ptmr
ptmr (üye)
Bursa / Amatör

D60 Peşpeşe 4 Kareden Fazla Çekmiyor Mu?

Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 4 aydır D60 Kullanıyorum, ard arda çekimlerde standart 4 Gb SD kart ile 3-4 kareden sonra yeterli ışıkta dış mekan çekimlerinde bile makina daha fazla çekime izin vermeyip işlem yapıyor. Resim kalitesini düşürüp jpeg - tif tüm formatlarda denedim bişey değişmedi.
Acaba SDHC kart alsam farkedermi diye düşünüp Kingston 4 GB SDHC ( sınıf 4) SD kart aldım yine bişey değişmedi. Nikon'un sitesinde herhangi bir versiyon güncellemesi de bulamadım.
Sizce sorun nerde, fikir verebilecek arkadaşların katkılarını bekliyorum.
Saygılar..

Tarih: 31 Temmuz 2010, 15:52 - İp: 85.***.**7.248
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sorun yine kartta ...D60, kart yeterli hızda ve resim boyu küçük ise 100 kare arka arkaya çekebilir . Problem , "buffer" ın , yani makina hafızasının 4 kareye yetmesinde . Gerisini kart tamamlıyabilmeli.

Class 4 kartın , garanti edilmiş minimum 4 MB/sn yazma hızı vardır ( fazlasını yazabilse de ) . RAW + Jpeg çekimde tek bir fotoğraf kolayca 10 MB olabilir - matematiği yapın artık .

Ama Jpeg ve küçük/orta boy çekim yaptığınızda ( 1 MG 'lık filan ) 4 karede tıkanmaması lazım . Ya kartı yanlış tarif ediyorsunuz ( 4GB ve SD "HC" olması hızı etkilemez ) ya da bu kartta da problem var . Birinden üzerinde "Class" 4,6 yazan kartlardan bulup deneyin. Yine yazmazsa o zaman makinada problem arayın.

Tarih: 31 Temmuz 2010, 19:19 - İp: 96.***.**4.180
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu tuhaf bir durum.
D60 dahili hafızası (buffer) en az 5 RAW fotograf barındırabiliyor. Jpeg de ise bu rakamın epey artacağını sanıyorum.
Sadece Jpeg çekip 4 karede tıkanmasını en yavaş kart bile izah etmez.
Tekrar deneyin, buffer dolana kadar daha çok jpeg çekebileceğinize eminim. Buffer dolduktan sonra kart hızı önemli oluyor, class 6 kart süratinizi arttırır.

Tarih: 31 Temmuz 2010, 22:27 - İp: 78.***.**1.20
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Buffer konusunda D60 için dpreview.com 9 RAW demiş, JPEG içinse kart dolana kadar diyor. 4 pozda tıkanmaması gerekir. Ancak çekim ayarlarını bir kontrol etmekte fayda var. Örneğin, çok yüksek ISO ile çekim yapılıyorsa ve de NR açıksa, bu işlem sırasında bir zaman kaybı oluyor olabilir mi? (Gerçi, konuyu açan arkadaşımız yeterli ışıkta da aynı şeyi yaptığını söylemiş)

Bir de, karttaki fotoğraflar bilgisayara aktarıldıktan sonra, bazılarımız kartı fotoğraf makinesinde formatlamak yerine, tüm fotoğrafları (Delete All) silme yöntemini kullanabiliyorlar ki, bu da karta yazma hızını olumsuz yönde etkileyebilir.

#ocaklilar' tarafından 31.07.2010 23:35:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Temmuz 2010, 23:27 - İp: 95.***.**5.158
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bazı yerlerde de buffer için 6 RAW diyor - hadi RAW + JPeg Fine yaptınız diyelim 4'e düştü ve hakikaten kart yavaş kaldığından tıkandı. Yine de FDemirhan'ın da dediği gibi , JPeg'de 4 karede durmasını açıklamaz.

Bir kullanıcı hatası olmasın ?? - mesela JPeg'desiniz sanırken RAW+JPeg'de olmayın ?

TIFF dediğiniz de mesela RAW'ın neredeyse 2-3 katı büyüklükte bir dosyadır. Onda çekmemesi normal.

Tarih: 1 Ağustos 2010, 01:48 - İp: 96.***.**4.180
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bir kullanıcı hatası olmasın ?? - mesela JPeg'desiniz sanırken RAW+JPeg'de olmayın ?

Evet, sanki böyle bir durum varmış gibi.

D60 TIFF çekmediği için konuyu açan arkadaşın o konuda da bir yanılgısı var sanki.

Tarih: 1 Ağustos 2010, 02:19 - İp: 95.***.**5.158
ptmr
ptmr (üye)
Bursa / Amatör

arkadaşlar öncelikle yorumlarınız için teşekkürler, makinayı elime alıp yorumlarınız doğrultusunda şu işlemleri uyguladım sırasıyla;
1. makinayı manuel mod, ISO200, ardışık çekim moduna aldım
2. Fotoğraf türünü en basit jpeg türü olan FINE'a getirdim
3. Fotoğraf boyutunu yine en küçük boyut olan S'ye getirdim.
4. Diyafram hızı 1/250 olacak şekilde avizeyi odaklayıp defalarca çektim.
5. AFS dx vr 18-55 ve 18-105 iki ayrı kit lens ile denedim.

makina 4 kare'de tıkanıyor elimi çekmediğimde üzerine saniyede 1er kare daha almaya devam ediyor sayaç şeklinde. kalite yada boyutu arttırdığımda ise yine 4 karede tıkanıyor bu sefer 5. 6. kareleri almada 2-3 saniye kadar bekliyor.

Sadece RAW yada RAW + Basic seçtiğimde ise 3 karede tıkanıyor.

Makina üzerinde otomatik program macro gibi birçok modda deneme yaptım herhangi bir fark oluşmadı. Elimdeki kart kesinlikle orjinal Kingston Sınıf 4, yasal yollarla Türkiye'ye ithal edilen garantili ürün. ancak asıl sorun bence makinanın en düşük kalite ve boyutta bile 4 karede tıkanması sanırım. Çünkü aynı kart arkadaşımın D90'ında hiç takılmadan çalışıyor.

Özellikle D60 kullanan arkadaşlardan elindeki makinalarını deneyip karşılaştırma şeklinde fikir vermelerini rica ediyorum.

#ptmr' tarafından 02.08.2010 01:39:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2010, 01:33 - İp: 85.***.**7.221
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dpreview konuyu açıklamış .

D60'ın buffer kapasitesi normalde 6 kare fakat ACTIVE-D-LIGHTING açık ise RAW'da 4 , JPeg'de 5 kareye düşüyor .

Active D-Lighting açık ise, buffer dolduktan sonra makina , KART NE HIZDA OLURSA OLSUN yavaşlıyor . Sonraki karelerde 3 saniyeye kadar gecikme oluyor . Bu dediklerim hem JPeg için hem RAW için geçerli.

Active-D Lighting'i kapatırsanız sorun çözülüyor - JPeg'de gecikmesiz 100 kare çekebilirsiniz ( RAW'da 6 , sonrası saniyede 1.4 kare ) .

Makinanın işleme hızı böyle - kartın hızlı olması bir şey değiştirmiyor . Anormal bir durum yok anlayacağınız

Tarih: 2 Ağustos 2010, 02:08 - İp: 96.***.**4.180
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

[/IMG]

Tarih: 2 Ağustos 2010, 02:37 - İp: 96.***.**4.180
ptmr
ptmr (üye)
Bursa / Amatör

Arkadaşlar yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum, sorun sizlerinde dediği gibi Active D-lighting özelliğinin aktif durumda olmasından kaynaklıymış, hiç aklıma gelmemişti. D60'ta bu özellik fotoğraf çekildikten sonra yapıldığı için işlem süresini uzatıyormış.

Peki nedir bu ACTIVE D-LIGHTING özelliğinin tam içeriği ve hangi şartlarda kullanılır?
benim anladığım kadarıyla kuvvetli ışık altındaki aşırı gölgelenmeleri engelleyen bir özellik sanırım, detaylı alternatif bir kullanım şekli varmıdır, gece kullanmak doğrumudur?

#ptmr' tarafından 03.08.2010 00:28:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2010, 22:49 - İp: 85.***.**7.221
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Active D-Lighting için özetle gölgeleri /karanlık bölgeleri açarken ,aynı anda aydınlıkta olan yerlerin patlamasını önleyen bir uygulama diyebiliriz . Fotoğraflanan objenin aydınlık arka plan sebebiyle karanlıkta kaldığı durumlarda işe yarıyor - mesela çekeceğiniz kişi parlak bir deniz manzarasının filan önündeyse .

Çok hafif bir HDR etkisi verdiği de söylenebilir.

Az-orta-yüksek olarak ayarlanabildiği gibi isterseniz çekim öncesi ( Active D-Lighting ) , isterseniz çekim sonrası ( D-Lighting ) yapabilirsiniz .

Dozuna göre biraz gürültü/gren oluşabiliyor . Geceleri kullanmak doğru değil . Ben gökyüzünün fazla parlak kaldığı veya ters ışık durumlarında kullanıyorum.

Tarih: 3 Ağustos 2010, 10:44 - İp: 96.***.**4.180