pokurtek
pokurtek (üye)
İstanbul / Amatör

Eos 30d Saçma Sapan Bir Sorun

Asagida kontrastlari biraz abartilarak daha belirgin hale getirilmis ve boyutu dusurulmus ornekleri olan tip bozukluk neden kaynaklanabilir ?

genelde aydnlk gokyuzu vb gibi alanlarda 1 2 stop dusurdugum zaman perde hizini daha belirgin oluyor.

acikligi hep ayni yone bakan hep ayni yerde (ortada)

ev ici cekimlerde farketmedim.

bir iki stop az pozlama disinda da farkedilirligi azaliyor.

iki farkli zoom lenste ayni problem olusuyor.

zoom oranina gore bu alanin kalinligi artip azaliyor.

lens hood yok fakat kartonla kapattigimda da ayni etki oluyor

en onemlisi kameranin oryantasyonunu degistirmeme ragmen hep acikligi sensorun soluna dogru. en azindan oyle farkettim

sadece parlak alanlara karsi cekerken oluyor ( deniz parlak gokyuzu vb)

makinenin lensini söküp lcd monitöre yaklastirip parlaginda çekimler yaptim. lenssiz yani.
1/500 1/600 gibi stoplarda baslayan 1/2000 ve uzerinde daha belirgin olan asagida kontrasti artirip cok farkedilir hale getirdigim efekti gordum.

diyafram acikligiyla alakasi yok. ama shutter speed ile alakali oldugunu dusunuyorum.
shutter speed yavas iken diyaframi cok kisik halde gene az pozlanmis fotoda yokken yuksek perde hizlarinda buyuk aciklikta ayni miktar az pozlanmis fotoda belirgin cunku.

bu durumu gordugunuz fotolardaki gibi ters isik cekimi yaparken yeni farkettim

daha once cektigim fotolara baktim kontrast gama ile abartili degerler vermeme ragmen duz zeminlerde bile boyle bir efektin izine rastlanmiyor. yeni olusmus bir hadise yani.

lensle de alakasi olmadigi kesin.

guclu manyetik alan fikri mantikli geldi. bir kez guvenligin x-ray cihazina sokmak disinda bir yere girmedi. hatirladigim kadariyla hoparlor yanina vb koymadim. eger oyleyse duzeltmek icin bir sey yapayim mi ? yoksa bekleyeyim mi ?

yazilim desek firmware falan upgrade etmedim her programda ve raw halinde de efekt aynen var.

üzerinde lensle gene monitore dogru yaptigim baska bir cekim. ama perde hizi 1/10 sn
kontrasti abarttigim hale en ufak iz yok

aleti spot almıştım garantisi yok yani , ne yazıkki böyle bir sorun çıktı.

insani perde hızlarında sorun yok ama günlük güneşlik yaz günleri yüksek hızlara da çıkmak gerekiyor. ortam sıcaklığı ile alakasının olduğunu düşünüyorum biraz.

şöyle ki,

canonda perde bıçaklarını tutan iki adet hareketli mekanizma var.

objektif olmadan yüksek hızlarda çıplak gözle perde mekanizmasını izlerken şu görüntüyle karşılaştım

kırmızı ile görünen iki yerde (ki ortada olan bendeki o açık renkli ize denk geliyor) bir mekanizma hareket ediyor.

yüksek yada düşük hızlarda muhtemelen bu mekanizmanın hızı sabit. çok yüksek hızlarda yansıttığı yada neden olduğu ışık hüzmesi perdeden geçen ışığa oranı fazla olduğundan iz görünüyor. diğer hallerde ihmal edilir derecede az bir ışık yansımasına neden oluyor ki farkedilmiyor.

bunun neden olduğunu düşünüyrum. ışık kaynağını sağda yada solda tuttuğum zaman oluşan izin yeri de muhtemelen yansımaya göre birmiktar değişiyor çünkü.

çektiğim fotoğrafların tarihlerine dikkatle bakarak bu olayın oluştuğu saat aralığını iyice tespit ettim. 1 saat önce çektğim fotoğraflarda yokken 1 saat sonrakilerde oluşmuş. ne manyetik alan ne x-ray ne de yolculuk sarsıntı vb yok o arada.

google da aradığım kadarıyla böyle bir perde sorunu bildirilmemiş.

olay çok saçma, garantili bir ürün olsa ne yaparlar onu da merak ediyorum.

nadir durumlarda kendini gösteriyor. 1/1000 altında phtoshop ile kurcalayarak bile farkedilmiyor. o yüzden henüz parasını vererek servise götürmeye niyetim yok. ama olur da ihtiyacım olursa bildiğiniz bir servis vb var mı ?

benzeri yüksek perde hızı sorunlarıyla kar

Tarih: 2 Haziran 2007, 15:48 - İp: 81.***.**4.87