reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

D300 Iso Problemi

Başlık 1 Nisan tadında gelebilir ancak anlamadığım bir durumla karşı karşıyayım.Cevap veremedim kendime, yetmediği gibi birkaç soru daha sordum.İyice karıştı durum.

Haftasonu Pierre Loti'deydim ve gece çekimleri yaptım.Diyaframı 4-4,5 gibi değerlerde tuttum ve pozlama sürelerini de 1,6 ile 4 sn arasında değiştirdim.Fotoğraflarda ışık güzel çıktı ancak özellikle gökyüzünde biraz grenler oluştu.Bu arada ISO ayarı 200'deydi.

Genelde diyafram yüksek tutulmaz mı düşük ışıkta?Başka bir gece de yine Iso 200'de çektiğim başka bir yerin arka arkaya fotoğraflarını inceleyeyim dedim ve birinde diyafram 9 iken diğerinde 20 ve diyaframın 20 olduğu fotoğrafta grenleşme yok fakat F:9 değerinde grenler yine var %100 cropta.

İşin içinden bir türlü çıkamadım.Teknik konular ardarda bindi.

Sigma 17-70 lens kullanıyorum.Makinemin sürümü 1.03.Sorun neden kaynaklanıyor?

Tarih: 16 Temmuz 2008, 02:43 - İp: 195.***.**4.117
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

fotoğrafları buraya eklersen yardımcı oluruz arkadaşım

Tarih: 16 Temmuz 2008, 15:02 - İp: 88.***.**9.229
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Sağol Panctom bu gece eklerim fotoğrafları.

Tarih: 16 Temmuz 2008, 23:54 - İp: 195.***.**4.117
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf bu;

50mm
ISO 200
F:4
1.6 sn

Bu da Ayasofya üstünden kırpılmış bölge;

------------------------------------------------------------------------
Bu da ikinci fotoğraf, hatta siteye de yükledim;

70mm
F:4.5
ISO 200
2.5 sn

Bu da kırpılmış hali;

Nedir bu durum?

Tarih: 17 Temmuz 2008, 01:44 - İp: 195.***.**4.117
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

sevgili kardeşim..

İnan tüm samimiyetimle yazıyorum!

İçin soooon derece rahat olsun1
makinen taş gibi..

bu fotoğraflar çok başarılı bence..

Şİmdi düşün... gökyüzünün kapkaranlık noktaları..
gökyüzü sonsuz bir boşluk..
ve sensör o sonsuz karanlık boşluğu alabildiğine işliyor.
e sonuçta algılayabileceği, görebileceği bir mesafe var.
gayrısı ise karanlık..

Yani bu tür pozlamalarda hangi makineyi kullanırsan kullan bu durum kaçınılmaz.
hatta d300 çok iyi bile sonuç vermiş bence..

ışığın daha uygun olduğu yerlerde yaparsan gece pozlamasını, grenlerin çok daha azalacağını göreceksin.

ayrıca full büyük boyda o kadar noise görmen de çok normal..
düşün, senin gözünün bile seçemeyeceği noktaları pozluyor sensör..
ve o noktalar da karanlık..
başka makineyle çeksen demek bunalıma gireceksin yani
ama dene bence, bir başka makineyle çek ve farkı gör

canını sıkma, makinen canavar gibi..
şu anda dünyanın en iyi noise performasna sahip makinesi var elinde... (ff sensörleri saymak olmaz tabi)

git elde 1600 isoda çek, diğer makinelere oranla süper sonuç alırsın.

güle güle kullan..

#panctom' tarafından 17.07.2008 04:37:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Temmuz 2008, 04:33 - İp: 88.***.**9.229
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Yani bu tip sonsuz odaklamalı ve ışığın çok olmadığı gece fotoğraflarında, ISO düşük olup pozlama süresi uzun olsa bile gürültünün olacaktır diyorsun.

Çok sağol abi, gerçekten iyi oldu bunu öğrendiğim.Sen böyle söyleyince elimdeki diğer gece fotoğrafına baktım.Onda arkamda ışık var ve odakladığım gökyüzü kadrajın çok az bir bölümünde onda da gürültü sahiden yok.Şimdi anlamış oldum.Zaten fotoğrafların hepsi makineden çıktığı gibi,hiçbir oynama yok üzerlerinde.Bunu da göz ardı etmemek lazım sanırım

Yardımların için çok teşekkür ederim.Onca kişi okumuş bir sen yardım ettin.Sağolasın.

Bir de bazı gündüz fotoğraflarımda gördüğüm üst köşelere doğru çok ince(Çok dikkatli bakınca) tırmık gibi olmuş çizgiler var.Yay gibi esnek şekilde bir köşeden diğerine.Bu "distortion"dan mı kaynaklanmaktadır.Yoksa benim monitörümden mi?Çünkü yalnızca ben fark edebildim bunu.Yolladığım diğer arkadaşlarım fark etmediler.Ya da Pierre Loti'deyken mezartaşını tripod olarak kullandıktan sonra ufak çaplı erdim sanırım :D

#reventon' tarafından 17.07.2008 12:45:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Temmuz 2008, 11:59 - İp: 195.***.**4.117
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

rica ederim

aslında eskiden bu sitede yardımsever üyeler çoktu. ama zamanla çoğu koptu buradan..

bence bu foto da çok normal.. bence sen fotoğrafları full büyütüp bir kusur var mı diye didik didik arıyorsun

normalde o tarz çizgiler mesela TV kenarlarında olur bazen.. ama oval ekranlı TVlerde olabiliyor. bu da şu anlama gelebilir:
makinede oluyorsa distortiondandır dediğin gibi..

ama ben fotoğrafında rahatsız edici bir durum görmedim.

yaw niye bu harika aletin tadını çıkarmıyorsun??

bu sitede kaç eleman var biliyon mu bir d300'e sahip olmak için neler verebilecek!

hadi git şimdi fotoğraf çek, keyfini yaşa biraz.. böyle anlamsız saplantılar üretme.. makinen çok normal, canavar gibi

Tarih: 17 Temmuz 2008, 13:54 - İp: 88.***.**9.229
titanium
titanium (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

aperture gibi karanlık oda programları ile sorunu çözebilirsiniz. windows kullanıyorsanız Photoshop Lightroomun çözümleri mevcut.

Tarih: 17 Temmuz 2008, 14:08 - İp: 85.***.**5.249
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Panctom doğru diyorsun.Sanırım bazen elektronik cihazların neticede insan yapısı olduğunu ve hiçbir zaman tam anlamıyla kusursuz olamayacağını unutuyorum.İnsanoğlu bazen böyle hatalara düşebiliyor.Çizgi sorununa gelince,herhalde sorun benim monitörden kaynaklanıyor çünkü kaç tane fotoğraf varsa ister dijital ister kompakt bazı renk tonlarında sorun veriyor sanırım.Cep telefonuyla çekilmiş olanlarda dahi bazen görülebiliyor.Ekseriyetle mavi tonlarında Yardımın için çok çok teşekkürler.

Ayrıca dediğin gibi çok kişiyi tanımasam da evvelden daha samimiydi bu ortam.

Titanium sana da çok teşekkür ederim Dediğim gibi hiçbir program kullanmadan hatta makinenin fabrika çıkış ayarlarında çektim bu fotoğrafları.Ayarlardan oynasam çok daha başarılı sonuçlar alırdım rahatlıkla.Fakat deneme amaçlı böyle yapmak istedim.Photoshop var elimde.Aperture programını bilmiyorum.Var ise bildiğin bu tip programlar, adlarını yazarsan sevinirim.Çünkü elimde diğer raw işleyici ya da benzeri programlar yok.Yalnızca Photoshop var.

Tarih: 17 Temmuz 2008, 15:56 - İp: 195.***.**4.117
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

evet bir kez daha baktım, kesinlikle çizgi filan yok.. benim monitörümde görünmüyor.

eğer bilgisayarın ekranı oval ise, o yuzdendir. bende çok normal, hiç tırmık izi yok..

forumun eski ortamını ben de eski bir üye olarak arıyorum.

o eski üyelerden hala aktif olanlar var ama yaz mevsimi malum.. çok girmiyorlar siteye..

sağlıcakla kal, güle güle kullan

Tarih: 17 Temmuz 2008, 17:54 - İp: 88.***.**9.229
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler Panctom, A300'ün gelsin de sana da güle güle kullan diyeyim.Ayrıca İstanbul'a geldiğinde görüşelim

Tarih: 17 Temmuz 2008, 18:04 - İp: 195.***.**4.117