ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

Dia-digital

merhaba arkadaslar
Bir suredir forumlari takip ediyorum, gercekten oldukca iyi duzeyde bilgiler , paylasimlar var.
fotografciliga ve her turlu mekanik -elektronik alete duskun biri olarak, sizlere 2 sorum olacak
1. slr makine ile cekilmis dia pozitifleri iyi bir scanner ile digital ortma kaydetesek mi, yoksa , o slr makineye esdeger bir dslr makine ile direkt digital bir fotograf ceksek mi(ayni ortam şartlarında tabiki), daha basarili netice aliriz,
2. (sorum cok alakasiz)..sony h2 alamayi dusunuyorum, yalniz su siralar yaninda bir de sony foto yazici veriyorlar 10*15 baskilar icin, sizce sony fotograf kagidlari ile bu yazici iyi netice verir mi ,fotografar ...fotografa benzer mi...??(bu arada forumdaki bir cok yaziyi okudum , keyifli oluyormus epey , tum yazarlara emekleri icin tasekkurler)

Tarih: 23 Eylül 2006, 11:40 - İp: 88.***.**9.182
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ben hem slr makine kullanan ve dia çeken, hemde D70s dijital makine kullanan birisiyim.

Tamamen şahsi fikrimi söylüyorum. Bence dia daki renk doygunluğunu ve gerçekliğini dslr de bulamıyorum. Ancak dia biraz zahmetli tabiki, banyosu var taraması var. Dijitalde ise direk bilgisayara yükleyebiliyoruz. Ancak dia çekmek bence kesinlikle daha keyifli ve dia ile çekilmiş fotoğrafların küçük hali bile kendini hemen belli ediyor.

Hangisi demek yerine bence ikisi de diyorum, hem dijital hem dia. Dia için birde dia göstericisi almak iyi olur.

H2 de iyi makinadır herhalde, ama slr kullandıysan seni ne kadar tatmin eder bilmiyorum. Bu tip makinelerde slr de bulunan özellik ve fonksiyonlar birebir her zaman bulunmuyro, ya da kullanımı kısıtlı oluyor. Dijital düşünüyorsan yine slr düşünmeni tavsiye ederim.

Tarih: 23 Eylül 2006, 12:22 - İp: 88.***.**0.151
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

cevap icin tesekkurler
sanirim haklisiniz, dslr mankinalar tam profosyenelleri haric(en ust sınıf) henuz slr makine kaliteseine ulasamadi belkide,
son zamanlarda , bende bircok insan gibi vakit yoksulluyum, vakit olsada bu hayat sartlerinda, insanin takati kalmiyor, harala gurlele kosturuyoruz, o yuzden dslr makine alip bir de onun farkli objketiflerini olmak icin gunlerce intenette arastirma yapmak beni korkutuyor(gerci zevklide), ancak normalde cok cabuk karar verebilen bir insan olmama ragmen , su internet cikti cikali, agiz tadiyla bir sey alip kullanamaz oldum, bir urunu almadan once insan en az bir ay hergun ineternette tonlarca siteye bakarsa, zaten o urun eline ulastiginda o kadar tanidik geliyor ki, isin heyecani falan kalmiyor, daha kullanmadan tuketmis oluyoruz, neyse......
sanirim benim su an ki ihtiyaclarimi h2 h5 vaya s3 karsliayacak.....ama aklimda bir dslr de kalacak....ha cok kullancagimdan degil fotografciliga yeniden 10 sene eskisi gibi merak salacagimdan ....hafta sonlerimi bu ise ayiracagimdan degilllll...sadece icimdeki sahip olma durtusu yuzundan, olmusken daha iyisi olsun arzusundan, .....

Tarih: 23 Eylül 2006, 12:41 - İp: 88.***.**9.182
nurrr
nurrr (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

MERHABA
DİJİTALIN PİKSELİNE NE KADAR ARTIRSALAR DA DİANIN YERİNİ TUTMAYACAKĞINI İNANIYORUM. ÇÜNKÜ RENK SKALALARINI FARLI YORUMLUYORLAR YANİ GÖZÜNÜZ 6 DİYAFRAM FARKINI RAHATLIKLA SEÇERKEN NEGATİF FLİMLE SADECE 3 DİYAFRAM ARALIĞI DİA İLE 1 DİYAFRAM DİJİTAL İSE 0,5 DİYARFRAM ARALIĞINI AYIRT EDİYOR. YAİ KADRAJDAKİ AÇIK VE KOYU YERLERİ GÖREMİYOR.AÇIĞI DAHA AÇIK KOYUYU DAHA KOYU GÖRÜYOR. YANİ NE YAPSALAR DİA GİBİ NE RENK NE KESKİNLİK NEDE KONTRAST OLMUYOR.
SONY H5 İLE CANON S3 FOTOGRAF KARŞILAŞTIRMASI GÖRDÜM ONUN İÇİN GÖNÜL RAHATLIĞI İLE CANON S3 DİYORUM. MAYIS AYINDAN BU YANA S3 KULLANIYORUM ÇOK MEMNUNUM BENİ HİÇ ZOR DURUMDA BIRAKMADI.

Tarih: 23 Eylül 2006, 12:57 - İp: 88.***.**8.26
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

S3 le H5 in fiyatı ne kadar. Yakında daha birbuçuk yıl garantisi olan D70s imi satmayı düşünüyorum.

Tarih: 23 Eylül 2006, 13:02 - İp: 88.***.**0.151
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

s3 ve h5 yaklasik ayni sirkeci faturali fiyatlari 1050 ytl civarinda, dogubank vb. faturasiz 750 ytl civari, online alisverislerde rakamalar 1200 ytl civari,

sanirim lcd ekran boyutu disinda , h2 ile h5 in farki yok
h5 in 3 inch- h2 2 inch
h2 alirken yaninda sony 10*15 baskili printer veriliyor(faturalida)
genelde canon daha yuksek notlar almis, h5 in flash mesafesi daha iyi, ornek resimlerde sony daha keskin , canon ise daha dogal resimler gibi....
ancak ben resim kalitesi acisindan onemli bir fark goremedim

Tarih: 23 Eylül 2006, 13:13 - İp: 88.***.**9.182
nurrr
nurrr (üye)

BEN FORUM DA KARŞILARTIRMA GÖRDÜMDÜM ARAMA YAPARSAN BULABİLİRSİN ARADA CİDDİFARK VAR BİRDE DÖNEN EKRAN ÇOK KULLANIŞLI YA BEN ÇOK MEMNUNUM S3'DEN

Tarih: 23 Eylül 2006, 13:22 - İp: 88.***.**8.26
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

karşılaştırmalı test için aşağıdaki linki tıklayin, evet canon daha basarili olmus, ancak h5 deki buyuk ekran, uzun flash mesafesi, pakete dahil olan şarjlı 2 adet ni-mh (canon 4 adet pil kullaniyor) piller ve daha zengin aksesaurlarları var, başka sitelerde deki ornek resimlerde , noise azligi konusunda bu sınftaki en basarili kamera bence....bence 2 side alinabilir

Tarih: 23 Eylül 2006, 13:34 - İp: 88.***.**9.182
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

s3-s5 testtest

Tarih: 23 Eylül 2006, 13:36 - İp: 88.***.**9.182
nurrr
nurrr (üye)

canonun s3nun 4 tane pille çalışması bence daha iyi misal yarın günde pil biteceğine tam günde bitmesini tercid ederim. ekranının küçük olmasıda pilinin az kullanası açısından daha iyi ki 2500mahlık gp pillerle 2-3 hafta rahat gidiyor ben çok memnunum canon s3den

Tarih: 26 Eylül 2006, 11:47 - İp: 88.***.**7.14
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

ral,

SLR'dan sonra Sony R1 disinda herhangi bir kompakt sadece hayalkirikligi.

Fokuslamaya calisacaksin, fokuslamayacak, bir ayar degistirmen gerekecek, menunun icinde bogulup giceksin, yavas calisacak, EVF/LCDsinden karanlikta hicbir halt goremeyeceksin, makinayi acik tuttugunda sirf EVF/LCD icin deli gibi pil harcayacak. Hizli aksiyon cekimlerini kafadan unut zaten, basacaksin denklansore 2 saat mas...yon yapacak makina, cooktaaan kush ucmus olacak.

Shu dijital olayinin goruntu kalitesi olarak filme gore bir artisi varsa o da dusuk gurultu, yuksek ISO. Ama yuksek ISO sadece DSLRlarda var. Mesela su anda elinde olan SLR'a 100luk film koyarsan ve telefoto ile aksiyon yakalamaya kalkarsan acaip pahali ve buyuk lense ihtiyacin, hani F2.8 falan. Ama DSLR ile ISO 800 yaparsin F4luk lens ile 4 kere daha hizli cekim yaparsin. Hele Sony R1 alacaksan durum katmerli hem yuksek iso hem de F2.8 Zeiss lens.

Kisacasi, 1000 YTL bayilacagina SLR'dan sonra bir kompakta, bence git piyasadaki en ucuz 6+MP DSLRi al daha iyi. Nikon D50, Pentax istDL veya guvenilir bir yerden 2.el baska bir DSLR. Marka cok onemli degil, hepsi 3 asagi 5 yukari hepsi denk. Aralarindaki farki farketmeye calisana kadar git disarda birkac poz daha cek.

Tarih: 26 Eylül 2006, 14:58 - İp: 85.***.**1.213