murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Çok Noktadan Odaklama

Bazı makinelerde çok noktadan odaklama, örneğin 9 noktadan odaklama gibi bir özellik mevcut. Bu ne anlama geliyor? Aynı anda 9 noktayı birden odaklamaya mı çalışıyor, yoksa 9 noktadan birini siz seçip o noktaya mı odaklanmasını sağlıyorsunuz? Aynı anda birkaç noktanın birden odaklanması teknik açıdan mümkün mü?

Tarih: 2 Ekim 2006, 09:45 - İp: 85.***.**0.170
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Birden fazla noktadan odaklama teknik açıdan mümkün değil. 9 noktadan odaklamanın cevabı da zaten sorunuzda var. Ya makine ya da siz 9 noktadan herhangi birine odaklama yapılmasını seçebiliyorsunuz. Bu 9 sayısı da makineden makineye farklı olabilir. örn. 5, 9, 11 veya 45 gibi.

Tarih: 2 Ekim 2006, 10:40 - İp: 85.***.**5.234
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Aynı mesafeye denk geliyorsa.. evet.. 20d ile 9 noktadan netleme pozisyonunda kullanıyorum( tek tek nokta seçmek de mümkün tabiki.. bu benim tercihim) ...

çekimim genellikle, netleme noktalarının olduğu orta bölüm üzerine yoğunlaştığı için böyle bir ayar tercih ettim..

tabi , birde kullanılan diyafram değerinin sağladığı derinlik var.. tripod üzerinde daha itinalı çalışma yapacaksam eğer.. çok daha iyi sonuçlara gideceğim malum..

makinemde AF noktaları, net oldu ise kırmızı uyarı noktalarıolarak bir anda yanıp sönüyor.. yoğun bir desen üzerine dikey baktığımda, neredeyse bütün noktaların yanıp söndüğünü görüyorum.. mesafeleri birbirine fazla nesnelere doğrulttuğumda, makine nin seçtiği nokta genellikle tek oluyor ve o noktada kırmızı ledin bir anda çakması sayesinde odaklama noktasını anlıyorum..

En önemli soru:"Aynı anda birkaç noktanın birden odaklanması teknik açıdan mümkün mü? "

Evet... ama yüksek diyafram değeri (f16.. f22.. f32.. vs) kullanıldığı zaman denmesi daha doğru... bu değeri iyi yakalamak için alanderinliği kontrol düğmesi veya switch i vardır.. bu swich, 25 yaşını devirmiş bir canon AE1 de dahi var ( o makine AF değil tabi... konu genişliyor ) ...

#mete007' tarafyndan 02.10.2006 10:43:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ekim 2006, 10:42 - İp: 85.***.**4.178
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

En önemli soru:"Aynı anda birkaç noktanın birden odaklanması teknik açıdan mümkün mü? "
Evet... ama yüksek diyafram değeri (f16.. f22.. f32.. vs) kullanıldığı zaman denmesi daha doğru...

İtiraz etmek zorundayım sevgili mete007.

Alan derinliğinin fazla olması nedeniyle, aynı anda birden fazla noktanın net çıkması başka bir konu, bir noktaya odaklama yapılması farklı bir konu.

Tarih: 2 Ekim 2006, 10:48 - İp: 85.***.**5.234
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Haklısınız ustam..

soruyu daha geniş yorumladığım için..

Alan derinliği, daha farklı bir konu tabi...

makineden makineye netleme sistemlerinin farklılığı da ayrıca göz önünde bulundurulmalı..

Tarih: 2 Ekim 2006, 11:25 - İp: 85.***.**5.252
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

9 ya da 11 netlik noktası bulunmasının bir diğer faydasıda şudur: Bazı netleme modlarında, makine bir nesneye odaklama yapar, eğer bu hareketli bir nesne ise ( mesela bir arı ), o arı kadraj içinde hareket edip de başka bir netlik noktasının üstüne geldiğinde makine yine otomatik olarak arıyı yeni geldiği odak noktasında netleme yapar. YAni hareketli nesne hareket halindeyken, 9 ya da 11 netleme noktasından hangisinin üstüne gelirse ordan netlemeye devam eder.

Açık anlatabildimmi bilmiyorum.

Tarih: 2 Ekim 2006, 12:23 - İp: 88.***.**6.41
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Konuyu detaylı açıkladığınız için herkese teşekkür ederim.

Tarih: 2 Ekim 2006, 21:01 - İp: 85.***.**0.205
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

arkadaslarin yazdigina ek bir konu:

Baska makinalardaki karsiligi nedir bilmiyorum, ama Canon makinalarda Av, Tv, M modlarinin yaninda bir A-Dep diye bir mod vardir, bu moda alirsaniz zaten makina otomatik olarak tum netleme noktalarini aktive eder. Siz vizorden baktiginiz zaman bir kac netleme noktasi yanar. Makina o netleme noktalarinin yandigi yerlerin tamaminin net olmasi icin gereken diyafram degeri neyse onu secer. Yani farzedelim ki arka arkaya uc kisi duruyor birer adim arayla. SIz vizorden bakiyorsunuz, deklansore de yarim basiyorsunuz. Eger bu uc kisinin uzerine denk gelen netleme noktalari yanarsa o zaman o uc kisinin fotografta net cikabilmesi icin gereken f degeri neyse makina onu secer (atalim mesela: f11).. Eger makinadaki yanan netlik noktalari sadece ondeki iki kisinin uzerindeyse o zaman makina sadece o ikisinin net olmasi icin gerekli f degerini secer.. (yukardaki atmasyona bagli kalirsak, f8 mesela).. Hangi netlik noktalarinin yanaacagina deklansore yarim basip kaldirip sonra tekrar yarim basarak karar verebilirsiniz.

Bu pek fazla bilinmeyen ama cok faydali bir moddur canon makinalarda.

Tarih: 3 Ekim 2006, 17:24 - İp: 212.***.**3.254
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Evet canon kullandığım dönemden bildiğim ama hiçbir nikon da olmayan faydalı bir özelliktir a-deep modu.

Tarih: 3 Ekim 2006, 18:56 - İp: 81.***.**8.232
  • 1