yorkshire
yorkshire (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Canon S3 Video Boyutu ???

Herkese Selamlar Arkadaşlar...
Bu Siteye yeni Üye oldum dolaştığım bir iki forumda işime yarıcak güzel bilgiler buldum fotoğrafçılıkla ilgili Bu Yüzden Herkese teşekkür ederim...

Soruma Gelince Ben Yeni Canon S3 marka fotoğraf makinası aldım. herşeyiyle mükemmel olan makinede tek bir problemim varki oda çektiği videoların inanılmaz büyük olması :S 320 15 framele çektiğim video bile 4 dakika çekimle 100 mb gibi astronomik bi düzeye ulaşıyo... ki eski makinamda(fujifilme400) aynı düzende 16mblik hafıza kartına 12dk. sığdırıyodum...
Bunun Bir çözümü varsa lütfen Yazarmısınız.. gerçekten çok sevinirim...

Şimdiden Çok teşekkür ederim...
Herkese iyi günler dilerim...

#Yorkshire' tarafından 24.08.2006 22:41:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2006, 19:24 - İp: 81.***.**0.91
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili panctom, P712 ile ilgili yazdığın bilgileri nereden aldın bilmiyorum ama video çekim süresini bir daha kontrol etmen gerekiyor sanırım. Steve abimizin sitesindeki örnek çekimlerde P712nin çektiği videoların saniyesi (640*480/30fps) 1MB civarında filan. S2/S3 ün yarısı kadar bir yer kaplıyor, bence çok da büyütülecek bir şey değil. 1GB karta en fazla 30 dakika filan çekilir, o da 320*240 çözünürlükte. Ayrıca kendisi P712'nin dış çekimlerinden pek tatmin olmamış. Zaten "en iyi makinalar" bölümüne P712 değil P850'yi dahil etmiş.

Tarih: 11 Eylül 2006, 14:19 - İp: 81.***.**9.160
dijitalcim
dijitalcim (üye)
Ankara / Amatör

canon s 3stereo video çekimi yapıyor.zaten compact makine meraklıları genelde çok uzun süre video kaydına çok ihtiyaç duymazlar.ama video dersen mpeg4 özelliği araman gerek.çünkü 640*480 30 fps çekimleri genelde kısa süreli oluyor.video çekimi konusunda canon 1 numara.sonrada nikon geliyor.ama ikisininde mpeg4 lü olanı şmdilik yok.canonda compact çekim modu var.ona alırsan daha uzun süre çekim yapar.canonun 60fps olayı süper.nikonda ise titreşim azaltma özelliği var.2 firmadada dijital zoom yapabiliyorsun.peki bunlar sonyde varmı? hayır yok!!!

Tarih: 11 Eylül 2006, 23:12 - İp: 81.***.**1.97
ikarahal
ikarahal (üye)
İstanbul / Amatör

Kaliteli video demek fazla yer demektir.Rakam normal astronomik degil. Az yer kaplayan cekimler illaki kalite dusuklugune ugruyordur. Fotograf makinaları ne kadar iyi video cekerse ceksin video kamerayı yakalayamazlar. Cunku video degerleri cok yuksektir foto makinasına gore. Zaten altyapıları farklıdır.
Bir dv video kameranın 1 dak kaydı yaklasık 200 mb yer tutar.Ortalama kalite fotograf makinası videosu ise 1 dak kaydı 80 mb civarı tutar. Bu acıdan canon s3 daha iyi video kaydı yaptıgı acık. Yani burda s3 max video kalitesini yakalamak amacında haliyle yerde tutacak. Bu olay aynı zamanda s3 un guclu bir islemciye sahip oldugunu gosterir. s3 ile diger foto makinaların videosunu tv de izleyin farkı goreceksiniz. O yer bosuna kaplanmıyor.
Videoda sadece 640x480 video cekmesi bir sey ifade etmez.
Saniyedeki frame sayısı, ses ornekleme kpbs degeri, ve en onemlisi datarate kbps degerine bakın. Video kalitesini bunlar belirler. Bu degerlerin dusme oranı kadar yerdende tasarruf saglanır ama camur gibi video izlenmeye baslanır.

Kayıpsız bir video 1 saat 90.000 mb
dv formatında kayıplı 1 saat 11.000 mb yer kaplar.

Dataframe ise vcd de 1150 kbps
svcd de 2400 kbps
dvd de 6000 kbps
dv kamerada 25 mbps dır. (Degere dikkat edin)
Foto makinalarının iyiside 1150 kbps yani vcd kalitesinde kayıt yapar. S3 bununda otesine gecmis.Olay bu.

En kaliteli video kaydı su anda s3 te.
Bu haliyle bile normal video kamerasının kalitesinden cok cok daha dusuk duzeyde. Amac video ise video kamera almak en dogrusu.

#ikarahal' tarafyndan 13.09.2006 14:07:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2006, 14:03 - İp: 81.***.**3.18
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

yaa panctom çok araştırmış ve kodak ın bu konuda en ideal olduğunu kesinlikle 80 dkk video kayıt yaptığı için kodak ın alınması gerektiğini söylemiş ama bende ondan bikaç şey
öğrenmek istemiştim öğrenemedim bir türlü...

"biraz eski bi konu ama cevap yazmadan duramadım panctom baya bi araştırmış çünkü benim bikaç sorum var panctoma:

1-kodak hangi formatta kayıt yapıyor?
2-canon 1 gb karta hangi çaözünürlükte fps de ve formatta 8 dkk kayıt yapıyor?
3-bir foto makinesi alırken araştırmamız gerenken en önemli
özellik video yu nasıl çektiğimidir?
4-eğer amaç video ise video kameramı alınmalı yoksa foto makinesimi?
5-Birde canon çöpe atılacak kadar kötü bir markamı?
Tarih: 11 Eylül 2006, 13:51"

Tarih: 13 Eylül 2006, 14:27 - İp: 81.***.**4.170
ikarahal
ikarahal (üye)
İstanbul / Amatör

80 dak video kaydı zaten fikir veriyor. Muhtemelen cep telefonu videosu gibi berbat kayıt yapıyordur.
En az kayıplı format avi dir. Diger formatlara gore kalitesi yuksek oldugu icinde yer kaplamak zorundadır.
Hem az yer kaplasın hemde super video olsun mantıgı olmaz.
Yukardaki yazımda video da baz alınması gereken kriterleri yazdım.
Foto makinası alırken adı ustunde fotograf makinasıdır ve ona gore ozelliklere bakılmalıdır.
Yani enstantene,diyafram,ıso aralıgına
sensor boyutuna ve kalitesine
lens kalitesine
islemci gucune
tam kontrollu olmasına
sonrada diger ozelliklere bakılır tabi.
(Video kalitesine bakılarak fotograf makinası degerlendirilmez.DSLR makinaların hicbiri video cekmez. Onların isi adam gibi fotograf cekmektir cunku)

Amac adam gibi video cekmekse video kameradır baska yolu yok bu isin var diyen dv video kamera ile en iyi video ceken fotograf makinasını baglasın tv ye gece cekimi yapsın baksın.

S3 videoda cok iyi is cıkaran fotograf makinasıdır. Videosu kaliteli oldugu icin yer kaplar. Oyle bir video cekmekte guclu bir islemci ister. Yani su anda en iyi video ceken foto makinası s3 diyebiliriz.

Canon yıllardır bu konuda calısan uretim yapan uzman firmalardan biridir. Kotu bir marka demek cok buyuk hata olur.En kaliteli video ceken makinayıda canon yapmıs daha ne olsun.

#ikarahal' tarafyndan 13.09.2006 16:10:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2006, 16:07 - İp: 81.***.**4.122
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

ikarahal çok teşekkür ederim aslında ben panctom a sormuştum bu soruları çünkü kendinden emin bi şekilde konuşmuş bende merak ettim acaba bu kadar nasıl emin olabiliyo o yüzdden sormuştum bilmediğimden değil yanii yinede teşekkür ederim

Tarih: 13 Eylül 2006, 16:49 - İp: 81.***.**4.170
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili azya, istersen ben kendi adıma cevap vereyim.

1. Panctom'un bahsettiği P712 mjpeg sıkıştırması yapıyor, videoları .mov olarak kaydediyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi 640*480/30fps videonun saniyesi 1 MB civarında. 1GB karta 80 dakika kaliteli (!?) video kaydı yapması maalesef mümkün değil. 320*240/30fps'te bile. İşin ilginç yanı Kodak'ın sitesinde P712'nin sayfasında"80 dakika kaliteli video kaydı" ibaresi var.

2.Canon S2/S3 640*480/30fps video kaydı 2 MB/s. Sıkıştırmadığı için böyle, ama çok kaliteli. Zaten hemen her inceleme sitesi S2/S3'ün video moduna, 1GB'lık limit dışında, tam not veriyor.

3. Tabii ki hayır.

4.Video kamera.

5. S2/S3 başka makinalarla karşılaştırılarak çöpe gönderilebilir belki (FZ-30 mesela), ama kesinlike P712 ile değil.

Kodak'ın video kaydı açısından en iddialı makinası MPEG-4 sıkıştırması yapan V610. 640*480/30fps-long modunda uzun kayıtlar yapabiliyormuş. Ama manuel kontollerinin olmaması, fotoğraf kalitesi, noise gibi dezavatajları var. S2/S3 ya da P712 ile aynı sınıfta bir makina da değil zaten. S3 düşünen biri V610'a bakmaz herhalde.

Tarih: 13 Eylül 2006, 17:36 - İp: 85.***.**3.176
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

AZYA;

Bana takmışsın anlaşıldı

Çünkü 2 forumda birden aynı soruları yöneltmişsin bana.. Ben lafımın arkasındayım ve olucam.Sorularına cevabı diğer forumda verdim. Oraya bakarsan neden böyle düşündüğüm yazıyor. Bilmeyenler için diğer forum cevabım "kompakt satın alma rehberi" nde..

TEKRAR EDİYORUM: CANON ÇÖPEEEEEEEEE...

Ama teknik anlamda değil, ticari kurnazlık yaptığı için.. Yoksa teknik olarak canonu kimse çöpe atamaz! Kalitesini dünya bilir!

İş sadece makineler hakkında teknik bilgiye sahip olmakla bitmez AZYA.. Makinelerin en geniş anlamda ihtiyaca cevap verip veremediğini de bilmek gerekir.

Bu yüzden sana biraz daha araştırma tavsiye edicem abin olarak..
SAYGILAR..

Tarih: 13 Eylül 2006, 17:47 - İp: 85.***.**9.135
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Aklıma bir şey takıldı.
80 dakikalık video kaydına Kodak'ın pili dayanıyor mu?

Tarih: 13 Eylül 2006, 19:39 - İp: 85.***.**3.176
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Evet pili dayanır. Hadi dayanmadı farzedelim.. Zaten bir anda 80 dakika çekim yapma olayı düğün, özel günler veya benzeri olaylarda olur.Ve insan da buna hazırlıklı gider önceden.. Ama günlük hayat içinde en azından 20-30 dakika kayıt kapasitesi önemli bence.. Buna da pil hayli hayli yeter.. İnanın arkadaşlar canon 20-30 dakika bile video süresi verseydi tercihim s3 olurdu.Ama gidip bir de 4 gb hafıza kartı almak sinirimi bozar
Benim rahmetli babam gazeteci ve profesyonel fotoğrafçıydı.Çocukluğumdan beri fotolarla büyüdüm yani.. O yüzden bu sitedeyim.

Paylaşım ve fikirlerinizi bekliyorum.
saygılarımla..

Tarih: 14 Eylül 2006, 18:18 - İp: 85.***.**3.254