suzuki
suzuki (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

D80 Enstantane,diyafram Vs. Ayarlar

Arkadaşlar merhaba yaklaşık 2haftadır Nikon D80 18-105 vr kullanıyorum,forumdan okuyorum yalnız anlamadığım bir sürü şey var ve istediğim çekimleri bir türlü yapamıyorum. Enstantane ayarı ve Diyafram ayarları Alan derinliği F ayarı vs.olayında takılıyorum.Forumda okudum bilgiler var yalnız bu enstantane ve diyafram ayarları makinanın hangi tuşlarından yada hangi şıkkından ayarlanıyor.Birtürlü bulamadım yazmıyor o tarz şeyler. Çok soruyorum biliyorum ama inanın anlıyamıyorum.Mesela galeri bölümünde fotoğraflara bakıyorum adam bi sokağı çekmiş binalar insanlar arabalar vs. var .Adamın biri çok net çıkmış binalar karanlık ne biliyim arabaların ışıkları parlak vs. bu tür fotoğraflar nasıl çekiliyor.Bilen abiler ablalar sanırım neyi sormak istediğimi anlamıştır.Aldığımdan beri kurcalıyorum ama bir türlü olmuyor.Gece görüntülerini photoshop la yapılmış gibi çekenler var mesela ne tür ayarlar yapıyorlar.Yemin ederim kahrımdan makinayı kıracam nerdeyse.Şuan tek yapabildiğim şey çok net fotoğraflar çekmek.Lütfen yardım edin.Saygılar

#suzuki' tarafından 07.03.2009 04:35:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mart 2009, 04:21 - İp: 88.***.**2.247
alpkpck
alpkpck (üye)
İstanbul / Amatör

Bu forumda yeni olmama rağmen sorunuzu yanıtlamaya çalışacağım.
"SLR" tabir edilen makinalar ile çalışabilmek için teknik bir alt yapınızın oluşması lazım.
Size öncelikle teknik konuları ağırlıklı bir kursa gitmenizi öneririm. Bu forumda çok değerli Ankara'lı ustalar bulunuyor. Eminim size iyi bir kurs önereceklerdir.
Ama "öyle bir vaktim yada lüksüm yok" diyorsanız, internet ve d80 ninizin kullanma kılavuzu başında bol vakit geçirmenizi ve bol bol fotoğraf çekmenizi öneriyorum. Maalesef bu tip makinalarla iyi sonuç almak için -eğer ki yeni başlıyorsanız- çok çalışmanız ve çok fotoğraf çekmeniz gerekiyor. Yani meraklı olacaksınız, öğrendikçe daha çok zevk alacaksınız. Yok "onu da yapamam, vakit ayıramam, pek meraklı da değilim" diyorsanız, makinayı kırmadan, 2.el pazarına çıkartmanızı öneririm.
Saygılar

Tarih: 7 Mart 2009, 09:31 - İp: 85.***.**8.77
staticc
staticc (üye)
Ankara / Amatör

suziki kardeş ben de de aynı makinadan var çok eskiye gitmiyor fotoğraf geçmişim çok yenş sayılırm öğrenmem gereken çok şey var ..
alpkacağın dediği gibi eğer zaman va maddi olarak sıkmayacaksa bir kursa gitmeni öneririm ki bana da önerilen oydu bu martın ortasında fsa da başlıyack olan kursu düşünebilirsin belki ben oraya başlıycam inş ve ikimiz içinde en önemli olan husus bıkmadan sıkılmadan deklanşöre basmak hep ilgilenmeye çalışmak
başarılı bol fotoğraflı günler dileğiyle

Tarih: 7 Mart 2009, 12:18 - İp: 88.***.**2.249
jimbo
jimbo (üye)
İstanbul / Amatör

alpkacak haklı. ilaveten fotoğraf merakın varsa kullanım kılavuzu yeterli. eğer daha hazır çekimler istersen bir DSLR-like almanı öneririm.
selamlar

Tarih: 7 Mart 2009, 22:00 - İp: 88.***.**3.223
suzuki
suzuki (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

jimbo alpkapcak staticc arkadaşlar çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.Ya fotoğraf çekmek bende küçüklükten beri bi meraktı şimdi makina aldım çok fazla fotoğraf çekiyorum artık netten CD den vs bişekilde öğrenecez bu işi.Dün gece bi kaç video izledim gece çekimlerinde iyi sonuçlar almaya başladım.İnşallah daha da iyi olacak .Saygılar

Tarih: 8 Mart 2009, 07:47 - İp: 88.***.**1.86
music_art
music_art (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Aslında sölediklerinizin d80 yada başka bir makine ile alakası yok size genel anlamda,fotoğrafcılık altyapısı gerekiyor..ben yardım ederim

Tarih: 20 Mart 2009, 09:09 - İp: 78.***.**5.65
xinto
xinto (üye)
Diyarbakır / Meraklı

Merhaba,
Sayın music_art bana yardım etmeniz mümkünmü acaba..? Çünkü aynı sorunlar bende'de var forumda konuyu açan arkadaşla aynı dertlerden muzdaribiz mümkünse bana yardım edin..Burdan yada messenger'den her türlü yardıma açığım ve hazırım....
Saygılar.

Tarih: 25 Şubat 2010, 22:02 - İp: 78.***.**3.84
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Geçen yine böyle bir konu vardı. Diyafram enstantane vb ilgili bende anlatmak zor olur madem sizde Ankara'dasınız cumartesi 15 - 16'dan sonra boşum size kısaca anlatabilirim dedim elemandan ses çıkmadı.

Klasik Ankara'lı tutumu işte ne olacak

Tarih: 26 Şubat 2010, 09:10 - İp: 88.***.**4.155
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

sevgili hata biri bana senin söylediğini söyleyecek ....
sabah tan gider o adamın kapısında beklerim saat 15 e kadar ....
yol parasını denkleştireyim ben geleyim bari senden özel ders almaya...
nasıl olur ama......?

Tarih: 26 Şubat 2010, 18:48 - İp: 88.***.**4.212
  • 1