hcshcs
hcshcs (üye)
İstanbul / Amatör

D300 Focus Ve Pozlama ???

Selam arkadaşlar

Fotografta ilgili almış oldugum eğitimde kadrajdaki konunun neresi net olsun veya neresinin ön plana cıkmasını istiyorsak spot fokus imlecini(karesini) oraya getirip o noktada enstantane ve dıyaframı ayarlayıp sonra konuya dönüp ayarlamıs oldugumuz enstantane ve diyafram ayarları ıle çekimi tamamlıyorduk ornegin ters ısıkta bır cami cekıyorsak spot fokus ölçümünü güneşin biraz kenarından yaptıgımızda cami siluet seklınde cıkıyordu camıden ölçüm yaptıgımızdada cami net bu seferde gunesin durumuna gore gokyuzu ya patlıyordun yada mavı cıkıyordu.Basit bir fotograf makınesı ıle bu deklanşöre yarım basmak ve ekrandakı overpoze veya under poze işaretını sıfıra ayarlamak ıle cok basıtce oluyordu.. d300 e gelınce...!!

Makinenin önünde bir anahtar var kıtaptakı adı odak modu ve 3 konumu var S(tek servo AF),C(Continius servo AF) M(Manuel).Anladıgım kadarı ile S,sabit duran konular icin auto focus,C hareket eden konular icin M de el ıle focuslama burayı kabaca anladım..

Makınenın arkasında bır anahtar daha var bunlardada Tek noktalı AF(kamera konuya sadece secılen odak noktasından odaklanır.. ,Dınamık alanlı AF(9nokta.21 nokta.51 nokta)kullanıcı odagı manuel secer konu hareket ederse makıne cevresındekı noktalardan bılgı alır... Auto alan AF cAmera konuyu otomatık algılar ınsan konularını arka plandan ayırt eder

Makinen üst tarafında bır anahtar daha var.Pozlama matrix ölçüm sistemi.. 3 konumu var nokta,merkez agırlıklı,3 boyutlu renklı matrix II

KITLENDIM KALDIM!!

bildiklerım bana makıneyı manuele al tek noktalı af ye al deklansöre yarım bas ekrandaı gostergelerden zaten pozlamayı olcuyor o noktadan ona gore ayar yap dıyor o yuzden bu en somn anahtarın anlamını ve kullanımını anlayabılmıs degılım yardımlarınız rica ediyorum

Tarih: 2 Mart 2008, 11:56 - İp: 78.***.**7.235
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Makinen üst tarafında bır anahtar daha var.Pozlama matrix ölçüm sistemi.. 3 konumu var nokta,merkez agırlıklı,3 boyutlu renklı matrix II

Sözünü ettiğiniz seçenekler poz (ışık) ölçümü içindir. 3 boyutlu renklı matrix II seçeneği genellikle ihtiyacınızı karşılayacaktır ama diğerlerini öğrenmekte de fayda vardır. (nokta dediğiniz spot, merkez ağırlıklı dediğiniz center-weighted diye geçer.

Bu konu başlığı altında bahsedilmişti:

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=10984

#ocaklilar' tarafından 05.03.2008 23:33:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mart 2008, 23:32 - İp: 85.***.**2.245
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bene makinayı ilk aldığımda söylediğiniz konulara takılmıştım ama yavaş yavaş içinden çıkıyorum gibi. Sayın ocaklılar bende teşekkür ederim siz olmasanız ne yapardık acaba.

Tarih: 6 Mart 2008, 13:21 - İp: 85.***.**3.239
hcshcs
hcshcs (üye)
İstanbul / Amatör

Sn Ocaklılar cevabınız için tesekkur ederim..Verdiğiniz linkten ve genel olarak forumda okuduklarımdan sunumu anlamalıyım acaba..

tek noktalı AF VE Tek noktalı pozlama:netleme ve pozlama aynı noktadan yapılır

tek noktalı AF Merkez agırlıklı pozlama: netleme tek noktadan pozlama merkez agırlıklı olmak uzere genel kadrajdan yapılır

Tek noktalı AF 3 boyutlu matrix II:netleme tek noktadan pozlama butun kadrajdan yapılır

Tarih: 6 Mart 2008, 14:07 - İp: 193.***.**2.43
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

hcshcs,

Poz (ışık) ölçüm seçenekleri ile netleme seçeneklerini ayrı düşünmekte ve değerlendirmekte fayda vardır.

Netleme zaten her durumda tek noktaya yapılacaktır, hangi noktaya yapılacağına siz veya makineniz karar verebilir. Netleme noktası seçimi ile ışık ölçüm sistemi arasında bir bağlantı kurmak doğru olmaz. Yani netlemede seçim x ise, ölçüm sistemi de mutlaka y olmalıdır diye bir kural yoktur.

İlk mesajınızdaki netleme sistemleri ve noktaları ile ilgili anladıklarınız ve yazdıklarınız doğrudur, ben sadece ölçüm sistemlerindeki eksik kalan kısmı tamamlamış oldum.

#ocaklilar' tarafından 06.03.2008 15:06:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2008, 14:31 - İp: 85.***.**6.133
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Cüneyt Beyin dediği gibi, odaklamayı ve ölçümü ayrı düşünün.
Fotografta ilgili almış oldugum eğitimde kadrajdaki konunun neresi net olsun veya neresinin ön plana cıkmasını istiyorsak spot fokus imlecini(karesini) oraya getirip o noktada enstantane ve dıyaframı ayarlayıp sonra konuya dönüp ayarlamıs oldugumuz enstantane ve diyafram ayarları ıle çekimi tamamlıyorduk
Netlik için tamam, ama ölçümün netleme noktasında olması her zaman iyi sonuç vermez.
ornegin ters ısıkta bır cami cekıyorsak spot fokus ölçümünü güneşin biraz kenarından yaptıgımızda cami siluet seklınde cıkıyordu camıden ölçüm yaptıgımızdada cami net bu seferde gunesin durumuna gore gokyuzu ya patlıyordun yada mavı cıkıyordu
Bu yaptığınız spot focus değil, Spot ölçüm.

Anlattıklarınıza en uygun olan. Manuel pozlama yaparak Spot ölçüm kullanmak (bu yaklaşık olarak orta odak ölçüm yerine denk gelen alandır.)
Sonra kadrajınızı dilediğiniz noktadan (veya noktalardan) odaklayın.

Tarih: 6 Mart 2008, 16:57 - İp: 88.***.**2.239
  • 1