ardacanak
ardacanak (üye)
Bursa / Amatör

Digital Makinamın Pil Dayanma Gücü

arkadaşlar öncelikle merhaba
gruba yeni dahilolan amatör bir fotoğrafçıyım
yeni bir makina aldım fujifilm s9500 ancak içindeki piller 1 saatte bitiyor.acaba sürekli makina ile oynamamlamı alakalı yoksa başka türlü bir pil mi kullanmalıyım bildiğiniz bir pil türü veya öneriniz varsa çok sevinirim.

Tarih: 12 Nisan 2007, 14:00 - İp: 81.***.**2.178
salewa
salewa (üye)
Balıkesir / Amatör

selam,
eğer alkalin pil kullanıyorsan, pillerin hemen bitmesi gayet normal bir durum. şarjlı pil kullanarak sorunu çözebilirsin.

Tarih: 12 Nisan 2007, 17:26 - İp: 88.***.**6.160
hasatege
hasatege (üye)
Hatay / Amatör

ben GP 2700 mah kullanıyorum. bir hafta sürüyor

Tarih: 12 Nisan 2007, 22:59 - İp: 88.***.**1.8
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Sürekli kullanımda pil 1,5 saatte biter. Çekimlerini buna göre ayarla. Dijital makinaların sıkıntısı bu.
Yedek pil ve yedek kart bulundurmak en geçerli yol.

Tarih: 13 Nisan 2007, 06:41 - İp: 88.***.**3.168
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Butun compakt/dslrlike makinalarin problemi.

EVF veya LCD'den etrafi gozledigin surece makina hem sensore, hem EVF/LCD ekranina hem de bu ikisi arasindaki devrelere, islemlere enreji harcayacaktir. Dahasi, EVF/LCD acik oldugu sure zarfinda bir de surekli AF konumundaysa, AF motoruna da bir suru enerji harcanacaktir.

Etrafi ciplak gozle seyretmeye calis, kayda deger birsey oldugunda makinayi calistir. (Simdi kisa start-up zamaninin neden bu kadar onemli oldugunu anladin mi?) Makinayi surekli-AF modunda tutma, denklansore yarim bastiginda fokuslayacak sekilde ayarla.

Bazi makinalar (mesela benim Panasonic FZ5 onlardan biri), her acilis kapanislarinda lens motorlarini calistirirlar ki bu cok buyuk enerji kaybidir. Makinayi mumkun olan en ekonomik "power save" moduna al, makina kendikendine kapanip acilinca o kadar pil harcamiyor.

Bir diger pil harcayan faktor flas. Gece cekimi yapiliyorsa harici flas unitesi kullanilmali. Uzerinde flas takilacak yeri olmayan DSLR-like makinalar esefle kinanmali ve satin alma asamasinda yanlarina 100m'den daha fazla yaklasilmamali.

Normal sartlar altinda benim Panasonic FZ5 ile bir pil ile 4-5 saat cekim yapmistim, sonunda iflas eden pil degil, 512MBlik hafiza karti olmustu (yaklasik 250 poz). Fuji daha yeni makina ve pil ile desteklemesi gereken bir zoom motoru da yok (ben oyle biliyorum), makul kullanilirsa 1 saat cerez citir olmali onun icin.

DSLR makinalar bu acidan cok daha iyiler. Hemen hepsi 24 saatte 300-400 poza bana misin demezler. DSLR/SLR lenslerinin %99'unda zoom kol gucu ile yapilir, pil harcanmaz. AF motorlari daha gucludur ama AF sensorlerinin yapisi dolayisi ile mumkun olan en kisa yoldan daha cabuk fokusladiklari icin cok az pil harcanir, ayrica bu AF sensorlerinin kendisi de kompaktladaki kontrast ile fokus bulan islemcilerden cok daha az enerji harcar. DSLR makinalarda cekim haricinde, sensor enerji harcamaz. Kaydedilmis resimlerin goruntulenmesi veya menunun kurcalanmasi haricinde LCD akim cekmez.

Ve tabiiki en onemli kural, insan daima yaninda yedek bir pil (seti) bulundurmali.

#antika' tarafından 13.04.2007 15:00:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Nisan 2007, 12:49 - İp: 81.***.**5.159
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

isi bilerek bu onlemlerle cozulur ama dslr de de cok harcayan var d200

Tarih: 13 Nisan 2007, 14:10 - İp: 195.***.**1.100
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D200 dedin mi duracaksin, o makinanin pil omru onemli bir parametre degil, cok cok balkona bir uzatma kablosu cekeriz mesele hallolur

Tarih: 13 Nisan 2007, 14:57 - İp: 81.***.**5.159
1903
1903 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

bence hemen bi nikon d2xs al şarzı bi dolduruyom 5000 kare fotoğraf garanti

Tarih: 13 Nisan 2007, 19:41 - İp: 88.***.**4.246
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ardacanak,

Bana ozel mesaj etip tesekkur etmissin, birsey degil, zevkti. Maalesef java-mava-plugin vs. sebeplerden dolayi ozelden yanit atamiyorum, dolayisi ile buradan cevaplamak uygun olur diye dusundum.

Bir de onca bilginin arasinda sorudugun sorunun cevabini alamadigin konusun sitemin. Aslinda 1 degil, 2 defa almissin. birini Merson'dan, 2.cisi ustu kapali olarak benden.

Merson demiski bu makinalar hep acik kalirsa en fazla 1.5 saat idare ederler demis. Bu arada sen hep menuleri kurcaladigini falan soylemissin, yani makinanin kendi kendini kapatmasina firsat tanimamissin.

Ben demisimki sensorden-evf'ye uzanan surec cok pil harcar, sen menuleri kurcalarken EVF veya LCD habire aktif, cayir cayir pil harciyor. 1 saat yine iyi dayanmis makina.

Yalniz sunu da itiraf etmem gerekiyor, benim seninkiyle ayni model bir makinam yok, dolayisi ile 1 saat o makina icin normal midir bilemiyorum, sen en iyisi Fuji yetkililerinden bilgi edinmeye calis, mesela "positif" lakapli uyemize sorebilirsin.

Kolay gelsin.

Tarih: 16 Nisan 2007, 12:28 - İp: 81.***.**5.159
  • 1