didemdede
didemdede (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Geç Perde Açılması Sorunu

merhaba..

daha önce tele ile kullandığım d90'ı 50mm ile kullandığımdan beri deklanşöre basmamla perdenin kapanıp tekrar açılmasının eskisinden daha geç olduğu farkettim. 50mm , 1.8 f olduğundan mı dedim. ama şimdi diğer teleleri de taktığımda geç açılma olayı yaşıyorum. yani deklanşöre bastığımda kapanıp açılma sesi eskisine göre daha yavaş.
not. ent. yüksek olsa bile.....

sizce sorun nerede.? belirgin bir arıza habercisi olabilir mi? daha 6 aylık makina......

teşekkürler ..
selamlar..

Tarih: 23 Temmuz 2010, 14:08 - İp: 94.***.**7.109
didemdede
didemdede (üye)
İstanbul / Amatör

tekrar merhaba...

kendi soruma kendi cevabım...))

maalesef ayarları kurcalarken EXPOSURE DELAY MODE (poz gecikme modu) açık kalmış.
uzun süredir farkında değildim. bir arkadaşım uyardı. deklanşöre bastığımda havada olan topun neden yere düşmüş halini elde ettiğimi şimdi anladım.

off konumuna getirerek (menüdeki yeri d10) durumu düzettim.
belki okuyan diğer arkadaşlara da yardımı olur diye buraya yazıyorum..

selamlar..

not: perdenin geç kapanıp geç açılma sorunu giderilmiştir. fotoğraflardaki sarsıntının bulanıklığa yolaçtığı durumlar için hazırlanmış mod açık kalmış olduğundan off konumuna getirilerek halledilmiştir...

teşekkürler..
selamlar..

Tarih: 23 Temmuz 2010, 17:25 - İp: 94.***.**7.109
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yeni gordum ve soruyu okurken inan cevabini kestirmek guc dwgildi.Buradaki bir cok arkadasin genel sorunlarindan birisi.Makinayi iyi tanimamak ve dalginlik!!!

Tarih: 24 Temmuz 2010, 09:33 - İp: 221.***.**6.23
  • 1