cinarugur78
cinarugur78 (üye)
Ankara / Amatör

Canon Sx20 de Is Nasıl Çalışır?

merhaba fotograf severler. fotoğraf makinemin yapmadığı veya yapamadığı bir problem var.(sorun bende de olabilir.çünkü makinemi tam olarak çözemedim daha.)sizlerin yadımına ihtiyaç duydum.şöyleki makinem hareketli nesneleri bulanık çekiyor.sorun makinemde mi yoksa bende mi anlamadım.ben bu problemi "image stabilizer" özelliği çözer dedim ve makinemde bu ayarı da yapmama rağmen hala sorun devam ediyor.arkadaşlar bu beni çok rahatsız ediyor.lütfen bana yardımcı olun makinemden soğumak istemiyorum.şimdiden teşekkür ediyorum.bu arada makinem Canon SX20 IS...

Tarih: 4 Şubat 2010, 21:34 - İp: 188.***.**8.92
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

merhabalar dostum...
sx20 is manuel moda izin veren bir makina sanırım. bulanık çıkan çekimleri hangi modda çektiniz acaba? "M" ve "Tv" modlarına alıp enstantaneyi uzun tuttuysanız bulanık çıkması normaldir, böyle bir durumda is'nin faydası olmaz...

Tarih: 5 Şubat 2010, 00:08 - İp: 85.***.**5.146
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sanırım az ışıklı ortamlarda bu sorunla karşılaşıyorsunuz.

IS, çekim esnasında makinanın (yani ellerinizin) titremesi halinde lensi (veya bazı başka markalarda görüntü sensörünü) ters istikamette hareket ettirerek, titremeden dolayı oluşabilecek bulanıklığı bertaraf etme presibiyle çalışır. Resmini çektiğiniz nesne veya kişi hareketliyse, ISnin buna karşı yapabileceği hiçbirşey yoktur, bu durumda perde hızını arttırmanız gerekir.

Perde hızını arttırmak için :
1. Diaframı mümkün olduğunca açın
2. ISOyu makul gürültü (parazit) düzeyi dahilinde olabildiğince yükseltin.
3. Yukarıdakiler işe yaramazsa ortamı aydınlatın yani flaş çakın.

Eğer sonununuz az ışıklı ortamlar değil, günışığında bile hareketli cisimleri bulanık çekmekse o zaman elinizdeki makinayı boşuna zorlamayın, sizin için DSLR almanın zamanı gelmiş.

Tarih: 5 Şubat 2010, 00:54 - İp: 78.***.**2.85
cinarugur78
cinarugur78 (üye)
Ankara / Amatör

antika, yorumların için teşekkür ediyorum.gerçekten yararlı oldu.dediğiniz gibi az ışıklı bir ortam sayılır fotoları çektiğim ortam.bahsettiğiniz şeyleri yapınca sorun ortadan kayboldu.tekrar teşekkürler bana yardımcı olduğunuz için.kolay gelsin...

Tarih: 5 Şubat 2010, 19:36 - İp: 188.***.**3.228
  • 1