emirx
emirx (üye)
İzmir / Amatör

D300 Sorunları

selam arkadaşlar bir arkadaşımızdan 2.el d300 aldım d300 istanbuldan geldiğiiçn denemek pek mümkün olmadı ücretinide ödedik tabiki.ilk deneme çekimlerinde cihazda sebepsiz bir errror ibaresi olştu kapatıp açtım ve düzellti. sonrasında ters ışınkta ve yanal ışıkta resimler çekmeye başladım fakat pozometrede bir hata var sanırım beni yanıltıyor makinanın istediği değerlerde çekim yapıyorum fotorafların hepsi karanlıkk çıkıyor bu bir versiyon hatası olabilrmi sizce hata nerde cevap yazan bu sorunla karşılaşıp çözen arkadaşlara cevaplarlarsa sevinirm şimdiden teşekkürler.

Tarih: 25 Ekim 2010, 14:07 - İp: 85.***.**1.111
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

pozometrede hata yok,ters ısıkta normaldir.
makine aydınlık kısma gore olcum alır,diger kısımlar tamamen karanlıkta kalır.

Tarih: 25 Ekim 2010, 18:45 - İp: 92.***.**6.77
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pozometrenin ölçümleme alanlarını değiştirebilirsiniz, nokta ölçümü, ortalama ölçüm gibi.. Bu ayarı çekeceğiniz fotoğrafa, ve ışığın durumuna göre kendiniz verebilirsiniz. Farklı noktaları pozometreye okutarak, kendinize bir pozlama seçebilirsiniz..
errror konusunda bir detay veremeyeceğim.. Ancak arkadaşınızdan aldıysanız, size arızalı malını vermeyecektir diye düşünüyorum..

Tarih: 25 Ekim 2010, 20:07 - İp: 124.***.**5.248
emirx
emirx (üye)
İzmir / Amatör

aydınlatmanız içinçok teşekkür ederim biraziçim rahatladı

Tarih: 26 Ekim 2010, 09:13 - İp: 85.***.**1.111
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

makinanızı ışığa tutunca o diyaframı kısacak perde hızını arttıracaktır... haliyle gölgede kalan yerler koyu karanlık çıkacaktır... gölgeye gidip netleme pozometre ölçümü yapıp öyle deneyin... gölgeler iyi aydınlansın istiyorsanız shoting menüden active D-lighting normale veya high e getirin offdan değiştirin. lensinizin diyaframında arıza varsa her çekimde karanlıksa f 32 yada 22 gibi bir değerde sıkışmış olabilir errror hatası bu nedenli olabilir... farklı lensle deneme yapın...

Tarih: 26 Ekim 2010, 10:04 - İp: 78.***.**5.224
  • 1