paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dslr-like Iso Problemi

DSLR kullanıcısı olarak günün birinde böyle bir topik açacağım aklıma gelmezdi açıkçası Dslr-like'lara , teknoloji ve kapasitelerine biraz uzağım .....

Eşime aldığım Fujifilm S1500 ile yaptığım deneme çekimlerinde , ISO 400'de inanılmaz yüksek oranda gürültü gördüm - özellikle fotoğrafların karanlık kısımlarında ve flash ile çekimlerde . Bir DSLR'nin ISO 1600'de bile bu kadar kötü gürültü verdiğine tanık olmadım . Bu Dslr-Like'ların hepsi böyle midir ?? . ( Maalesef DSLR'lerinki gibi detaylı test bulamadım - like makinalar için ; o sebeple soruyorum )

Aslında niyet Nikon P90 almaktı ; bu makinayı neredeyse yarı fiyatına görünce ( bir de P90 hakkında hiç iyi şeyler okumadığımdan ) alıp deneyeyim , olmadı geri veririm/değiştiririm dedim .

Eğer bu DSLR-like'ların hepsinde ISO performansı buysa değiştirmeme gerek yok haliyle ...

Nikon P90 , Canon SX20 IS veya başka bir DSLR-like sahibi olup , ISO 400'u rahatlıkla kullanabileniz var mı ??

Tarih: 6 Aralık 2009, 09:27 - İp: 96.***.**6.106
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

S1500 testi ben de göremedim ama, Fuji'nin başka bir slr-like testine baktım, bence durum çok da farklı değil. Sonuçta adı slr-like da olsa bu makineler kompaktlarla aynı boy sensörü kullanıyorlar. Mercimek kadar sensörden 10 megapixel almaya çalışınca bence bu sorunlar çok normal.

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms100fs/page8.asp

Tarih: 6 Aralık 2009, 11:28 - İp: 217.***.**6.91
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sağol Glorfindel ...

Bu arada ben yazdığım bir cümleyi değiştirmek istiyorum .

"Bir DSLR'nin ISO 1600'de bile bu kadar kötü gürültü verdiğine tanık olmadım " demişim . Sanırım " .... ISO 3200'de bile ....." desem daha doğru olacak

Tarih: 6 Aralık 2009, 18:43 - İp: 96.***.**6.106
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

diger konuda bir cevap yazdım,oradada belirttigim gibi dslr ile kıyaslayınca goze batması normal, 3-4 kat buyuk bir sensorde aynı hatta belki daha fazla megapikselden bahsediyoruz nede olsa

Tarih: 6 Aralık 2009, 19:34 - İp: 78.***.**3.106
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gaijin'in topiğinde yazılanları , burada bakanlar takip edebilsin diye bir de buraya kopyalıyorum . Ilave fikri olan belirtirse sevinirim .

-------------------------

Gaijin : " iso malesef dslr-likeların en buyuk problemi.
malesef hala 1/2.5 - 1/2.3 boyutlarında ufacık ccd sensorlere mahkum bu makineler.
butun teknolojik ozellikleri ve pratikliklerine ragmen boyle sınırlandırılmıslar.
120km uzerıne cıkamayan bir ferrari gibi

onceden h1 kullanıyordum, noise konusunda basarısız oldugu için, iso degerini en dusukce tutuyordum.
onunla kıyaslarsam evet sx20 iso konusunda 2 basamak daha basarılı.
iso400 kabul edilebilir, bunun ustu oldukca rahatsız edici sonuclar verebiliyor, ozellikle konser salonları, loş mekanlar vb. zor ısık kosullarında.

burdan sonra noise temizleme programları bir basamak daha fayda saglar belki.
aynı sensor boyutundaki diger makinelerinde hemen hemen aynı degerlerde sonucları olacaktır.
yani s1500, sx20 den bariz iyi yada kotu diyemeyiz.

birde ufak not:
h1 kullanırken en dusuk seviyede (iso64) kullanıyordum makineyi,200ve 400 isoda leş gibi bir goruntu veriyordu..
yuksek iso gereksinimimde cok yuksek degildi acıkcası.

ama 1000d kullanırken bazen iso800 de 1600de unutuyorum ayarı.
daha hiç "tüh, keske unutmasaydımda dusuk isoda cekseydim" demedim,
okadar basarılı canon bu konuda.

dslr ile kıyaslayınca, iso performansının bu kadar goze batması normal "

----------------

Paperman :

" Sagol Gaijin , gunumuz Dslr-Like 'larının ISO durumu demek böyle . Beni yanıltan ve DSLR'ye yakın netice alacağımı sandıran açıkçası 2004 yılında aldığım KonicaMinolta Z10 ile çektiğim fotoğraflar oldu . Döndüm tekrar baktım 3-4 yıl önceki fotograflarıma , neredeyse DSLR kalitesinde inan .

O makina 3.2 Mpixel idi - acaba diyorum düşük Mp daha iyi mi sonuç veriyormuş bu boy sensorlerde - teknoloji 5 yıl geri olmasına rağmen ?
( 10 Mp bir makinada ayarı değiştirerek düşük pixel çekmenin ISO'ya bir faydası olmuyor bildiğim kadarıyla )

Bugün bir de çıkıp açık ve güneşli havada test çekimleri yaptım Fujifilm S1500 ile . Sonuçlar yine bir felaket - sanki RAW çekmişim gibi . Üstelik ISO'yu 64'e indirip , bir dolu düzeltme ile çektiğim halde . Anladığım kadarıyla işlemci hiç bir düzeltme yapmıyor fotoğraflarda ...PC müdahelesiyle biraz yüzüne bakılacak hale geliyor fotoğraflar ama bu makinayı eşimin alma sebebi bu ayarlarla/PC ile hiç uğraşmak istememesiydi . Yokda D3000 alsın diye uğraş verdim .

Şimdi bir de çıkıp Nikon P90 alacağım . En azından işlemcisi,renkleri daha iyi olacaktır diye umuyorum .Onunla da deneme yapıp , birinden birini geri vereceğim .

Sonuçları bildiririm ."

Tarih: 6 Aralık 2009, 22:52 - İp: 96.***.**6.106
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bende benzer maksatla benzer bir makine bakıyorum.
Ultra compact ve geniş açılı bir makine.
Belki de en düşük çözünürlüklü makine daha iyi sonuç verecek, ama herks mp yarışı içinde olunca düşük çözünürlüklü bir şey bulmak zor.
Sonuçlarınızı merak ediyorum.

Tarih: 7 Aralık 2009, 19:34 - İp: 85.***.**1.201
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

"Nikon P90 , Canon SX20 IS veya başka bir DSLR-like sahibi olup , ISO 400'u rahatlıkla kullanabileniz var mı ?? "

Çok rahat ve bir slr kadar tatmin edici olmamakla beraber sayılır Uğur bey. Geçen yıl bu iso değerine çıkmaktan gerçekten korkuyordum ve hala da iso 100-200 dışına taşmamaya gayret ediyorum ama yeri geliyor ihtiyaç duyuyorum ve pek çok fotoğraf çektim iso400 ile, hatta fotoğraf eğitimini bitirirken sergilenen fotoğraflarım iso800 idi, bu değerde fotoğrafta renk çok dağılıyor ama FSK da beğenmeyen yoktu! Benim makinem lumix fz 18 ve gerçekten çok küçük bir sensörü var. buna karşın zoom özelliği yüksek, uzak bir yeri zoomlarken isoyu arttırmak, gündüz değil ama gece yüksek iso kullanmak, uzun pozlama hep noise nedeni.. ama sanırım bu gruptaki tüm makineler aşağı yukarı aynı..

Tarih: 7 Aralık 2009, 22:21 - İp: 78.***.**9.242
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

FDemirhan Üstad ,

"Ultra Compact " diyerek şu en ufak cebe giren mercimek lensli olanları kastediyorsan , AMAN derim Bir tane 7.2 Mp'lik Coolpix var zaten evde - sonuçları o kadar kötü ki eşim o yüzden bir Dslr-Like istiyor . Sensor boyları aynı olsa da , Dslr-Like'larda en azından elle tutulur boyutlarda/görüntüde bir lens var .

Ultra-compactlarda daimi bir fluluk , detay azlığı , renk donukluğu ( hadi onu düzeltmek mümkün ) söz konusu - lens kalitesizliğinden dolayı . Sanki bir tülün arkasından resim çekiyoruz devamlı .

----------------

Özge Hanım , size de çok teşekkürler . ISO aydınlık alanda olunca 400 filan olsa da çok göze batmıyor ama karanlık kısımlardaki gürültü yuksek ISO'da çok belirginleşiyor - Fujifilm S1500'de ...Herhalde diğerlerinde de durum aynııdır .

-----------------

Ben dun Nikon P90 denemeye gittiğimde , tesadüfen kitapçıda bir dergide ( What Camera ? ) Dslr-Like değerlendirmesi gördüm . Sonuçlar şöyle idi :

Nikon P70 85
Canon SX10 87
Nikon L100 76
Sony H20 84
Sony H50 84
Olympus SP590 80

ve beğenmediğim Fujifilm S1500 88

Bir tek Canon SX1 IS ve Panasonic FZ32 ( ya da 38) - onlar da 2.5-3 katı fiyatlarda 88 ve 90 değerlendirme almıştı . Değerlendirmede tabi fiyat-kalite ilişkisi de önemli . Yani Canon SX10 daha iyi kalite vermiş olabileceği halde , 2 katı fiyatta olduğu için oradan puan kaybedebileceğini göz önüne almak lazım .

Şimdilik $199 fiyatlı Fujifilm S1500'le yetinmek en mantıklısı gibi - hemen hemen aynı kaliteyi verecek başka bir Dslr-like'a $400-500 vermektense ...

Merak ettiğim , Dslr-like'lar ile çok başarılı makro çeken arkadaşlarımız var . Acaba photoshop ile çok vakit harcayıp da mı o sonuçlar alıyorlar ?? Ben mesela S1500 ile düşünemiyorum o fotoğrafları

Tarih: 7 Aralık 2009, 23:44 - İp: 96.***.**6.106
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili paperman,
bizim kullanıcımız biraz zor profil.
Ona bir 500d önerecek oldum, ISO dedim, lens, kromatik sapma, sensör filan..... anlaşılan yanlış taktik izlemişim
Çanta değil Bavul taşımam lazım diyerek refüze etti hemen.
Ultra compact bir Casio düşündüm, exilim H-10, boyut küçük, 24mm geniş açı... ama 10x optik zoom'dan ne hayır gelir, ayrıca 12 mp biraz fazla gelir o minik sensöre diye düşünerek örnek fotograflarına baktım, 200 iso ve üstü berbat. Kenarlar soft, pek işe yarayacak gibi değil.
Biraz daha büyük, ama Panasonic Lumix LX3 bakıyorum şimdi. Biraz daha makul gibi, lens daha insaflı 24-60, galiba sensör daha büyük ve 10 Mp.
Biraz daha incelemek lazım. Bu sınıfta makine seçmek daha zor galiba, çok seçenek var.

Tarih: 8 Aralık 2009, 00:27 - İp: 85.***.**1.201
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Durum aynı Ben de Nikon D3000 alalım bari dedim - neredeyse like'lar ile aynı fiyat ...Çantaya sığmazmış ! !

Biz de çantaya uyacak bir şey aldık mecburen ...

Tarih: 8 Aralık 2009, 00:33 - İp: 96.***.**6.106
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Yahu bu soruların cevapları belli. Sensör boyutu ne kadar büyük ve megapikseli ne kadar az ise iso performansı o kadar iyiydir. İşlemci ve algoritmaları ne kadar iyi olursa olsun bu bir fizik kuralıdır. Bu arabanın aero dinamiğini düşünmeneden ESP gibi yeni sistemlerle yol tutuşu arttırmaya çalışmak gibi birşey. Konuyla ilgili tıklayınız.
Netekim KonicaMinolta Z10 ile aldığınız sonuçlar bundandır. Günümüz dslr-like ları maalesef iso performnsını bir kenara bıraktılar. 1/2,4" ten büyük sensörlü like yok artık. Eskiden 1/1,8" lik olanlar vardı ve sadece 6 MP falan bunu şimdiki 1/2,4" lik 12 Mp olanlarla kıyaslarsak çok daha az noise üretecekleri kesin eski makinelerin. Bu konuda en iyi dslr-like sanırım hala Sony R1. Gene R1 hariç hiçbir dslr-like ile 400 isonun üzerine çıkmayı tavsiye etmem.

Günümüz like ların avantajı malesef iso değil. Hafif ufak taşımaktan sıkılmayacağınız gövde, objektif taşıma ve değiştirme ve bundan kaynaklı tozlanma derdi olmayışı, çok geniş bir objektif aralığı (fakat buda distorsiyon, abormation gibi sorunlara yol açıyor), birçok teknolojik özellik (yüz tanıma, smile shutter, vs) ve dslr lerde olan tüm modlar like ları tercih sebebi yapabilir başka birşey değil.

Tarih: 18 Aralık 2009, 15:30 - İp: 85.***.**6.107
  • 1