ozgen.ege
ozgen.ege (üye)
İzmir / Amatör

D3000 Aldım, Ama...

merhaba, bugün bir Nikon D3000 sahibi oldum ve derrhal aranıza katıldım (: problem şu ki daha önce çekimler için sadece cep telefonu kullanan benim gibi fotoğraf fakiri için oldukça ağır özelliklere sahip bir makine.. en azından püf noktaları için bir kaç ip ucu.. şimdilik 18/55 kutu içeriği objektif kullanıyorum.. üzerindeki sahne seçimleri (M/A/S/P) nin dahi ne işe yaradığı hakkında fikrim yok, yani durum son derece acınası saygılarımla..

#ozgen.ege' tarafından 24.04.2010 08:22:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Nisan 2010, 23:05 - İp: 188.***.**2.196
ozgen.ege
ozgen.ege (üye)
İzmir / Amatör

arkadaşlar çok acemice olduğunun farkındayım ama fotoğraf konusunda gerçekten de öyleyim, saklanacak utanacak bir durum olmadığı kanısındayım ((: içinizden birileri bu cihazın türkçe kullanım klavuzunu nereden bulabileceğim konusunda fikir sahibimidir? bir de dediğim gibi sahne ayarlarındaki semboller ok ama harfler hakkında biraz bilgi lütfen.. şimdiden teşekkür ederim..

Tarih: 23 Nisan 2010, 23:56 - İp: 188.***.**2.196
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

şimdilik makineyi açın P moduna getirip çekip yapın. Hevesiniz kursağınızda kalmasın

Başlığı değiştirin,D3000 aldım yazın mesela yoksa konu kilitlenir.

Sonra burada buyurun: TIK

Burayı okurken lazım olacaktır, buyurun: TIK

#bolubeyi' tarafından 24.04.2010 00:30:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2010, 00:29 - İp: 78.***.**2.92
ozgen.ege
ozgen.ege (üye)
İzmir / Amatör

okuduklarım bu seviye için bana çok çok faydalı oldu, önerdiğiniz linklerde emeği geçen herkese ve size çok teşekkür ederim..

Tarih: 24 Nisan 2010, 08:13 - İp: 213.***.**6.126
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

nikon d3000 nin başka makinelerde olmayan yeni bir ayar modu var. "GUIDE" modu. Oraya gir. Hiç bilgi, birikim ve dil bilmeye gerek yok. Tarzan bile o modda çok güzel fotograflar çeker.

Tarih: 24 Nisan 2010, 11:03 - İp: 212.***.**7.169
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yani bizim Turk insanini anlamak mumkun degil.Bu durum birisinin araba almasi ve ondan sonrada 1.2.3.4.5.6. vites ne ise yarar gibi inanilmaz bir soru sormasina benziyor.Sormamak ayip degil tabiki ogrenmemek ayip ve bunada birsey demiyorum ancak kesin birsey varki, bizim insanimiz okumasinida sevmiyor sanirim.Enteresan birseydir yanliz bizim insanimiz yazmasini seviyor,hele mesaj atmasini falan Dunyada sanirim ilk 10 a gireriz...Okumayida bencil hale getirmisiz,yani eger yazarsak ve bize birsey gelirse sadece onu okuyabiliriz!!!uzun lafin kisasi,ozetle herseyin kolayina kacan biz Turkler,tembelligimiz yuzunden bakin ne hallerdeyiz.Buradaki olay bence bilmemek degil,merak edip okumamak...

Tarih: 24 Nisan 2010, 15:05 - İp: 221.***.**4.187
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

bize önceden harfleri öğrettiler, sonra heceleri, sonra kelimeleri ve en son cümleleri. Şimdi eğitim sistemi değişti, kelimelerden harflere gidiyorlar. parçadan bütüne gitmek de bir yoldur, bütünden parçaya gitmek de... Saygı duymak gerek. Sırf bu hadiseden ötürü "Türk milleri şöyledir, Türk milleti böyledir" e gelmek şık bir davranış değil

Tarih: 24 Nisan 2010, 15:47 - İp: 78.***.**2.68
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

bize önceden harfleri öğrettiler, sonra heceleri, sonra kelimeleri ve en son cümleleri. Şimdi eğitim sistemi değişti, kelimelerden harflere gidiyorlar. parçadan bütüne gitmek de bir yoldur, bütünden parçaya gitmek de... Saygı duymak gerek. Sırf bu hadiseden ötürü "Türk milleri şöyledir, Türk milleti böyledir" e gelmek şık bir davranış değil

Tarih: 24 Nisan 2010, 15:47 - İp: 78.***.**2.68
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

E ben soylediklerimin arkasindayim yinede.Makinayi alip adinin D3000 oldugunu bilmekte ogrenmeye giden bir yol diyorsun yani.Yada pazardan gidip herhangi bi aleti al,sonra neye yaradigini coz bulmaca cozer gibi.E tabi enteresan zevkleri olan insanlar icin uygundur...Ikokula yeni baslayan cocuklardada artik a yi b yi bilmeyen yok yani o eskilerde kaldi sanirim.Zaten cumlelerden baslayincada 1100 lira verme gibi bir durumlarida yok sanirim!!!Bence insan biraz merak eder kendi kendine ogrenmeye calisir A,P,M,S falan ne diye yani bu kadarda olmaz acikcasi bana garip geliyor.Hele birde internet devrindeyiz arama motoruna yazsan cikacak yani...Ama bizde bilginin havasini atma olayida var tabi.Hani cevap verince kendini bisey sananlar,profesor zannedenler cok goruyorum buradada bazi az bilen ama cok fikir sahibi olanlari(sozumuz meclisten disari kesinlikle).Onlar oldukcada adamin biri ciksa nasil fotograf cekebilirim dese,neresine basicam dese mesela,onada cevap veren cikar yani...Neyse fazla uzatmaya gerek yok,bakalim daha ne tur sorunlari var halkimizin,hegun merakla takip ediyorum inan...

#ozansan' tarafından 24.04.2010 16:55:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2010, 16:50 - İp: 221.***.**4.187
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

okuma eksikliği konusunda hemfikirim, o konuda kesinlikle haklısınız. Yani bu bir görüş değil, istatistiksel gerçek: Bir japon ortalama ayda 2 kitap bitirirken, bir türk 6 ayda 1 kitap okuyor sadece. her şey de google a sorulmuyor ki bilen de yazıyor, bilmeyen de. hem ne diye aratacağını bile bilememiştir. yenilerin hevesini kırmamak gerek, sormuş madem söyleyelim. birileri sorsa da cevaplasam gibileri var evet, üstelik bişey bilmeden aynen dediğiniz gibi ama napalım forum bu. her türlü insan var. konunun sahibi sen de biraz oku forumu saygılar

Tarih: 24 Nisan 2010, 17:27 - İp: 78.***.**1.201
ozgen.ege
ozgen.ege (üye)
İzmir / Amatör

sevgili arkadaşlarım;
sorduğum sorudan türk milletinin karakteristik yanlarını dökmenize açıkçası bayıldım, dahice.. otomobilden örnek veren sevgili arkadaşım, sen otomobili kullanmak için kitapçığını okuyosun, ben taksi şöförüne soruyorum, yalnızca bu.. ben de alçakgönüllü oldum biraz sorumda belki saflık boyutunda ama deklanşörün objektifin ne olduğunu nerede bulunduğunu şükür bilebilecek kapasitedeyim, yanlış anlaşılan soruma gelince, zaten püf noktası diye belirtmişim, hani kullanan bi babayiğit çıkarda, (örneğin) "birader bu makine düşük ışıkta manyak performans verir bak şöle şöle yap" der diye sormuş, boş bulunmuştum, kusura bakma.. yalnız, Türk milletini analiz etmeyi bırakalım, özellikle de cahil cühela olarak görüyorsak, zaten bu düşünceler bizim kendimize olan güvenimizi zedelemedi mi? cevap veren ilgilenen herkese teşekkür eder, keyifli günler dilerim..

Tarih: 24 Nisan 2010, 17:42 - İp: 188.***.**6.89