elvan74
elvan74 (üye)
İzmir / Amatör

Canon Powershot Kullanıcısıyım

bu fotoğraf makinasını kullanan birisi varsa sormak istediğim bazı şeyler var

Tarih: 24 Mart 2006, 12:13 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Forumda Canon Powershot kullanan çok kişi var, ama onların makinelerinde Powershot'dan sonra bir de model numarası yazar.

Tarih: 24 Mart 2006, 13:13 - İp: 85.***.**5.234
elvan74
elvan74 (üye)
İzmir / Amatör

power shot pro 1, sorum da, stüdyoda değil de normal bir ofis ortamında çekim yapıyorum, camlardan sızan ışık değişiyor, arada jalüzi olsada etkiliyor, bütün ışık seçenekleri ile çekiyorum sırayla, ama hiç biri ile istediğim sonucu alamıyorum, lambaları kapattığımda flaş kullanmakgerekiyor, o da parlama yapıyor, çektiğim de kek, pasta vs, anlıyacağınız makina güzel ben çözemedim, bildiğiniz püf noktalar varsa bana yazarmısınız. tşk

Tarih: 24 Mart 2006, 13:22 - İp: 194.***.**5.246
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Acaba polarize filtre bir işe yarar mı?

Tarih: 24 Mart 2006, 13:49 - İp: 85.***.**0.109
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Tüm ışık seçeneklerini denedim dediğinizden beyaz ayarını değiştirdiğinizi anlıyorum.Sanırım sorununuz fotoğrafın karanlık çıkması(şayet değilse sorunun ne olduğunu biraz daha açık yazmalısınız)durağan cisimler çektiğiniz için kolaylıkla halledilecek bir sorun.Bir adet üçayak yada makinayı bir yere sabitleyip(tabi bu mümkün olurmu bilemiyorum masa üzerinde bulunan bir pastayı yukarıdan çektiğinizi düşünüyorum) manuel modda poz suresini yeterli pozlamayı yapacak kadar uzun seçerseniz istediğiniz çekimi yapmış olursunuz.Doğru pozlamayı nasıl anlayacağım derseniz sanırım A serilerindeki gibi siz diyafram ve enstantane değerini girip deklanşöre yarım bastığınızda lcd ekranın sol üst köşesinde 0,-1,+2 gibi değerler görünecek doğru pozlama 0 değerinin göründüğü pozlamadır bazen kesirli değerlerde çıkmaktadır ama şimdilik aklınız fazla karışmasın bu şekilde bir deneyin sonujç alamazsanız devam ederiz.

Tarih: 24 Mart 2006, 15:41 - İp: 85.***.**9.23
elvan74
elvan74 (üye)
İzmir / Amatör

tşk ederim kobra,ben 1 ay öncesine kadar hiç fotoğrafla işim olmamıştı benim, bu makina alındı ve ben kaptırdım, o deklanşöre yarım basarak sıfırlamayı öğrendim her seferinde o şekildeçekiyorum, ama istediğim gibi olmuyor fotolar, tripot da aldık, titreme olmasın diye uzaktan kumandayla çekiyorum, fotoğraflar kötü çıkınca ben de kötü hissediyorum kendimi, umarım çözerim, ayrıca tripota taktığım zaman makinayı ortalayamıyorum fotoğrafı, bununla ilgili bir püf nokta verebilirmisiniz bana
teşekkür ederim

Tarih: 24 Mart 2006, 16:33 - İp: 194.***.**5.246
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Sanırım şikayetiniz çektiğiniz fotoğrafların canlı ve parlak görünmemesi(aslında beğenmediğniz fotoğraflardan bir tanesinin küçük bir örneğini bedava host sitelerinden birine yüklerseniz en doğru tavsiyeleri alabilirsiniz)neyse sikayetin bu olduğunu var sayıp bunun üzerine konuşalım bununla ilgili 1-2 seçeneğiniz var çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarda çeşitli işlemlere tabi tutabilirsiniz renk doygunluğu, parlaklık gibi yada ilave bir ışık kaynağı kullanarak çekim yapabilirsiniz 1-2 masa lambasıyla çekim yerinizi çeşitli noktalardan aydınlatıp deneyin tabi ışıkların önüne yumuşatmak için ince bir beyaz bez yada beyaz kağıt koymayı unutmayın.(incelikten kastım kağıt mendillerin tek bir katmanı ayarında)kadrajı ortalama kısmına gelince üç ayağı kadrajı ortalayacak şekilde yerleştirin.

Tarih: 24 Mart 2006, 18:56 - İp: 85.***.**9.23
  • 1