muratms4
muratms4 (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

D90 Video Modu

merhaba arkadaşlar bende nikon d90 var video çektiğim zaman görüntü kalitesi muhteşem ama videolarda sağa sola oynattım zaman makineyi cep telefonu ile çekmiş gibi atlamalar olduğunu gördüm bunu nasıl düzeltiriz bir yolu varmı yoksa en iyi hali bumudur?

Tarih: 7 Nisan 2010, 12:48 - İp: 212.***.**5.171
valiant
valiant (üye)
İzmir / Meraklı

#valiant' tarafından 09.06.2010 18:45:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2010, 19:03 - İp: 78.***.**9.73
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

merhabalar...

nikon d90 kullanıcısı olmama rağmen bir yıldır 1 dakika bile film çekmedim. makinaya zararı olur falan diye değil, oldum olası hazzetmedim video işinden.

ne diye yazıyorsun dersen eğer valiant arkadaşın cevabına cevap vermek için aslında;

valiant arkadaşım, buradamı hatırlamıyorum şimdi ama bu konu tartışılmıştı daha önce; teknik bilgisi daha iyi olan arkadaşların söylediği gibi video modunun shutter ile ilgisi yok, yani bir dakika film çekince 24 shutter bastın olmuyor. zaten bu mantıksız olurdu, makine video modunda saiyede 24 kare basıyor ama fotoğraf çekerken seri çekimde saniyede 4,5 kare çekiyor gibi bir durum olurdu.

ha, makineye zararı varmı, orasını zaman gösterir. livevievi uzun süre açık tutunca sensör ısınıyor zaten, muhtemelen video çekerken de ısınır. adam zaten kullanım kılavuzuna yazmış, video modunda makine fazla ısınırsa koruma için kendini kapatabilir demiş. bir yılı geçti dslrlerde video olayı başlayalı, henüz benim makine video yüzünden zarar gördü diyeni görmedik.

Tarih: 15 Nisan 2010, 21:30 - İp: 109.***.**0.224
muratms4
muratms4 (üye)

aslında canon hv 30 alcam 1 haftaya kadar ama o 1 hafta içerisinde idarelik kullanabilirmiyim diye düşünüyorum.birçok yerde görüyorum adamlar klip çekiyor dslr ler ile bu yüzden bende d90 ı bu amaç ile kullanabilirmiyim diye düşündüm ancak sizinde dediğiniz gibi sensör de çok ısı yarattığı için ömrünü kısaltabilir

Tarih: 16 Nisan 2010, 09:07 - İp: 212.***.**5.171
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

valiant arkadas shutter omrunu biraz karistirmis.Saniyede 24 karede 24 kere shutteri acip kapatmaz makina.Shutter ilk basista acilir sonrada video cekimi bitene kadar acik kalir,ve sensore devamli bir isik girisi mevcuttur,Isiya yol acan ve sensore zarar verebilecek sorun bu surenin uzunluguna baglidir.Isinan sensor cektigi isinlari duzgun bir sekilde topluyamaz ve akabindeki foto cekimlerinde noise dedigimiz netlikte bozulmalara yol acabilir.D90 ilk cikan video ozellikli DSLR oldugu icinde bazi sorunlara herzaman acik ve ileriki modellerde bu sorunlar giderilecektir.Benimde hic hazzetmedigim ancak bazi anlarda hadi sunuda videoya alayim dedigim olmazsada olur bir ozelliktir video cekimi DSLR larda...

Tarih: 16 Nisan 2010, 15:12 - İp: 221.***.**4.187
muratms4
muratms4 (üye)

bence eksileri var iken koymamaları gereken olmaması gereken bir özellik.

Tarih: 17 Nisan 2010, 09:57 - İp: 212.***.**5.171
fomadijital
fomadijital (üye)
İzmir / Firma

şu an bu makinalar böyle yapacak birşey yok
sorunun ana kaynağı saniyede çektiği kare sayısı
* ayrıca shutterden yemez, shutter( kapatıcı = perde )demektir
video çekerken perde sürekli açıktır ,
şu an ki teknolojinin ana mantığı iki cihaz bir arada ve bu cihazlar ilk örnekleri
ileriki yıllarda frame hızı Hd kalitesiyle akıl almaz bir görüntü kalitesiyle
çekim yapabilen fotoğraf makineleri ortaya çıkacaktır
selamlar oğuz erkara (fomadijital )

Tarih: 18 Nisan 2010, 00:16 - İp: 195.***.**8.54
  • 1