adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Dijital Slr Fot. Mak. Ccd Kirlenmesi

ARKADAŞLAR
uzun zamandır dslr fot mak kullanıyorum ama ne kadar temiz kullansamda ccd nin kirlenmesinin önüne geçilmiyor.
yani çekim yaptığımda gelinliğin üzerinde siyah lekeler oluşuyor. bunun nedeni ise bence ccd nin kirlenmesinden kaynaklanıyor. ayrıca temizlettirdikten sonra tekrar başlıyor.
benim sorunum bu biraz bu konuda titizmde görüşlerinizi alabilirmiyim.
saygılar

Tarih: 26 Mayıs 2005, 14:11 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

nikon kullandığın içindir!

Tarih: 26 Mayıs 2005, 15:08 - İp: yok
burakerenn
burakerenn (üye)
İzmir / Amatör

ahah centruion doğru söylüyor. :d

Tarih: 26 Mayıs 2005, 15:43 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

DSLR tipi makinaların şu an en büyük problemi mümkün olduğunca tozsuz ortamlarda lens değiştirmek riski biraz olsun azaltır kirlendiğinde temizlemek yada temizkletmekten başka seçenek yok

Tarih: 26 Mayıs 2005, 16:18 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili adopro,
Bana şikayet konusu fotoğraflardan örnekler gönderebilir misin? [email protected]

Tarih: 26 Mayıs 2005, 16:42 - İp: yok
adopro
adopro (üye)

sayın burkay arkadaşım fotoğraflarımı göndereceğim fakat sahiplerinden izin almaya çalışıyorum.malum sen de bilirsinki izin almassak vitrinde olsun internette olsun proplemlerle karşılaşıyoruz.o yüzden izin almamız lazım
saygılar.

Tarih: 26 Mayıs 2005, 18:01 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili adopro,
Ben fotoları internette veya herhangi bir yayın organında yayınlamak amacıyla değil incelemek için istiyorum.Doğru teşhisle doğru çözüm ancak incelemeyle olur.

Tarih: 26 Mayıs 2005, 18:49 - İp: yok
chaos
chaos (üye)
Ankara / Amatör

Sanirim Olympus harici tum digital Slr'larda bu sorun var. Bilgisiz ellerde temizleme yaparsanizda daha buyuk sorunlarla karsilasmaniz olasi. Dikkatli olun. Servisinde yada guvenilir ellerde temizletin.

Tarih: 26 Mayıs 2005, 20:36 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Camdan bir fanus yaptırsan ve ellerini o fanusun içine sokarak objektif değiştirsen?Sanırım stüdyon çok tozlu...

Tarih: 26 Mayıs 2005, 22:58 - İp: yok
adopro
adopro (üye)

tabiiki tozlu ortamdan kaynaklanıyor . dolayısıyle dikkat etmeliyiz .arkadaşlar.

Tarih: 27 Mayıs 2005, 11:36 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Zoom objektif kullanıyorsan tozsuz ortamda lens değiştirmek bile çözüm değil. Maalesef zoom sırasında oluşan vakum tozu içeriye almak için yeterli...

Yurtdışında temizleme kitleri mevcut ama temini zor ve uygulaması hassasiyet istiyor.

Resmen D-SLR üreticilerinin bizlere attığı bir kazıktır bu olay !!!

Tarih: 7 Haziran 2005, 01:00 - İp: yok