onur_dt
onur_dt (üye)
İzmir / Amatör

D80 Compressed Nef Format?

merhaba arkdaşlar ben d80 almayı düşünüyordum fakat d80 in compressed nef formatı kafama takıldı, nef formatı sıkıştıılmış olması görüntü kjalitesini etki
lermi, ayrıca d200de uncompressed nef fortmat özelliği varmış? arasındaki farkı bilenler bana yardımcı olabilirmi?

Tarih: 3 Aralık 2006, 16:35 - İp: 88.***.**8.123
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Çok büyük baskılar almak için intepolasyonla uğraşmayacaksanız üzerinde durmanızı gerektirecek bir detay değil.

Tarih: 3 Aralık 2006, 18:45 - İp: 85.***.**4.241
onur_dt
onur_dt (üye)
İzmir / Amatör

anladım ama fotograf kalitesinde etkisi olmuyormu acaba sonuçta bir sıkıştırma işlemi yokmu?

Tarih: 3 Aralık 2006, 22:22 - İp: 88.***.**8.123
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Çeşitli test programlarında bir takım matematik denklem ve hesaplarla sayısal farklılıklar elde etmek mümkün olur, ancak gözümüz bu tür farklılıkları ayırdetmiyor.(Kendi standart çözünürlüğü içinde kaldığı sürece) Dediğim gibi ancak işin içine interpoalsyonu soktuğunuzda böyle bir fark belli olabilir, onda bile bakan gözün ziyedesiyle eğitilmiş ve alıştırılmış olması lazım. Sanırım pisikolojik etkisi gerçek etkisinden daha fazla.

Tarih: 3 Aralık 2006, 23:46 - İp: 85.***.**4.241
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Her sıkıştırma işleminde kayıp olacak diye bir kural yok. örneğin, zip ile sıkıştırılmış bir dosyayı açtığınızda kayıp oluyor mu? Hayır. Olsaydı, yanmıştık zaten. Son zamanlarda RAW dosyaları da sıkıştırılıyor ama bu da kayıpsız bir sıkıştırma yöntemi.

Tarih: 4 Aralık 2006, 11:29 - İp: 85.***.**5.234
  • 1