorsa LCD ye bakıp görüntüyü netleştirmenizin imkânı yok sadece iki saniye sonra bulunacağı konumu tahmin edip netlemeyi oraya yapın ya da yapmayı deneyin. Eğer Nikon D90 alayım bununla video film çekerim ünlü olurum diyorsanız veya küçük bebeğinizin anılarını kaydetmeye çalışacaksanız (bebeğiniz yürümeye başlayana kadar Nikon D90 kullanabilirsiniz) Canon, Sony ve ya Nikon un küçük modellerine bakın. Daha kaliteli çekmiyorlar ama çoğu otomatik netlik ayarını çekim sırasında yapıyor. Nikon D90 video özelliğinin bir eksi noktası daha var oda sesleri mono olarak kayıt ediyor. Peki, bu kadar kötümü her şey? Değil tabi Nikon D90 birçok video kameradan daha kaliteli video çekiyor çünkü sensoru onların sensorundan daha büyük. Yukarda da yazdığım gibi çektiğiniz film içinden istediğiniz kareyi çıkararak birçok işinizi çok ucuza mal etmiş olursunuz. Örneğin kuş fotoğrafları çekiyorsanız kuşun konduğu yerden kalkışına kadar her şeyi kayıt altına alabilirsiniz. Hiçbir video kamera size bu fiyata bu kalitede görüntü ve geniş lens seçeneği sunmaz. Nikon D90 ile çekilen film gerçekten film gibi görünüyor diğer video kamera görüntüleri ile arasındaki farkı hemen anlıyorsunuz. Nikon D90 ile artık resim gibi deyimini tam yerinde kullanabiliyoruz. Sinema öğrenciler kısa film denemelerini Nikon D90 ile daha kolay yapabileceklerdir belki. Sinema ve video ilgi alanlarım dışında olduğu için fazla becerim ve bilgim yok.

Tarih: 13 Mart 2010, 16:24 - İp: 212.***.**3.156
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Soruyu soran kişiyle , son yazıları yazan aynı volkang mı aklım karıştı

Bir yandan VR,IS alan derinliği nedir diyorsunuz öte yandan son derece teknik ( ama bazıları yanlış ) bilgiler yazmışsınız Başka bir yerde gördüğünüz bilgileri buraya ekleyip - bakın ama ne demişler mi demeye çalışıyorsunuz ?? Inanın o da belli değil - izah etmemişsiniz bile .

Siz Antika'nın dediklerini dinleyin çünkü doğru ...Makinalar arasında görüntü kalitesinde fark yok değil var - ama kullanıcısına göre belirginleşir o farklar .

Yanlışlara gelince .... Yok en yeni DX Nikon , D90 imiş ( değil - D300s ) , yok D300 çok pil yermiş vs...vs .. Sonra kafayı taktığınız uzaktan kumanda dediğiniz şey $15 , alırsınız biter ; niye cep telefonuyla kumandaya çalışacaksanız - iphone filan ile ...

-----------------

D90 almanıza itirazım yok - hadi iyisiyle başlıyayım diyorsunuz , en doğal hakkınız ...Ama D300s'i aklınızın ucundan bile geçirmemeniz lazım daha bu seviyedeyken

#paperman' tarafından 14.03.2010 01:03:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2010, 23:40 - İp: 96.***.**4.180
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"F-stop nedir ?" diye başladınız konuya, maaşallah çerşaf çarşaf bilgiler döktürecek kadar alim olmuşsınız bu konunun sonunda.

Belliki bizden öğreneceğiniz birşey kalmamış, siz hepsini zaten biliyorsunuz. Yolunuz açık olsun.

Tarih: 14 Mart 2010, 03:02 - İp: 88.***.**1.43
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

soruyu soran arkadaşım; bilgi eksikliği veya bilmemek ayıp değil asla..sonuçta bizler de nacizan bildiklerimizi doğmadan önce öğrenip de dünyaya öyle gelmedik.... Ancak daha ''f durağı tam olarak nedir ne işe yarar önemlimidir'' sorusunu soran bir insanın alacağı makineler değildir D300 ve D300s..bu iki makinede otomatik çekim modu dahi yokken, bu denli ileri seviye bir makineyi nasıl kullanmayı planlıyorsunuz bunu düşündünüz mü hiç..

Tarih: 14 Mart 2010, 04:34 - İp: 94.***.**4.34