nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

Colormetreli Makina

merhaba arkadaşlar,
dogru rengi yakalayabilmek için, bilmemiz gereken renk ısısını ölçen fotograf makinesi varmıdır. yani pozometre gibi makinenin içinde colormetresi olan makineler.

muhabbetle kalın

Tarih: 12 Şubat 2006, 23:20 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Sorunuzu doğru anladıysam, hangi ışık kaynağı olursa olsun (güneş, tungsten, hatta renkli ışık) beyazı beyaz gören makine istiyorsunuz.
Sanırım bugünün teknolojisinde yok.
Bugün gelişmiş makinelerde o ışık altında beyaz (teknik olarak %18 gri) olduğunu bildiğiniz bir nesneyi makinenize "beyaz budur" diye tanıtıyorsunuz, geri kalan spektrumu aşağı yukarı düzgün olarak makine çözüyor.

Tarih: 12 Şubat 2006, 23:32 - İp: 81.***.**3.204
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Acikcasi her makinanin icinde var bu.. "Automatic White Balance" denen seyi bununla sagliyorlar. Cok basarili mi? Degil.. Ama sonucta ortam isigini analiz ediyorlar.

Tarih: 13 Şubat 2006, 00:12 - İp: 85.***.**9.126
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ayrıca bazı makinalarda kelvin değerini kendiniz seçebiliyorsunuz...manuel ama bunu yapmak için

ışık kaynağının yaydığı kelvin değerini bilmeniz gerekir....buda prf olmayı gerektirir

Tarih: 13 Şubat 2006, 00:42 - İp: 85.***.**7.178
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler arkadaşlar,

mffoto, sorumu çok net anlamış ve açıklamışın, sağol. farklı zamanlarda ama aynı mekanlarda ve aynı kadrajda yaptığım çekimlerdeki renkler birbirinden farklı çıkıyor, beyaz ayarını bir türlü beceremiyorum en pratik yöntem nedir acaba? çok okumama ragmen %18 gri işinide çok anlamış değilim.

hoşçakalın

Tarih: 13 Şubat 2006, 11:27 - İp: 217.***.**8.91
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Nigne,
Bu akşam detaylı bir cevap yazacağım.

Tarih: 13 Şubat 2006, 13:11 - İp: 81.***.**3.204
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Belki biraz uzun bir yazı olacak. Ne kadar detaya ihtiyacınız olduğunu bilmiyorum.
Aslında bir ısı ölçeği olmasına ragme Kelvin aynı zamanda ışık ölçüsü olarak kullanılır.
Birkaç örnek vermeliyim;
Insan gözü 500 K den itibaren görebilir.
Sabah erken güneş doğuşu 1000K
Mum ışığı 1800-1900K
Tungsten lamba ışığı 2500K
Öğle üzeri açık hava 5500-6000K
Yüksek irtifalarda 10000-15000K
Açık ve berrak bir gökyüzü 28000K

Bahsettiğiniz colormetreler oldukça doğru ölçümler yapabiliyorlar. Ancak çok küçük değiller.

Kullandığımız makineler genellikle 2000K ve 10000K arasına ışık düzeltmeleri yapabiliyorlar, ancak otomatik olarak 3000-7000 arası çalışıyorlar. Sonuçları ise Juggler'ın dediği gibi çok mükemmel değil. Özellikle bir rengin baskın olduğu ortamlarda oldukça hatalı olabiliyorlar. İyi verim vermeleri için fotograf planınızda beyaz nesneler olmalı.
Ama mum ışığında yapmak isteyeceğiniz çekimlerde doğru renkleri almanız henüz mümkün değil. Renkli ışık kaynaklarında ise darmadağın oluyorlar. Hele farklı ışık kaynakları varsa (floresan, tungsten, flaş ).. gerçek renkleri unutun.

Gelelim 2000-1000K arasında yapılabilecek en iyi düzeltmeye.
Raw format çekiyorsanız sonradan düzeltme şansınız var, ama jpeg çekiyorsanız, ve doğru renkler istiyorsanız mutlaka makinenize çekim yapacağınız ortam ışığında bir "beyaz budur" referansı vermelisiniz. Bu referans genellikle bir beyaz kartın resmini çekip makinenizin menüsünden "custom white balance" seçip, bunu cektiğiniz beyaz foto ile eşleştirerek yapılıyor. Makinenizin marka/modelini bilmediğim için bu konuda fazla birşey diyemiyorum.
Her ışık değiştiğinde referansı yenilemeniz lazım.
Böylece çektiğiniz resimlerde renkler, makinenizin teknik seviyesi ile orantılı olarak, tutarlı olacaktır.
Özellikle film çekimlerinde plan değişince (iç/dış mekan) renk tutarlılığı çok önem verilen bir konu.

Bu arada "beyaz budur" diye renkli kartlar kullanırsanız çok değişik, bazen yaratıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Umarım işinize yarar.

Tarih: 13 Şubat 2006, 17:37 - İp: 85.***.**2.133
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba,
mffoto, yazdıkların için çok teşekkür ederim, konuyu anladım ama son bir şey soracam makineye beyaz tanıtmanın genel veya yaygın yolu nasıldır? mesela sen nasıl yapıyorsun bu uygulamayı? ben yanıma beyaz bir a4 alıp onu okutsam beyaz budur desem makinaya çok yanlış bir şey yapmış olmam değilmi?
birde birşey dikkatimi çekiyor bu durumda tüm a4 lerde aynı beyazlıkta olmuyor bazıları sarı da falan olabiliyor tabii yanına daha beyazı gelince. dogru beyaz denecek bir kağıt vs varmıdır bu durumda.
hoşçakal

Tarih: 13 Şubat 2006, 18:05 - İp: 81.***.**2.104
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
A4 parlayacağı için tam olarak tutarlı olmayacaktır. Tam beyaz renk standardı ise biraz tartışmalı, %18 gri denen kartlar işte bu işe yarıyor, bir standart gibi kullanılıyor. Kodak bu kartları satıyor, başkalarıda..
Senin beyazın, benim beyazım tartışması biraz var ...
Ama pratik olarak insanlar beyaz plastik kapak bile kullanıyorlarmış.
Bence çok hafif kırık beyaz bir karton (parlak olmayan tarafı) işinizi rahatlıkla görür.Önemli olan renk tutarlılığı istediğiniz fotolarda AYNI KARTIN değişik ışıklarda referans olarak kullanılması Ben eski bir 18x24 fotograf kağıdının arkasını kullanıyorum.
Önemli olan konu, kartın resmini çekerken doğru pozlanması.

Tarih: 13 Şubat 2006, 18:31 - İp: 85.***.**2.133
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

O ölçüm cihazının.... makine üzerinde gelmesini uygun görmem...

Gün batımındaki kızıllığı toparlamaya çalışan bir ayar sistemi açıkçası beni güldürür

Eos 20d kullanıyorum.. Kelvin ayarını manuel olarak girmeyi tercih ediyorum... Aynı ayar Nikon d200 de aynen mevcut...

WB ayarı yaparken (beyaz veya gri kart yardımıyla) zaten o sorduğunuz kelvin metreyi kullanıyorsunuz...

kendisini amatör olrak tanıtan arkadaşların çoğunu(bu forumda) ben profesyonel kabul ediyorum....

Tarih: 13 Şubat 2006, 18:31 - İp: 85.***.**7.92
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu arada şu linki vermek istiyordum
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/white-balance.htm
Yanlış beyaz dengesinin nasıl değişiklik yaptığını ilk resimlerde görebilirsiniz.

Sayfanın sonlarında doğru çiçekler var, otomatik balansın nasıl renk bozduğunuda görebilirsiniz.

Bu arada, güzel soruları yanıtlamakta bir zevk, biraz araştırıp bilgileri yeniliyor insan.

Tarih: 13 Şubat 2006, 19:00 - İp: 85.***.**2.133