fotonevzat
fotonevzat (üye)
Uşak / Firma

D2x Le Cekımler Siyah Çıkıyor

1 haftadır çektiğim fotolar siyah olarak çıkıyor bir vs yi 10 kere çektiğim oluyor acaba neden oluyorbu bazende perde tam açılmıyor yarım siyah oluyor başına boyle birşey gelmış olan varmı belki teknik olarak biz hata yapıyoruz objektifi çıkarıncada aynı şey oluyor siyah cekim devam

Tarih: 8 Mart 2010, 12:08 - İp: 78.***.**8.51
buffoon
buffoon (üye)
İstanbul / Amatör

makina'nın perde ömrü dolmuş gibi gözüküyor, en yakın servis çözecektir probleminizi.

Tarih: 8 Mart 2010, 12:45 - İp: 217.***.**6.6
fotodoktor21
fotodoktor21 (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

makinanı fabrika ayarına getir ayarlarını tekrardan yapsan düzelir.

Tarih: 11 Mart 2010, 14:03 - İp: 88.***.**4.196
fotonevzat
fotonevzat (üye)
Uşak / Firma

mantıklı geldi fabrika ayarlarına geri dönmek ama ingilizce olduğu için bir türlu yapamadım bilen varmı?

Tarih: 15 Mart 2010, 14:08 - İp: 78.***.**0.222
fotonevzat
fotonevzat (üye)
Uşak / Firma

fabrika ayarlarına geri döndüm ama hala ayni perde ölmemiş çunku açılıp kapanma devam edıyor p modunda hıç siyah cıkarmıyor makina.. makınayı camdan dışarı cıkarıp cekım yaptım manuel sıyah cekım hıç olmadı ama cevirdim sdutyoya başladı 2-3 sıyah 1 normal cekmeye flaşlarla senkron uyuşmazlığı olduğuna karar verdım bir arkadaşım d2x lerde bunu ayarlayabılmenın bir yolu var dedi bilen varmı?

Tarih: 16 Mart 2010, 09:59 - İp: 78.***.**1.23
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Muhtemelen belli bir hızın üzerine çıktığınızda problem balşıyordur. Sizin perdeniz dikey hareketli metal (sanırım titanyum) yapraklardan teşkil 2. kanatlı "fokal düzlem" perdesi. Çekim anında perdenin 2 kanadından birisi önce açılır, perde süresi kadar zaman sonra diğer kanat açıkta kalan yeri kapatır. Çekim bitince, iki kanatda birbirne yapışık (ışık geçirmeyecek) şekilde esas yerlerine dönerler.

Bir kanadın bir uçtan diğer uca gitme süresine "Flash Sync" hızı denir. Perde kanatları daima bu hızla hareket ederler. Sizin 1 sn. , 1/2 sn. , 1/4 sn. , ..... 1/250 sn., 1/500 şeklinde gördüğünüz ve/veya ayarladığınız süreler açan kanat ilen kapanan kanadın harekete geçemeleri arasındaki süredir.

Flaş sync hızının üzerine çıktığınızda daha açılan perde, daha tam açılmamışken, diğeri kapatmaya başlar. Yüksek hızlarda filmin/sensörün önünden sadece bir yarık geçer.

Benim tahminim sizin perdenin açan kanadı tutukluk yapıyor, yani yeterince hızlı açamıyor. Diğer kanat, daha filmin/sensörün önü yeterince açılamaışken kapatmaya başlıyor, dolayısyla sensöre/filme yeterince ışık düşmüyor.

Perde değişen birşey, tamir edeceklerdir. Geçmiş olsun.

Tarih: 16 Mart 2010, 12:33 - İp: 88.***.**3.107
  • 1