volkans
volkans (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon400d Sensörde Toz Sorunu

slm arkadaslar.400d kullanıyorum 2-3 hafta oldu alalı fakat 2 kere sensoru temızlettım.fakat hala toz var.objektıfı hıc cıkarmadım.tozlu ortamlarda kullanmadım ama hala toz olmasına anlam veremıyorum.ıyı temızlenmedımı yoksa eskı tozlarmı bunuda anlayamıyorum.ccd nın cok hassas oldugunu ve bılıyorum ama objektıf degısımı yapmadıgım halde toz gırmesı canımı sıktı acıkcası.konu hakkında kullanıcı arkadaslardan yardım ıstıyorum ılgınıze tesekkur ederım.

Tarih: 27 Mart 2007, 12:53 - İp: 85.***.**8.173
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

bende artık şu sensör temizleme zımpırtısının işe yaramadığını düşünmeye başlıyorum, demek 400D kullanıpda toz problemi olan birtek ben değilim
Ben temizlettikden sonra toz kalmamışdı belki seninkini iyi temizlemediler. gerçi 2-3 dk.da hallediyorlar...
Birde benim "acaba sensör arızasımı" başlıklı topiğime bir göz at istersen belki sadece toz değildir seninkilerde...

#cancanamca' tarafından 27.03.2007 14:23:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mart 2007, 14:18 - İp: 85.***.**7.115
volkans
volkans (üye)
İstanbul / Meraklı

bende temızlettıkten sonra toz kalmamıstı fakat sımdı yıne var.temızleme ozellıgının tam anlamıyla temızleyecegını sanmıyordum zaten ama boyle bır ozellık olması guzel ve tercıh sebebı dıye dusunmustum ama benım sorunumu cozmedıgı gıbı objektıf degıstırmeden toz gırmesı sasırtıyor benı.bılemıyorum belkıde tam temızlenmedı dıye dusunuyorum verdıgın foruma bakıcam tesekkur ederım.onerılerınızı beklerım.

Tarih: 27 Mart 2007, 15:47 - İp: 85.***.**2.195
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

aynanın hareketiyle beraber her fotoğrfa çekildiğinde ufak çapta bir fırtına oluşuyor makinenin içinde. o yüzden makinenin içindeki tozların da tamamen makine dışında çıkarılması gerekiyor. ancak ondan sonra lens değiştirmezseniz sensörünüz eskisi kadar kirlenmez.
ancak unutmayın objektif de hava ve toz geçirmez değildir. özellikle zoom objektifler pompa gibidir. her harekette hava girip çıkar. tabii bununla birlikte hava da, toz da.

Tarih: 28 Mart 2007, 04:50 - İp: 88.***.**2.138
orbb
orbb (üye)
Ankara / Amatör

benimde vizör de toz var bir sürü deli oluyorum gözüm kıal tüye kayıyo habire temizleyemedimde .. nasıl temizleneceğinide söyleyen olursa iyi olur.dışardan değil aynanın bulunduğu taraftan nerden temizleyeceğim off gıcık oldum bir an

Tarih: 28 Mart 2007, 15:53 - İp: 85.***.**5.83
  • 1