roanwolf
roanwolf (üye)
Ankara / Meraklı

Dslr Netleme Modu Yardım???

pentax K10D-) AF-Single, AF-Continuous, Manuel

Canon Eos 400D-) One-Shot Otomatik Netleme, Predictive AI Servo Otomatik Netleme, AI Otomatik Netleme, Manuel Netleme

Nikon D80-) Otomatik Netleme, Single Servo Otomatik Netleme, Continuous Servo Otomatik Netleme, Manuel Netleme, Netleme Kilidi

Arkadaşlar ben DSLR alıcam fakat araştırırken karşılaştırmanın netleme bölümünde modellerde böyle bir ibare var. Burda merak ettiğim şey konu hakkında anlaşılabilir şekilde yardım istiyorum. Mesela Pentaxda otomatik netleme yok fakat diğer modellerde bu mevcut. Bu pentaxta netleme işlemlerini kendimiz ellemi yapacagız demek. Saçma olduysa mazur görün. bilgim olmadığı için Bu terimleri acıklarsanız sevinirim. Özellikle Pentax taki terimleri. Şİmdiden teşekkürler..

Tarih: 5 Şubat 2007, 13:46 - İp: 81.***.**8.52
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Farklı firmaların kullandığı farklı terimler bunlar. Sizin yazdıklarınızdan hareketle, şöyle diyebiliriz:

AF-Single = One-Shot Otomatik Netleme = Single Servo Otomatik Netleme

Genellikle hareketsiz nesnelerin çekiminde kullanılır. Deklanşöre yarım basıldığında, netlik yapılr ve kilitlenir.

---

AF-Continuous = Predictive AI Servo Otomatik Netleme = Continuous Servo Otomatik Netleme

Hareketli nesnelerin çekiminde kullanılır. Fotoğraf çekilene kadar, net yapılmaya devam edilir.

---

AI Otomatik Netleme = Otomatik Netleme

Bu seçimde ise, konunun hareketli olup olmadığına makine karar verir (veya, vermeye çalışır) ve duruma göre, Single (Tek) ile Continious (devamlı) neteleme yöntemlerinden birini seçer.

Tarih: 5 Şubat 2007, 14:30 - İp: 85.***.**7.44
roanwolf
roanwolf (üye)
Ankara / Meraklı

Sn Ocaklılar yardımınız için çok teşekkür ederim. Sanırım K10D yi alacağım. Bİrde kafama Nikon D40 ı soktular şimdi . Performans olarak nasıl ki acaba? Fiyatı çok uygunda

Tarih: 5 Şubat 2007, 14:46 - İp: 81.***.**8.52
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

roanwolf karışmak gibi olmasın ama d40 ile k10d kıyaslanacak makineler bile değil. ikisi arasında kesinlikle k10d. d40 ı sevemedim nedense, fazla kırpılmış bir dslr gibi.

Tarih: 5 Şubat 2007, 23:54 - İp: 88.***.**4.233
  • 1