feyzaa
feyzaa (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon Makinem Kac Km de ??

Merhaba Arkadaslar,
Canon 300d mi sattim . 40d cikana kadar kardesime vermek sureti ile 400d aldim. Dun aksamdan bugun sabaha kadar 21 kare cekim yaptim . Is yerine geldigimde www.flickr.com dan makinenin shutterina bakmak istedim.
Cikan sonuc shutter cont 28042 . Gorunce bayilcaktim. Ikinci baska bir fotografi yukledigimde yine ayni rakami verdi.
Aldigim yer canon bayisi(Moscow). Kendileri ile konustum. Iciniz rahat olsun bunun imkani yok dediler. Isterseniz bizim aracigilimiz ile yada kendiniz Canon teknik servisinde bunu kontrol ettirebiliriz dediler. Canon teknik serviside ayni seyi dedi.Ama benim resmen kalbim agridi. Simi ne yapmami onerirsiniz. Bu arada simdi cf karti tamamen resetleyip yeniden biki iki kare cekip deneme yapacagim.
Linkler asagida bir goz atin ! Ilkinde de ikincisinde verilen shutter count ayni

http://www.flickr.com/photo_exif.gne?id=377176844
http://www.flickr.com/photo_exif.gne?id=377191584

Daha sonra siteden iki arkadasa kendi makinelernde kontrol ettirdim. 400d kullanicisi olan arkadasimin fotografinida linke koydum. O da yeni aldi ve rakam 17 bin kusur cikti. diger arkadas kontrol ettiginde onun dogr cikti.
http://www.flickr.com/photo_exif.gne?id=377222751

Simdi canona yazip sorcam acep varmidir""makine kac fotograf cekti bilgisi"" veren official canonun kendisinin bir sitesi yada programi varmidir?
.
Bu flickr.com sitesinin dogrulugu nedir ?

Tarih: 2 Şubat 2007, 12:34 - İp: 83.***.**2.166
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Anlattıklarına göre doğruluf payı 0 bu sitenin...Ayrıca sıfır diye almış olsan rakam yüksek çıktı diyorsun sıfırda böyle birşey olmamalı.Zaten adamlar 2. el bir makinayı sana satmak isteseler Km'yi sıfırlayabiliyorlar diye duymuştum.

Tarih: 2 Şubat 2007, 12:48 - İp: 88.***.**5.143
feyzaa
feyzaa (üye)
Yurtdışı / Amatör

exif bilgileri veren programlar shutter count bilgiisi vermiyor, shutter count bilgisi veren bir program avrmi biliyormusunuz??

Tarih: 2 Şubat 2007, 14:08 - İp: 83.***.**2.166
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

...

#Korle' tarafından 06.02.2007 17:24:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2007, 23:43 - İp: 85.***.**0.62
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

canon dosya numaralarini nasil sakliyor bilemiyorum ama makine üzerinden dosya ismine baktiginizda nasil bir sonuc cikiyor ?

Tarih: 5 Şubat 2007, 01:28 - İp: 88.***.**1.249
feyzaa
feyzaa (üye)
Yurtdışı / Amatör

eski makinemdeki karti formatalmadan takdigim icin tabiki sonuc ardi ardina devam eden numarlar oldu, y ani 0001 ile baslamadi

Tarih: 5 Şubat 2007, 09:36 - İp: 83.***.**2.166
feyzaa
feyzaa (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dun teknik servise gittim ve kontrol ettirdim makinem kac kare cekim yapti diye toplam 67 kare cekim cikti. Aldigim makine sifirdi ve ben iki uc gun boyunca bosa stres yapmistim Kisacasi sitedeki shutter countere guvenmeyin.
Bunu ancak teknik servisler bir bayonet yada usb flash takip ozel moda getirip cikarabilirler

F.U.

Tarih: 6 Şubat 2007, 07:58 - İp: 83.***.**2.166
  • 1