gurseldiken
gurseldiken (üye)
Kocaeli / Amatör

D90 Özel Resim Kontrolleri

Merhaba Nikon d90 kullanıcı kılavuzunun 115. sayfasında capture nx yazılımından özel resim kontrollerinin bellek kartı ile d90 a kopyalanabileceği belirtiliyor. Capture nx te d2xmod1, 2 ve 3 var. Nasıl yapabilirim?

Tarih: 31 Mayıs 2009, 14:58 - İp: 85.***.**9.131
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

edit:
özel resim kontrollerinin bellek kartı ile d90 a kopyalanabileceği

fotoğrafı karta kopyalama sorunu sanmıştım.
düzelttim.

#remi5861' tarafından 04.06.2009 15:39:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Haziran 2009, 19:48 - İp: 85.***.**9.142
gurseldiken
gurseldiken (üye)
Kocaeli / Amatör

Capture nx te d2xmod1, 2 ve 3 var. Programla export yapıyorum. Kartla makiaya kopyalıyorum ancak d90 görmüyor. NCP uzantılı dosyalar.

Tarih: 3 Haziran 2009, 23:17 - İp: 88.***.**7.81
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

edit:
özel resim kontrollerinin bellek kartı ile d90 a kopyalanabileceği

fotoğrafı karta kopyalama sorunu sanmıştım.
düzelttim.

#remi5861' tarafından 04.06.2009 15:39:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Haziran 2009, 23:38 - İp: 85.***.**9.142
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gurseldiken sanırım Capture NX ve PC yoluyla , fotograf cekiminde/işlemesinde N90'a preset ayar yuklemeye çalışıyor ( resim değil ) . Benim D80'de böyle bir ozellik olmadığı için detay bilmiyorum . D90'da boyle bir ozellik mi var acaba ? Konuyu biraz açar veya kılavuzda tam ne yazdıgını kopyalarsa kurcalayabiliriz ...

edit : Cevap beklemeden nette bu konuyla ilgili bir Ken Rockwell yazısı gordum . Linkini ekliyorum,sayfanın sonlarını okuyun ( How to copy/share settings ) . Bahsedilen işlem bir makinadaki preset ayarların , diğer bir makinaya aktarılmasını saglıyor - sanırım cok makinası olan profosyonellere yonelik bir şey . Veya ayarlarını paylaşmak isteyen Nikonculara

KR'de kendi preset ayarlarını sizin makinanıza nasıl kopyalayabileceginizi anlatmış . Anlaşılmayan bir sey varsa yine yardımcı oluruz ama cok işinize yarayacak bir ozellik değil gibi geldi bana ... KRockwell de zaten dalga geçer gibi sonunda " buyrun - ne işe yarayacaksa " tarzı ( big deal ) bir deyim eklemiş sonuna ...

tıkla

#paperman' tarafından 04.06.2009 06:58:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2009, 06:21 - İp: 64.***.**4.24
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

hocam kusura kalma, sorunu karta resim kopyalama sorunu olarak anlamışım.düzelttim. Daha önce böyle bişey yapmadığım için ve hızlı okuyunca demekki böyle oluyormuş

şimdi yazılımlar aracılığıyla makina-pc arasında eşitleme yapmak temel olarak şöyle olur. Makina pcye bağlanır. Yazılım açılır. Yazılımın ve makinenin izin verdiği uygulamaları-ayarları yazılım arcılığıyla gösterilen yoları takip ederek yapabilirsiniz. Fakat bu olayın yapılış şekli makinadan makinaya farklılk gösterir.
Bu farklılık gösterme olayını kabaca şuna benzetebiliriz. Nokian73lere müzik kopyalamaya benzetebiliriz. Önce müzik kopyalanıyor sonra müzik kitaplığı yenileme metoduyla yenilenen müzikler görülüyor eğer yenileme yapılmazsa o müzikler gözükmeyebiliyor. Bu yüzden taminimce karta kopyaladığınız ayarları ayrıca makinenizin menülerinden ayarlayarak aktifleştirmeniz gerekebilir.

İki taraflı bir olay istiyor olabilir.(bence %75) Yaptığınız değişikliği elle makinaya göstermeniz gerekebilir. Bu olayı bilgisayarlada yeni bir program veya günceleme yaptıktan sonra istenilen PCYİ YENİDEN BAŞLAT olayına benzetebiliriz.
Diğer taraftan bu şekilde ayarların yapılış şekilleri büyük bir ihtimalle makinaların kullanma klavuzlarında yazılı olur.

Not: bu makina bende yok. Olsa dükkan sizin
Ben sadece işin mantığına ışık tutmak istedim.

Tarih: 4 Haziran 2009, 15:53 - İp: 88.***.**7.186
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir de bu ozellik , bir MAKINADA yapılmış ayarların , başka bir fotograf makinasına ( D90,D300,D3...) aktarılması için var . Yani oturayım , Capture NX'de bu preset ayarları yapayım ve onları makinaya yukleyeyim derseniz - yapamazsınız ( bildigim kadarıyla ) .
Yapabilseniz bile (? ....okumak lazım ) pratik olmaz - makina uzerinde bu ayarları yapmanız 30 saniyeyi gecmez ...Capture NX'de yapayım , sonra bunları karta oradan makinaya aktarayım derseniz en az 15-20 dakika ugrasırsınız ...

Tarih: 4 Haziran 2009, 20:41 - İp: 64.***.**4.24
  • 1