genar
genar (üye)
İzmir / Amatör

Dslr Makinelerdeki Lcd Ekranlar

arkadaşlar internette dolaşırken dslr lardaki lcd ekranların sadece çekilen fotoyu göstermek için olduğunu hangi resimi çekeceğimizi ordan bakamayacağımızı söyleyen bir yazı okudum ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum eğer doğruysa şuun sormak istiyorum
dslr makinelerdeki lcd ekranlar kompakt makinelerdekinden farklı olarak gercek zamanlı görüntü aktarmıyormu(kasdettiğim video değil)

Tarih: 20 Mart 2007, 16:18 - İp: 155.***.**3.50
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Özellikle değişik açılardan foto çekmek isteyenler için lcd ekranın olmaması bir tezavantaj..Mesela bir gelinciği arka fon mavi gökyüzü olacak şekilde alttan yukarı doğru çekmek istediğinizde..Buna alışmam zor olacak sanırım.
Ama öte yandan özel açılar hariç gnelde ben de slr-like ile bile vizörden çekim yapıyorum.Kadrajı öyle daha rahat ayarlıyorum

Tarih: 28 Mart 2007, 23:53 - İp: 88.***.**0.28
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"Beyefendi, eşimle benim bır fotografımı çekebilir misinız, lütfen."

"Beyefendi, o makinanın vizöründen bakmanız gerekiyor, eski makinalarda olduğu gibi"

"Çok teşekkür ederiz"

----------------------------------------------------

DSLR-like makinanızın EVFsi veya LCDsi açıkken, elinizi objektifin önünde şöyle bir sallayın, bu yaparken elinizi EVF/LCDden seyredin.

Tarih: 29 Mart 2007, 11:38 - İp: 81.***.**5.159
eren
eren (üye)
Yurtdışı / Amatör

Vizörden bakmak makinayla kucaklasmaktir benim icin.[>:D

Tarih: 29 Mart 2007, 23:41 - İp: 89.***.**0.215
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

internette reflex makineler icin LCD ekran aparati satiliyor, Turkiye'de hic gormedim. vizordeki plastik parca cikarilip yerine bu alet takiliyor ve vizordeki goruntuyu ufak bir kamera ile alip donebilen LCD'ye veriyor. eger cok hayati ise LCD kullanmak bu aletten siparis verin
ama vizorden gercek goruntuyu gormenin tadini hicbir LCD ekran vermez. ne kadar iyi olursa olsun sonucta goruntuyu isleyip veriyor, gercegini degil.
makine almadan once birileri S9500'un vizordeki LCD/EVF'si cok kaliteli DSLR gibi goruntu alirsin demisti, gittim denedim... kalsin en iyisi buysa
iyi geceler...

Tarih: 30 Mart 2007, 00:34 - İp: 81.***.**7.8
traxdata
traxdata (üye)
Bartın / Amatör

peki lcd ekrandan çekim sonrası gördüğünüz her detayı çekim esnasılda vizörden görebiliyormuyuz. Birde gözlük kullananlar için vizörden bakmak sıkıntı oluştururmu

Tarih: 30 Mart 2007, 09:18 - İp: 85.***.**0.200
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Konu ile alakalı bir link
burada

Tarih: 30 Mart 2007, 11:28 - İp: 85.***.**4.125
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

hah iste dedigim zimbirti buydu
traxdata gozluk kullananlar icin diopter ayari diye birsey var vizorun yaninda onunla oynayip rahatca kullanilabiliyor.

Tarih: 30 Mart 2007, 12:09 - İp: 144.***.**8.219
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bu konuyu farklı yerlerde çok kereler konuştuk..
Antika sence hali hazırdaki teknoloji ile bugünün DSLR lerinde miror lock-up özelliğinden faydalanarak görüntünün vizör yerine LCD ekrana gönderilmesi söz konusu olamaz mı?
(yoksa varda ben mi bilmiyorum)

Tarih: 30 Mart 2007, 15:05 - İp: 88.***.**3.222
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Olympus E-330, Panasonic L-1 ve Leica Digilux 3 bu isi yapiyorlar zaten.

Sanirim en son dekllare edilen Canon EOS 1 Mark bilmemkac da yapiyor. Muhtemelen Olympus'un yeni makinalari E-410 ve E-510 da bu ozellige sahip olacak.

Olympus E-330'da dedigin gibi mirror-lockup yapila bir modu oldugu gibi, bir de optik vizorun icinde bir yerlere yerlestirilen dusuk cozunurluk ikinci bir sensorden beslene bir modu var.

Tarih: 31 Mart 2007, 01:22 - İp: 85.***.**5.240