osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Dslr Makinalarda Poz İtmek !!!

Fatih abi şimdi 5D,iso 3200 desteği sunuyor.Makinanın standartı 100-1600 arasıda 2 poz itince 3200-6400 mü oluyor?
Yoksa 3200 standartı da 2 poz itince 12800 iso mu oluyor?

Giriş seviyesi DSLR makinalarda da bu 2 poz itme seçeneği varmı?

350D'de iso 1600 en yüksek değer deniyor.Bunu üstüne çıkılabilirmi?Katalogda genişletmeden bahsetmemiş.

Pazarlama stratejisi gereği 5D için niçin iso 6400 desteği vardır yerine iso 3200 ve genişletilebilir ibaresi var?

Tarih: 10 Ağustos 2006, 17:46 - İp: 85.***.**5.254
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Diyafram işin içine girmeyecek, hep sabit tutarak örnekledik.
enstantaneyi çok küçük tutarsan, fotografın o kadar karanlık çıkacakki, ne kadar poz açarsan aç, hiç bir detay kaydedilmedği için işe yaramayacak.
Burada sınır, detay kaybedecek kadar ışıksız olmak. Dikkat edersen piponun ol altında belli belirsiz bir doku var (nisbeten açık renkli bir çizgi) 12800 de bu detayı kaybettik. Dahada ışıksız olsaydı artık kurşun kalemin yazılarıda kaybolacaktı.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 08:09 - İp: 85.***.**0.122
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Fatih abi ben 1/4000 enstantane hızı ile çekim yapılırsa derken ortamın aydınlık olması durumundan bahsetmiştim.

Piponun altında detay kaybı inanılmaz artıyor.Bunu dışında konuyla alakalı farklı bilgilerini burada açarmısın?

Tarih: 11 Ağustos 2006, 17:31 - İp: 85.***.**7.51
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Kıvanç,
eğr ışık yeterliyse mesela 1/4000 ile f2.8 çekim yapabiliyorsan bu EV değeri olarak 1/1000 f5.6 ya eşittir.
ikiside makineye aynı şiddette ışığı alacağı için herhangi bir noise farkı teorik olarak yoktur.

Her ne olursa olsun, mecbur kalmadan ISO yükseltmek iyi fikir değil, makineler baz ISO değerlerinde en iyi neticeyi veriyorlar, hem en düşük noise, hemde en yüksek dynamic range. Makinelerin baz iso değeri ise özel menüler seçilmeden kullanılan en düşük ISo değeri.

ISO önemli bir konu. 30 küsur yıldır fotograf çekiyorum, ama digital fotografçılık bazı eski alışkanlıkları değiştirmeye zorluyor insanı Eskiden fotograf makineleri üzerinde sadece iki ayar vardı diyafram ve enstantane. Artık üç ayarla düşünmek lazım. yakın bir zamanda ISO öncelikli çekim ayarları, ISO bracketing, HDR fotograflar, neler neler gelecek. Hepimiz öğreneceğiz.

Bu arada eğer daha önce araştırmadı isen EV tablolarını öğrenmen çok faydalı olur.

Tabii bunların hepsi teknik konular, iyi fotograf sadece teknik bilgiyle olmuyor, ancak elindeki malzemeyi iyi bilmeden hiç bir şey olmuyor.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 19:10 - İp: 85.***.**7.251
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Buda 12800 iso, daha sonra photoshop'ta 1 kez noise azaltma uyguladım ve S/B a çevirdim. 30*40 cm boyda hala iyi değil, ama daha ufak boyda kullanılabilir.

Tarih: 11 Ağustos 2006, 19:34 - İp: 85.***.**7.251
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Fatih abi sen bana yardım etmekle hata yaptın.Şimdi ben senden ne olursa olsun öğrenmeye çalışacağım.

Kedi fotoğrafı yüksek isoya rağmen küçük boyutlarda idare eder.Bana bu EV tablosunu verirmisin?

Sanıyorum ki yorum olarak katılmasalar bile,bu konuda bilgisi olmayan ve öğrenmek isteği içerisinde bulunan arkadaşların,senin anlattıklarını can kulağı ile dinlediğinden şüphem yok.

Tarih: 12 Ağustos 2006, 00:09 - İp: 85.***.**7.51
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kıvanç,
vaktim olduğunca ve elimden geldiğince ..
Bu hafta sonu evde değilim.
Sana EV tabloları ile ilgili iyi bir link. Maalesef ingilizce, bir sorun olursa yaz. Buraya tablo eklersem herhalde görüntülenmede problem çıkar.

BURAYI TIKLAYIN

Tarih: 12 Ağustos 2006, 08:17 - İp: 85.***.**7.251
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Abi sen müsait olduğunda bize bunları açıklarsın,ben pek anlamadım.

Dikkat ettimde makina ile zoom yaptığımda,diyafram değeri mutlaka küçülüyor.Tabloda örn:3.7 değeri yok(hepsini yazmamış olabilirler).En geniş açıda f/2.8'i gören makina yakınlaştırma yaptıkça diyaframı küçültüyor.

Ve yine dikkatini çekerim,ben bu diyafram ölçümlerinden şunu anladım ki diyafram değeri galiba 1/... şaklinde yapılıyor.

O yüzden f/2.8,f/5.6 yada f/22 şeklinde ibareler kullanılıyor.

Tarih: 12 Ağustos 2006, 10:25 - İp: 85.***.**6.14
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fatih abi ve kivanc merhaba..

kivanc, aslinda fatih abi cevabini vermis ama ben de birsey eklemek istiyorum..
1/4000'den sonra ne yapacagiz diye sormussun.. 1/4000 degerine cikiyorsa zaten artik iso'yu yukseltmenin nedeni de kalmamis demektir.. iso niye yukseltilir? hareketi dondurmak icin.. noise olussun da seyredelim diye degil..
diyaframi acmak kapamak ayni sey degildir.. cunku diyafram ile alan derinligi degisir.. lensi f/5.6'dan f/2.8'e kadar acmakla; 2 stop kazanirsin, ki shutter suresi 4'de birine duser.. mesela f/5.6'dayken 1/100 veriyorsa makinen, f/2.8'de 1/400 verecektir.. ama pozlamada degisim olmaz..
onemli nokta burada az pozlamak.. 1 stop az pozladin mi, iso 1600 degil de 3200 gibi olur.. ve raw formatinda cekersen fotografini, photoshop gibi programlarda rahatlikla o eksik pozlamayi telafi edebilirsin..

.........

kivanc, kullandigin lense gore, diyafram degeri duser veya ayni kalir zoom yaptikca.. mesela bendeki 17-50, her fokal uzunlugunda f/2.8 yapabiliyor.. ama bir canon 18-55'i dusun; onda 18mm'de en fazla f/3.5 yapabilirken 55mm'de diyafram f/5.6'ya kadar dusuyor..

kivanc, diyafram degerlerinin anlami tamamen bir orantinin ibaresidir.. lensin mm'si bolu diyafram halkasinin cap uzunlugu.. mesela 100mm lens eger ki f/4 diyaframa sahipse, o lensin diyafram halkasinin capi 100/4 yani 25mm'dir..
mesela 85mm f/1.2 lensinin soyle bir arkasina bak.. kocaman cam gorunur; cunku lens o diyaframa ulasabilmek icin kocaman acar agzini..

diyafram degerleri arasindaki farklari, rakami 1.4 ile carparak hesaplayabilirsin.. mesela f/2.8'den sonra, 2.8x1.4'den f/4 gelir.. f/4'den sonra 4x1.4'den f/5.6 gibi.. aralarinda hep bir stop farklilik var..

diyafram perdesini dusun.. bir daire seklinde.. dairenin alani nedir? pi re kare.. yine 100mm lensi al.. f/4 icin, cap uzunlugu 25mm olur.. yani yaricap 12.5mm.. f/2.8 icinse yaricap yaklasik 18mm olur..(yaklasik..) yani f/2.8'deyken olusan dairenin alaninin f/4'dekine orani; 18x18 (re kare yani.. / 13x13.. yani f/2.8'deyken o perde iki kat daha buyuktur.. bu da demek olur ki birim zamanda iki kat fazla isik girer lensden..
iste sen enstantaneyi iki kere fazla acik tutarsan; lensden iceri girecek isik miktari da ayni olur eger ki diyaframi kistiysan.. mesela f/4 de 1/100 ile f/5.6'da 1/50 aynidir..
iso ise isiga hassasiyet demek.. sensor der ki; "ben iso'yu ikiye katlayayim, sen de bana yari yariya az isik gonder, ben yetinmesini bilirim..".. iste sensorler boyle tok gozlu oluyorlar..
sensor daha az isikla yetinebildigine gore; iso'yu yukseltmeden eger ki enstantane suresini yari yariya azaltirsak, sensore yine yariyariya isik gidecektir degil mi? iste al sana iso yukseltme simulasyonu.. ama ne oluyor bu sefer? fotograf az pozlaniyor.. sen de photoshop gibi programlarla duzeltmeye calisirsin.. ve onceden de dedigim gibi eger ki raw formatinda cekmissen, kayip yasamadan (cok az kayip tabii ki..) 1 stop'luk eksik pozlamayi telafi edebilirsin..
ben 3 stop'a kadar telefi edebiliyorum.. ama kalite dusuyor tabii ki.. fakat ufak boyuttaki printlerde belli bile olmaz.. mesela gecenlerde 2.5 stop actim bir fotografi.. banamisin demedi.. 10x15cm'lik cikti aldim, sanki ben iso100'um diye bagiriyordu..
tabii bunlar hep dslr kullanmanin faydalari..

Tarih: 13 Ağustos 2006, 03:46 - İp: 62.***.**2.10
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Dadanagast her zamanki gibi cok guzel izah etmissin gercektende bir basyapit...

bende ortaliklarda uzun sure yoktum siteye geri donup seni goremeyince cekip gittin zannettim. sukur tatildeymissin.

Bu ISO olayina tum forum olarak oldukca kafayi sardik. Eski gunlerde ben 800 iso ile fotografi bosver filminin kutusunu bile elime almamistim hatta bu tur filmler heryerde bulunmazdi bile. hey gidi eski gunler, ilford HP5 400 asalik filmleri 1600 gibi ceker, film banyosunun suresini ve banyo sicakligini artirir yuksek grenli, dokulu fotograflar elde ederdik (sozde ).

sanirim cabuk simardik artik, 1600 iso lara bana misin? demiyoruz.

Tarih: 13 Ağustos 2006, 06:31 - İp: 67.***.**4.88
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

..
haklisin polaris artik iso 1600 de az geliyor.. ama ne yapalim, kompact'lar bile artik iso 1600'e kadar cikiyorlar.. eee, tabii insan dslr'lardan daha fazlasini bekliyor..

Tarih: 13 Ağustos 2006, 12:22 - İp: 62.***.**2.10