genar
genar (üye)
İzmir / Amatör

Dslr Makinelerdeki Lcd Ekranlar

arkadaşlar internette dolaşırken dslr lardaki lcd ekranların sadece çekilen fotoyu göstermek için olduğunu hangi resimi çekeceğimizi ordan bakamayacağımızı söyleyen bir yazı okudum ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum eğer doğruysa şuun sormak istiyorum
dslr makinelerdeki lcd ekranlar kompakt makinelerdekinden farklı olarak gercek zamanlı görüntü aktarmıyormu(kasdettiğim video değil)

Tarih: 20 Mart 2007, 16:18 - İp: 155.***.**3.50
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Okuduğun doğru. Yeni çıkacak Olympus e510 da böyle bir özellik var deniyor.

Tarih: 20 Mart 2007, 16:21 - İp: 88.***.**6.156
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

evet dogru okumussun..dslrler aynalı sistemle calıstıgı için goruntuyu vızorden gorebiliyorsun..lcdye cekim asamasında goruntu dusmuyor..cektikten sonra gorebiliyorsun fotografı..ama olympusun bazı makinalarında bu ozellik var ama bir dslr sahıbı olup lcdden cekim yapmak bana sorarsan zaten sacma olacagı için gereksiz bir ozellik olmuş..

Tarih: 20 Mart 2007, 17:13 - İp: 88.***.**9.168
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşım malesef doğru.
Bende bilmiyordum aklıma bile gelmemişti.
Bende ilk defa slr makine aldım.
Makineyi aldığım dükkanda bu özelliğin böyle olduğunu
farketseydim almayabilir vazgeçebilirdim.
Makineyi alırken yeni makinenin haliyle ayarlarından anlamadığım için dükkanda bir ayar yaptırdım yolda giderken bir kaç fotoğraf çekerim diye. Eminönü'den Vpura bindim Üsküdar'a geçeceğim. Vapurda çıkardım makineyi
o eski kompak makinemdeki alışkanlıklar ile şöyle bir görüntülere bakayım diye. makineyi açtım açtım ekranda
bir görüntü göremiyorum.
Allah allah bir anlamadığım bişey var ama ne dedim.
Üsküdar'a geçince bir fotoğrafçıya gidip yardım istedim.
adam bu makineler böyle vizörden bakarak çekip sonra çektiğiniz fotoğrafları ekrandam göreceksiniz dediğinde valla varya üzüldüm sinirlendim. Henüz makine ye alışmadım

Tarih: 20 Mart 2007, 17:22 - İp: 85.***.**2.10
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Evet Lcd cekim anini gostermez DSLR makinalarda.

Zaten dogrusuda visorden tek goz kapali cekim,LCD ekranindak uzak mesafeli,cift goz bakis acisi yalnis kadrajlamaya neden olabilir.Uzak cekimin ikinci zaafida ekrandaki gerekli pozlamayi tam algilayamamiza neden olabilir.

Tarih: 20 Mart 2007, 18:03 - İp: 195.***.**2.7
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

demek herkesin farklı bir begenisinin oldugu bir gercek.. bende tam tersi optik vizörden bakarak fotograf cekmek herzaman daha cok hosuma gitmiştir. hatta kullandıgım kompakt makinanın bile ahh keske vizörü olsa demişimdir.

Tarih: 20 Mart 2007, 18:54 - İp: 85.***.**7.189
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

ama şöyle döner LCDli bir SLR olsa geniş açıda mucizeler yaratır. Pekin Sirki akrobatları gibi şekilden şekile girmeye gerek kalmaz

Tarih: 20 Mart 2007, 19:30 - İp: 88.***.**2.107
genar
genar (üye)
İzmir / Amatör

arkadaslar peki vizör taktığımız her farklı lense cevap verebiliyormu yani mesela 18--55 lik bir lenskle ve 75-300 lük bir lensele çalıştığımızxda bir sorun oluyormu

Tarih: 20 Mart 2007, 22:10 - İp: 88.***.**4.62
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Vizör, prizma düzenekli bir ayna.
Lens ne gösterirse onu görürsünüz. Yani hangi lens olduğu farketmez, ister 6mm balıkgözü, ister 1200mm tele.

Tarih: 20 Mart 2007, 22:19 - İp: 88.***.**2.58
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Bende bu yanılgıya sadece Ben düştüm sanıyordumm

Tarih: 28 Mart 2007, 23:42 - İp: 88.***.**5.151
orbb
orbb (üye)
Ankara / Amatör

Beni de ekranda görmememiz daha da almaya sürükledi nedense analog fotoğraf makinalrından beri vizör den bakmak hep hoşuma gitmiştir.
üstelik insanların slr makinayı eline alıp hani göstermiyo bu demesi sonra vizörde baktığımı görünce daha bir profösyönel zannetmesi beni öyle çekince kendimi makinama, çektiğim nesnelere, insanlara daha yakın hissetmem, daha konuya hakim olduğumu düşünmem ve dikaktimi başka yerlere kaymaması çok hoşuma gidiyor.

Tarih: 28 Mart 2007, 23:47 - İp: 85.***.**5.83