adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Dijital Slr Fot. Mak. Ccd Kirlenmesi

ARKADAŞLAR
uzun zamandır dslr fot mak kullanıyorum ama ne kadar temiz kullansamda ccd nin kirlenmesinin önüne geçilmiyor.
yani çekim yaptığımda gelinliğin üzerinde siyah lekeler oluşuyor. bunun nedeni ise bence ccd nin kirlenmesinden kaynaklanıyor. ayrıca temizlettirdikten sonra tekrar başlıyor.
benim sorunum bu biraz bu konuda titizmde görüşlerinizi alabilirmiyim.
saygılar

Tarih: 26 Mayıs 2005, 14:11 - İp: yok
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

arkadaslar;
bu soruya ek olarak;
ilerde dslr a geçmeyi düşünüyorum.
peki ccd kirlenince nasıl temizlerim...bunun yolu yöntemi nedir...piyasadaki lens temizleme kitleri ile mi temizlenir?
teşekkürler..

Tarih: 7 Haziran 2005, 09:25 - İp: yok
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

işte centurion dan niyetini açık eden bir cevap.
ne demek şimdi nikon kullandığın içindir.ccd si kirlenmeyen bir dslr markası söylede onu alalım.

Tarih: 7 Haziran 2005, 09:44 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..
aslinda ccd'sini kendisi temizleyen DSLR mevcut.. olympus DSLR'larda bu boyle..
olympus'un E1 ve E300 hakkinda soyledigi soyle:
"When the anti-dust function is activated, a supersonic wave engine surrounding the filter generates a series of ultrasonic vibrations. This shakes off any dust and other foreign particles of a certain size from the filter in front of the sensor. Following this procedure, the CCD is dust free again."
..

Tarih: 8 Haziran 2005, 04:30 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam guronline..
ccd temizleme islemi ile ilgili olarak burkay bir konu acmisti diye hatirliyorum.. kendisinden en dogru bilgiyi bulabilirsin..
..
benim kullandigim yontem simdilik pompa gibi bir aletle uflemek sensore.. zaten temiz ortamlarda lens degistirmeye dikkat ediyorum.. toz falan bulunmaz benim sensorumde yani..
bunun icin piyasada satilan ozel temizleme kitleri var, ama bunlari kullanmakla sensore zarar verilebilecegi durmadan tekrarlaniyor yazilarda..
o yuzden en iyisi belki de bir servise gidip temizletmek eger ki ufleme metodu ile asilamiyorsa..
sen bir gec DSLR'a da sonra daha detayli konusuruz bunlari.. simdiden seni fazla korkutmayalim..

Tarih: 8 Haziran 2005, 04:37 - İp: yok
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili dadanagast;
cevabın için tşk ederim..dslr a geçmeyi düşündüğümü söymeiştim.sizler gibi ustalar ile korkmama gerek yok...sayenizde fotoğraf çekmeyi sevdik,bir tutku oldu benim için..insallah parayı denklestirip bir dslr alacağım...
tekrar teşekkürler,herkese kolay gelsin...

Tarih: 8 Haziran 2005, 16:45 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Peki arkadaşlar şu ana kadar bu şekilde makinasınının ccd'sini kendi temizleyen var mı içimizde?
Varsa bize biraz yardımcı olabilir mi, malzeme olarak ne kullandı; yani bazıları basınçlı hava püskürtmeli diyor, bazıları basınç ccd için zararlı olabilir diyor. Bazıları da aerosol denilen bir sıvıdan bahsediyor.

Bir de bilen varsa; bazı makinaların ccd'sinin önünde ince bir ayna var, yani low-pass filtre (örnek D70); şimdi ben oluşan siyah noktaları temizlemek için bu filtreyi temizlemeliyim değil mi?

Aslında burkay usta'dan ricamız; bu konuda üşenmeyip tekrar bir cevap yazabilirse çok memnun olacağız.

#crussor' tarafından 15.06.2005 09:15:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2005, 09:18 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

crussor, sensor swab ve digipad'in bildigim urunleri var, sensor temizligi icin kullanilan.. ama bunlari kulanmanin tehlikeli olabilecegini soyluyorlar ayni zamanda.. bende giottos rocket air var; hava ufleyen roket seklinde birsey.. burkay araba pompasi gibi urunlerin zararli olacagini soylemisti sanirim.. diger yandan juggler'i sen de bilirsin; kendisi elektrik supurgesi ile temizliyormus.. yani o kadar da onemli olacagini zannetmiyorum, ama yine de dikkatli olmakta fayda var..
kendi agzinla uflememelisin ama.. cunku tukuruk de gidebileceginden sensore zarar verebilirmis..
..
sensor temizligine ancak ufleyenlerle cevap bulamazsan kullanman gerekirmis.. ben simdiye kadar rocket air ile toz'u uzaklastirmayi basardim.. ama ileride sensore yapisan bir madde oldugunda sensoru temizlemem icap edecek.. o zaman da bir fotografciya gidecegim ilk basta.. tahlike varsa o tehlikeyi goze alamam dogrusu.. simdilik..

Tarih: 15 Haziran 2005, 21:39 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Sağol dadana, benim galiba yakın zamanda Eminönü'nü biraz turlamam gerekecek

Bu arada elektrik süpürgesi demek, vay be! Juggler ustanın marifetli elleri ve sıradışı fikirleri var gerçekten Uzun zamandır da denk gelmedim ben ona, pek uğramıyor bu aralar galiba...

Peki merak ettim de dadana, senin makinanın ccd'sinin önünde bu low pass filtre var mı? Yani ben şimdi ccd'yi istesem de temizleyemem çünkü önünde bu narin koruyucu cam var. Şimdi ben bu temizleme işlemini yapacak olsam (üflemeden bahsetmiyorum) bu filtreye mi uygulayacağım?
Makina D70 bu arada.

Tarih: 16 Haziran 2005, 00:03 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

juggler ugramiyor gercekten de.. ozledik valla..
..
crussor, 350D'de 3 tane low-pass filter var hemde.. ama zaten bu low-pass filtresleri her makinede var diye biliyorum ben... kaliteli ve kaliteli olmayanlari var.. yanlis biliyorsam biri duzeltsin lutfen..
..
bence sen en iyisimi bir eminionu yap once.. hatta temizletme esansinda da sor oradaki ustaya..
sonucta bu low-pass filter'ini gecemeyecegine gore onunla birlikte temizleteceksin.. hatta burkay bu isi kesin biliyordur..

burkay huuuuuuuu? nirdesin? yardim elini uzat bu konuya lutfen.. crussor sensore kese atmayi dusunuyor, ne dersinnnn?

Tarih: 16 Haziran 2005, 10:06 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

ya sorma dadana, bu aralar f değeri olarak 16'nın üzerine çıkmaya korkuyorum, zira toz moz ne varsa resimde beliriyor ben de kafayı yiyiyorum.

Aslında bu kadar parayı biriktirip makinayı aldıktan sonra böyle bir soruna bırak kafa atmayı, kata çizerdim ya; neyse şimdi bu aralar ihtiyacım var alete biraz

Burkaaaay, nirdesiiiiiiiiin? Ben napacam şimdi, niderim yaban ccd'lerde, low pass filtrelerde sensiz?

#crussor' tarafından 16.06.2005 21:50:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2005, 21:53 - İp: yok