malitas93
malitas93 (üye)
Muğla / Amatör

Eos 1100d Sensör Temizleme ?

merhabalar benim sorum şu olcak ben canon eos 1100d sipariş ettim ve karşıma sensör temizleme gibi bi terim çıktı öncelikle bu özellik makinede var mı ? eğer yoksa bu işi kendimiz yapabilir miyiz yoksa servise mi verilecek servise veriliyorsa maliyeti nedir ? yok kendimiz yapıosak bunun tekniği nedir ? ilginize şimdiden teşekkürler

Tarih: 3 Mayıs 2012, 17:22 - İp: 88.***.**9.133
darkndark
darkndark (üye)
Balıkesir / Amatör

bende 3 tanecik nokta wardı kısık diyaframda çıkıyorlardı açtım sensörü kulak çubuğuyla temizledim sonra kulak çubuğunun tüyleri eklendi bide üstüne :D sonra üflettim falan bişeylerle düzeldi ama sakın deneme derim çok riskli bi olay ben kumar oynamıştım resmen sonra toparladım =) yakında servis warsa onlara götürüp temizlet.. o makinadaki sensör temizliği butonu aynayı kaldırıp sensörü açığa çıkarıyor sadece elle temizlemek için.. servisler sanırım 100 TL ye kadar gidip geliyormuş sıkı pazarlık etmene göre değişir sanırım =)

Tarih: 4 Mayıs 2012, 01:25 - İp: 88.***.**0.134
hangman
hangman (üye)
Bursa / Amatör

Bende de 550D var makineyi her kapattığımda ekranda sensör temizleniyor diye bir ibare çıkıyor, ortalama 5 sn sonrada makine kapanıyor. herhangi bir olası toz parçacığı olduğunda temizliyormu yani sensörü bilgisi olan var mı ??

Tarih: 4 Mayıs 2012, 09:41 - İp: 85.***.**5.85
darkndark
darkndark (üye)
Balıkesir / Amatör

belki kapanışta otomatik sensör temizle diye bir ayarı wardır o aktiftir kullanma klavuzunda incelerseniz bulabilirsiniz sanırım onun dışında sensör kirlendi diye kendi kendine düşünüp uygulama yapacağını sanmıyorum makinanın =)

Tarih: 4 Mayıs 2012, 12:52 - İp: 88.***.**3.215
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

sensör temizlemek dikkatli yapılması gereken bir iştir aman öyle kulak pamuğu şeyleri sakın denemeyin. Sensör temizleme kitleri özel satılır... Ayrıca yeni aldığınız bir makinada objektifi değiştirirken dikkatli davranırsanız 8-10 aydan önce sensör kirlenmez. Menude bulunan sensör temizle seçenekleri ufak toz kıl tüyler içindir o an için aktif hale getirebilirsiniz veya açılış ve kapanışta aktif olan makineler ve markalar vardır makine daha yeni bence şimdiden bu konuya kafa yormanıza gerek yok menudeki seçenek titreşim yoluyla ufak tozları halleder... Servislerde temizletebilirsiniz ucret karşışığı ......zaten temizlenen sensörün önündeki low pass filterdir...

Tarih: 4 Mayıs 2012, 15:34 - İp: 85.***.**6.12
malitas93
malitas93 (üye)
Muğla / Amatör

ilginz için teşekkürler dikkatli olacam

Tarih: 13 Mayıs 2012, 22:42 - İp: 88.***.**8.102
  • 1