nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr İçin Tele Objektif Hakk

merhaba arkadaşlar,

dslr makinede örnegin 300 mm bir tele objektif kullanıyoruz bunun insan gözüne göre yakınlaştırması veya büyütmesi 6 katmı olur 9 katmı olur?

Tarih: 7 Aralık 2005, 17:59 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

9

Tarih: 8 Aralık 2005, 16:14 - İp: 85.***.**5.234
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler ocaklılar , birde dün bir şey sormuştum cevap alamadım nikonun dx serisi objektiflerin normallerinden farkı ne? neden o objektifler sadece digitaller için üretilmiş biliyormusun.

Tarih: 8 Aralık 2005, 17:06 - İp: 81.***.**2.104
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Sayın Ocaklılar neden 9 ? İnsan gözüne en yakın görüş açısının 45-50 mm olduğu söyleniyor bildiğim kadarıyla. Ancak objektifin 50 mm si ile çıplak gözle gördüğüm alanı kıyaslayınca bana hiçte öyle gelmedi. Çıplak gözle gördüğüm alan hatta 28 mm açısından bile daha geniş gibi. Bu durumda da 300 mm 9 kat olmuyor.

Tarih: 8 Aralık 2005, 17:23 - İp: 81.***.**0.107
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

DX lensler, özellikle digital sensörlü makineler için üretiliyorlar. 35mm filmli makineler ile kullanılmıyorlar. Normal lenslere göre genellikle daha kısa fokal uzunluğa sahipler ve biraz daha hesaplılar. Sonuç olarak DX olması, normal lenslerden daha iyi oldukları anlamına gelmiyor.

Tarih: 8 Aralık 2005, 17:33 - İp: 85.***.**5.234
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

okyanus,

çıplak gözle gördüğünüz tabi ki 28mm den daha geniş olur. Burada sözkonusu olan alan genişliği değil görülen nesnelerin boyutudur. Çıplak gözle baktığınız bir nesnenin boyutu ile 50mm bir lens ile vizörden baktığınızda gördüğünüz nesnenin boyutları *aşağı yukarı* olarak aynı olur veya aynı olduğu kabul edilir. Dolayısıyla, kabaca bir hesap yapıldığında 300/50=6 ve dijital makinenin 1.5x krop faktörü hesaba katıldığında 300*1.5=450/50=9 olur.

Ama ben herzaman için pazarlığa açığımdır.

#ocaklilar' tarafyndan 08.12.2005 21:20:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2005, 17:43 - İp: 85.***.**5.234
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

ocaklılar çok teşekkür ederim, başka bir formda sensörlerle ilgili bir soru sordum ama cevabı anlayamadım yada ben sorumu anlatamadım. eger bu konuyuda anlarsam şimdilik aklıma takılan bi şey kalmıyor digitallerle ilgili. aynı sensor boyutuna sahip fakat farklı pikselli iki makine düşünelim objektifler aynı olsun makinelerde teknik özellikler açısından birbirine çok benzesin. örneğin 22x15 mm sensör boyunda biri 3 mp digeri digeri 6 mp olsun bunların kendilerine göre büyük baskılardaki resim sonuçları aynımıdır.yani 6mp biraz daha iyi görüntü verebilir diyebilirmiyiz 3mp e göre.

Tarih: 8 Aralık 2005, 17:44 - İp: 81.***.**2.104
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

nigne,

o soruyu sorduğun forum başlığını ve sana verilen cevapları okuduğum kadarıyla sana tatminkar (veya tatminkar olman gereken) cevaplar verilmiş zaten. Ayrıca yine gucsav arkadaşımızın da belirttiği gibi bu konu daha önce "5 MP mi 8 MP mi" gibi bir başlık altında uzunca tartışıldı ama oradaki konu gürültü (noise) üzerineydi. aynı sensör boyutunda aynı markanın aynı teknoloji ile üretilen makineleri göz önüne alınırsa düşük MP li olanının daha az gürültü ürettiği söylenir.

Tarih: 8 Aralık 2005, 17:53 - İp: 85.***.**5.234
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

ocaklılar gerçekten kaçırmışım 5mp 8mp formunu şimdi bulabildim ve inceledim. teşekkürler.

Tarih: 8 Aralık 2005, 18:21 - İp: 81.***.**2.104
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ocaklılar açıklamandaki mantığı anladım ama olayı tam da kavradım denemez. Gözümüzle gördüğümüz nesne büyüklüğü ile objektifte görünen büyüklüğü nasıl kıyaslayabiliriz bilmiyorum.ölçümü ne ile ve nasıl yapacağız?

Söylediklerinden bugüne kadar yanlış bildiğim, aklıma da yatmayan bir noktayı öğrendim. İnsan gözüne en yakın derken ben görüş açısı olarak anlamıştım 50 mm yi, ki çoğu yerde de o şekilde ifade edildiğini hatırlıyorum. Objektifimi 50 mm ye getirerek kıyasladığımda ise doğru olmuyordu. Neyse lafı uzatmayayım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Tarih: 8 Aralık 2005, 23:02 - İp: 85.***.**0.232
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Rica ederim okyanus. Konuyu bir de şöyle anlatmaya çalışayım: Hani ressamlar resim çizerlerken neslerin boyutlarını, gözlerinin gördüğü boyutla doğru orantılı olarak çizebilmeleri için ya baş parmaklarını ya da fırçalarının sapını uzaktan o nesneye doğru tutup bir ölçü saptarlar ya, işte bu durumu ona benzetebiliriz. Aynı hareketi çıplak gözümüz ile ve 50mm objektifle vizörden yaptığımızda yaklaşık aynı sonucu alırız.

Açı konusu tamamiyle ayrı bir konu. Gözümüzün gördüğü açı ile 50mm objektifin gördüğü açı aynı diyemeyiz. Konuyu sadece büyültme (nesnelerin görülen boyutu) olarak ele almak daha doğru olur. Gözümüzün görüş açısı daha geniştir. İki gözümüzle baktığımız zaman daha da genişler.

#ocaklilar' tarafyndan 08.12.2005 23:44:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2005, 23:37 - İp: 85.***.**2.13